Write.as: Anonim yazarlara kucak açan basit ama yetenekli blog platformu

Write.as: Anonim yazarlara kucak açan basit ama yetenekli blog platformu

Kişisel gizliliğe önem veren mesajlaşma uygulaması Telegram, geçen hafta anonim blog altyapısı Telegraph'ı tanıtmıştı. Telegraph'ın ne kadar tutacağı bilinmez ama Write.as, 2015 yılında bu işe adım atan ve bu alandaki potansiyele ışık tutan bir girişim olarak kendini sahneye atıyor.

Matt Baer tarafından geliştirilen Write.as, anonim olarak blog yayınmanıza izin veren, Android ve iPhone uygulamaları da olan bir girişim. Ancak Telegraph gibi tek özelliği bu değil. Aksine zengin özellikleriyle alternatif blog platformunuz olmaya aday bile denilebilir. Üstelik Medium gibi sadeliğe önem veren Write.as, yazdıklarınızı otomatik olarak Medium'da veya Tumblr'da yayınlamanızı da sağlıyor.

write-as-blog-altyapisi

Write.as, kendi altyapısını kullanmak isteyen ama anonim kalmak istemeyenlere de kucak açıyor. Ücretli özellikleriyle kendi alan adınızı kullanmanız bile mümkün. Yıllık sadece 10 dolar karşılığında kendi alan adınızı kullanıp 3 farklı Write.as blogu açabiliyorsunuz. Yazı başına 100 bin karakterlik (takriben 20 bin kelime) alan açan Write.as, yıllık 24 dolar karşılığında 10 blog yönetmenizi ve bloglarınızı kişiselleştirmenizi sağlıyor.

write-as-blog-altyapisi-2

Chrome eklentisine de sahip Write.as, yukarıda da bahsettiğim gibi Telegraph'tan çok daha gelişmiş bir blog altyapısı. Gerek yazarken gerek yayınlarken zengin özellikler sunuyor. Tabir-i caizse "Medium kadar basit, Telegraph kadar güvenliyiz" diyor.

Read.write.as bölümünde Write.as yazarlarının içeriklerini bir araya getiren girişimin 2015'ten bu yana varlığını sürdürmesi güzel bir gelişme ve bundan sonra da ücretli abone kazanımını artıracağını ve 2017'de alternatif blog altyapılarının Wordpress'e kan kaybettirmese bile 'biz de varız' diyecek kadar büyüyeceğini tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.