Write.as: Anonim yazarlara kucak açan basit ama yetenekli blog platformu
Girişim

Write.as: Anonim yazarlara kucak açan basit ama yetenekli blog platformu

Kişisel gizliliğe önem veren mesajlaşma uygulaması Telegram, geçen hafta anonim blog altyapısı Telegraph'ı tanıtmıştı. Telegraph'ın ne kadar tutacağı bilinmez ama Write.as, 2015 yılında bu işe adım atan ve bu alandaki potansiyele ışık tutan bir girişim olarak kendini sahneye atıyor.

Matt Baer tarafından geliştirilen Write.as, anonim olarak blog yayınmanıza izin veren, Android ve iPhone uygulamaları da olan bir girişim. Ancak Telegraph gibi tek özelliği bu değil. Aksine zengin özellikleriyle alternatif blog platformunuz olmaya aday bile denilebilir. Üstelik Medium gibi sadeliğe önem veren Write.as, yazdıklarınızı otomatik olarak Medium'da veya Tumblr'da yayınlamanızı da sağlıyor.

write-as-blog-altyapisi

Write.as, kendi altyapısını kullanmak isteyen ama anonim kalmak istemeyenlere de kucak açıyor. Ücretli özellikleriyle kendi alan adınızı kullanmanız bile mümkün. Yıllık sadece 10 dolar karşılığında kendi alan adınızı kullanıp 3 farklı Write.as blogu açabiliyorsunuz. Yazı başına 100 bin karakterlik (takriben 20 bin kelime) alan açan Write.as, yıllık 24 dolar karşılığında 10 blog yönetmenizi ve bloglarınızı kişiselleştirmenizi sağlıyor.

write-as-blog-altyapisi-2

Chrome eklentisine de sahip Write.as, yukarıda da bahsettiğim gibi Telegraph'tan çok daha gelişmiş bir blog altyapısı. Gerek yazarken gerek yayınlarken zengin özellikler sunuyor. Tabir-i caizse "Medium kadar basit, Telegraph kadar güvenliyiz" diyor.

Read.write.as bölümünde Write.as yazarlarının içeriklerini bir araya getiren girişimin 2015'ten bu yana varlığını sürdürmesi güzel bir gelişme ve bundan sonra da ücretli abone kazanımını artıracağını ve 2017'de alternatif blog altyapılarının Wordpress'e kan kaybettirmese bile 'biz de varız' diyecek kadar büyüyeceğini tahmin ediyorum.

Yorumlar (5)
 1. Western Western

  Sadece yazdıklarını kendin için yazıyorsan bedava. Herkes için yazıyorsan yılda 10 dolar. 10 dolarda bu aralar pek pahalı.

 2. Ibrahim Ibrahim

  Dışarda bir yemeğe ne kadar veriyorsun yılda 10 dolar pek pahalıymış 2 paket sigara parası

 3. bu hizmeti http://www.medium.com türkiyede http://www.uykuduzeni.com zaten yapıyor hemde beş para vermeden bu girişim başarı etmez.

  1. Rafet Yöndem Rafet Yöndem

   Erdem bey, bu gibi girişimlerin tutmayacağı zaten belli, girişimciliği çocuk oyuncağı etme peşindeler.

   Ücretsiz sunduğuyla ücretli sunduğu arasında pekte fark yok kısacası çöp yatırım.

 4. medium kadar sade diğer blog yazılımları kadar basit ancak wordpress, blogger gerçeğiyle yüzleşmek zor.