Intel ve Disney, 300 drone'un katıldığı gökyüzü şöleniyle gövde gösterisi yaptı

Intel ve Disney, 300 drone'un katıldığı gökyüzü şöleniyle gövde gösterisi yaptı

Drone teknolojileri askeri ve hemen ardından kişisel kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte artık hepimiz için birer tanıdık teknoloji haline gelmeye başladı. Eğlence sektörü de drone teknolojilerini sıklıkla kullanmaya başladı. Bunun son örneklerinden birisi de Disney'in kullandığı drone'lar oldu. Disney World'de yer alan gölün üzerinde yapılan havai fişek gösterileri bundan böyle yerini drone'lar aracılığıyla gerçekleştirilen ışık gösterilerine bırakacak gibi gözüküyor.

Intel'in Shooting Star (kayan yıldız) adını verdiği ve üzerinde ışıklar olan drone modelleriyle yapılan bu ışık şovu, yazılımın gücü sayesinde yapılıyor. Disney tarafından kurulan tam 300 drone'dan oluşan filo tek bir kişi tarafından yönetiliyor. Intel'in Almanya'daki merkezinde üretilen drone'lar, 15 dakikadan daha az bir sürede havada kalarak gösterilerini gerçekleştirebiliyor. Disney'in 600 drone'dan oluşan filosu ise neredeyse yarım saatlik bir gösteriyi kesintisiz sergileyebiliyor. Intel'in drone donanımının yanı sıra yazılıma da ciddi bir kaynak ayırdığı aşikar. Bu yazılım sayesinde tam 10 bin adede kadar drone, tek pilot tarafından kontrol edilebiliyor. Kısacası bu drone teknolojisi sayesinde artık havai fişekler tarihe karışabilir gibi gözüküyor.

Disney gösterileri ticari olarak gerçekleştirdiği için ABD'deki Federal Havacılık Dairesi'nden (FAA) de 2020 yılına kadar uçuş izni almış durumda. Kısacası bundan böyle Disney parkları ziyaret eden kullanıcılar havai fişek gösterileri yerine, drone'ların gerçekleştirdiği harika ışık oyunlarını izliyor olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.