Instagram butiklerinden güvenli alışverişin yolunu açan pazar yeri girişimi: Shopsta
E-Ticaret

Instagram butiklerinden güvenli alışverişin yolunu açan pazar yeri girişimi: Shopsta

19 Ekim’de gerçekleşen Webrazzi Summit 2016 bünyesindeki Webrazzi Arena‘da ikincilik ödülünün sahibi olan Shopsta, Instagram butiklerinden güvenli alışverişe olanak tanıyan bir pazar yeri girişimi olarak tanımlanabilir.

Lansmanını Webrazzi Arena sahnesinde yapan girişim, kısa süre içinde 100'e yakın aktif mağaza (butik) ve 1000'e yakın üyeye ulaşıp 3 binden fazla ürünü listelemeye başlamış.

Satıcıların Instagram ile login olarak hesaplarında sergiledikleri ürünleri kolayca Shopsta'ya aktarabildiği platform, Instagram satıcılarına kredi kartıyla ve taksitli satış yapma şansı tanıyor. Alıcılar açısından baktığınızda ise 'sıfır risk' politikasıyla alışveriş yapabilen kullanıcılar, Gittigidiyor'dan alışık olduğumuz pazar yeri modeline maruz kalıyor.

Shopsta'yı daha yakından tanımak için tanıtım videolarına göz atabilirsiniz.

shopsta-ekran-goruntusu

Son kullanıcılar için bir pazar yeri olan Shopsta, satıcılara da SaaS modeliyle hizmet veriyor

İzmir merkezli Atölye15 tarafından geliştirilen Shopsta, ekipten 4 kişinin 3 aylık bir çalışmasının ürünüymüş. Hatta projenin ortaya çıkışı da Atölye 15 çalışanlarından birinin eşinin Instagram üzerinde satış yapmasıyla olmuş. Böylelikle Instagram'dan satış yapmanın bir süre sonra potansiyel alıcılarla iletişim, stok kontrolü ve para transferi takibi gibi konularda oldukça zorlaştığını farkeden Atölye15 ekibi, Shopsta'yı geliştirmeye başlamış.

Son kullanıcılar için bir pazar yeri platformu olan Shopsta, mağaza sahiplerine SaaS modeliyle hizmet veriyor. Türkiye'deki Instagram üzerine özelleşmiş ender platformlardan biri olarak benzerlerinden farklılaşan Shopsta; gelecekte Instagram üzerinden yapılan satışlarda akla gelen ilk isim olmak istiyor. Girişimin uzun vadedeki vizyonuysa aynı isimli global pazara açılmak. Bu arada Shopsta'nın kısa bir süre içinde mobil uygulamalarını hazırlamaya başlayacağı da ekipten aldığımız bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye'de 20 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunan Instagram, sizlerinden de bildiği gibi aynı zamanda bir alışveriş platformu olarak da kullanılıyor. Instagram'dan yapılan alışverişi alıcılar için daha kolay ve güvenilir bir hale getirmeyi amaçlayan Shopsta, satıcılara da daha kontrollü, avantajlı ve profesyonel bir yol sunmak istiyor. Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edceğiz.

Oğuz Güç'ün Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı lansman sunumundan bir kare
Oğuz Güç'ün Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı lansman sunumundan bir kare
Yorumlar (14)
 1. Bu butikler komisyon ödememek için instagram'dan satış yapıyor. Shopsta'nın tutacağını sanmıyorum. GG n11 var oraya ekler yönlendirirler. Maksat komisyon vermemek.

  1. O var, bu var, şu var, x var, y var, z var, var var var.. Olabilir, 100 farklı piyasada aktif çalışan pazaryeri siteside olabilir. Herkes kendi kısmetine düşeni alır. Arkadaşları tanımıyorum ama çalışmalarında başarılar diliyorum.

   1. Bakın yeni haber geldi. İnstagram kendi sistemini geliştirmiş. Bu girişimde çöpe gitti. Ayrıca denemek için sitelerinden satış yapan bir kullanıcının insta hesabına giriş yaptım. Bu girişime dair link ve yönlendirme yok. etsy.com'a yönlendiriyor direk. Kullanıcısı bile benimsememiş. Başarılı olacaklarına zerre kadar inanmıyorum. Boşa kürek sallamasınlar.

    Buna kafa yoracaklarına letgo'ya yerli rakip olsalar sahibinden'de yaşanan sorunlara çözüm sunacak bir girişim yapsalar daha iyi değil mi? İnsanları böyle gazlıyorsunuz, saçma fikirlere a abi süper bu tutar gazı veriyorsunuz. Sonu hüsran. :)

   2. Sen onu bunu boşver, aynı alanda faaliyet gösteren hangi projenin sahibisin? :)

   3. Çok şükür bizim projemiz ayda 1m kazanıyor. Kendimiz emek verdik. Konu sen ben değil. İşte siz bu kadar sığ düşüncelisiniz. Burada anlatmak istediğim, her problem yeni bir girişimdir. Fakat bu girişim başka birine %100 bağlı olmamalıdır. Hala bu sistemin başarılı olacağına inanıyorsanız kusura bakmayın sizin gibi vizyonu dar bir kişi ile tartışmayacağım. Kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. :)

   4. Herkes yer ama ben yemem :) Hayallerinizdeki rakam 1M olabilir, iyi hayaller :)

  2. birilerinin başarız olması birilerinin niye hoşuna gider anlamıyorum. varsa bir eleştirin veya katkın söyle ; diyeceğin bir şey yoksa engel olma yoldan çekil

   1. Sizin yorumunuzun amacı nedir o zaman, ben eleştirimi yaptım. Bu proje balon. Başka alana yönelsin arkadaş dedim. Bir tavsiye verdim. Boş konuşmadım. Başarız olması beni yüceltmez :) Eleştirilere açık olmanızı tavsiye ederim. Piyasa dinamiklerinden haberiniz olmadan yorum yapıyorsunuz. Lütfen önce piyasayı ihtiyaçları koklayın.

    He bu kadar lafıma rağmen bir gün gelir bu proje tutarsa ne mutlu.

 2. instagram zaten bu alanda uzun zamandır çalışmalar yapıyor, hatta çok yakında duyuracak.. Sunumda da yanılmıyorsam Nevzat bey bu konuya değinmişti.. üzücü ama erken son bulacak bir girişim olacak... https://www.youtube.com/watch?v=qM-qSTwI2iY

  1. Muhittin Özer Muhittin Özer

   Bilakis bu butik işletmelerin çoğunun e-ticaret altyapıları olmadığından onlar için Shopsta daha büyük bir fırsat olacak.

  2. Melih Ozer Melih Ozer

   Tam tersi aslında. Instagramın yeni özelliğini dikkat ederseniz aslında eticaret sitesi olmayan yerler bu özelliği kullanamayacak. Ürünü satın almak için butiklerin kendi eticaret sitesi olması gerekli. Hatta mobil uyumlu bir eticaret sitesi gerekli.

   Bu noktada işte Shopsta bu butikler için hazır bir eticaret çözümü olacak. Hele bizim ülkemiz gibi güvenlirliiğin düşük olduğu bir ortamda güvenli eticaret modeli ile instagramın bu özelliğini inanılmaz tamamlayacak bir proje olacaklar.

   Instagramdan alışveriş hacmi arttıkca, Shopsta'nın işine yarayacak.

  3. Instagram satışı yapanları hiç incelememiş, piyasayı takip etmemişsiniz belli ki. 20.000 kazanan var. Bu insan ofis depo eticaret mobil uyumlu app ne varsa yapıyor zaten. Ayrıca çoğu satış ortaklığı yapıyor, kargo vs hiç karışmıyor sadece pazarlıyor. Kimseye komisyon vermez bu adamlar. Whatsapp üzerinden çözüyorlar olayı :)

 3. http://shopinstar.com/ projesinin klonu

 4. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Başarılı bir proje. Tasarım ve yazılım içinde belli ki güzel emekler harcanmış tebrikler.