Instagram butiklerinden güvenli alışverişin yolunu açan pazar yeri girişimi: Shopsta
Arama
E-Ticaret

Instagram butiklerinden güvenli alışverişin yolunu açan pazar yeri girişimi: Shopsta

shopsta-logo19 Ekim’de gerçekleşen Webrazzi Summit 2016 bünyesindeki Webrazzi Arena‘da ikincilik ödülünün sahibi olan Shopsta, Instagram butiklerinden güvenli alışverişe olanak tanıyan bir pazar yeri girişimi olarak tanımlanabilir.

Lansmanını Webrazzi Arena sahnesinde yapan girişim, kısa süre içinde 100’e yakın aktif mağaza (butik) ve 1000’e yakın üyeye ulaşıp 3 binden fazla ürünü listelemeye başlamış.

Satıcıların Instagram ile login olarak hesaplarında sergiledikleri ürünleri kolayca Shopsta’ya aktarabildiği platform, Instagram satıcılarına kredi kartıyla ve taksitli satış yapma şansı tanıyor. Alıcılar açısından baktığınızda ise ‘sıfır risk’ politikasıyla alışveriş yapabilen kullanıcılar, Gittigidiyor’dan alışık olduğumuz pazar yeri modeline maruz kalıyor.

Shopsta’yı daha yakından tanımak için tanıtım videolarına göz atabilirsiniz.

shopsta-ekran-goruntusu

Son kullanıcılar için bir pazar yeri olan Shopsta, satıcılara da SaaS modeliyle hizmet veriyor

İzmir merkezli Atölye15 tarafından geliştirilen Shopsta, ekipten 4 kişinin 3 aylık bir çalışmasının ürünüymüş. Hatta projenin ortaya çıkışı da Atölye 15 çalışanlarından birinin eşinin Instagram üzerinde satış yapmasıyla olmuş. Böylelikle Instagram’dan satış yapmanın bir süre sonra potansiyel alıcılarla iletişim, stok kontrolü ve para transferi takibi gibi konularda oldukça zorlaştığını farkeden Atölye15 ekibi, Shopsta’yı geliştirmeye başlamış.

Son kullanıcılar için bir pazar yeri platformu olan Shopsta, mağaza sahiplerine SaaS modeliyle hizmet veriyor. Türkiye’deki Instagram üzerine özelleşmiş ender platformlardan biri olarak benzerlerinden farklılaşan Shopsta; gelecekte Instagram üzerinden yapılan satışlarda akla gelen ilk isim olmak istiyor. Girişimin uzun vadedeki vizyonuysa aynı isimli global pazara açılmak. Bu arada Shopsta’nın kısa bir süre içinde mobil uygulamalarını hazırlamaya başlayacağı da ekipten aldığımız bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye’de 20 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunan Instagram, sizlerinden de bildiği gibi aynı zamanda bir alışveriş platformu olarak da kullanılıyor. Instagram’dan yapılan alışverişi alıcılar için daha kolay ve güvenilir bir hale getirmeyi amaçlayan Shopsta, satıcılara da daha kontrollü, avantajlı ve profesyonel bir yol sunmak istiyor. Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edceğiz.

Oğuz Güç'ün Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı lansman sunumundan bir kare
Oğuz Güç’ün Webrazzi Arena sahnesinde yaptığı lansman sunumundan bir kare
Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Yasin dedi ki:

  Bu butikler komisyon ödememek için instagram’dan satış yapıyor. Shopsta’nın tutacağını sanmıyorum. GG n11 var oraya ekler yönlendirirler. Maksat komisyon vermemek.

  1. Ali dedi ki:

   O var, bu var, şu var, x var, y var, z var, var var var.. Olabilir, 100 farklı piyasada aktif çalışan pazaryeri siteside olabilir. Herkes kendi kısmetine düşeni alır. Arkadaşları tanımıyorum ama çalışmalarında başarılar diliyorum.

   1. Yasin dedi ki:

    Bakın yeni haber geldi. İnstagram kendi sistemini geliştirmiş. Bu girişimde çöpe gitti. Ayrıca denemek için sitelerinden satış yapan bir kullanıcının insta hesabına giriş yaptım. Bu girişime dair link ve yönlendirme yok. etsy.com’a yönlendiriyor direk. Kullanıcısı bile benimsememiş. Başarılı olacaklarına zerre kadar inanmıyorum. Boşa kürek sallamasınlar.
    Buna kafa yoracaklarına letgo’ya yerli rakip olsalar sahibinden’de yaşanan sorunlara çözüm sunacak bir girişim yapsalar daha iyi değil mi? İnsanları böyle gazlıyorsunuz, saçma fikirlere a abi süper bu tutar gazı veriyorsunuz. Sonu hüsran. 🙂

   2. Ali dedi ki:

    Sen onu bunu boşver, aynı alanda faaliyet gösteren hangi projenin sahibisin? 🙂

   3. Yasin dedi ki:

    Çok şükür bizim projemiz ayda 1m kazanıyor. Kendimiz emek verdik. Konu sen ben değil. İşte siz bu kadar sığ düşüncelisiniz. Burada anlatmak istediğim, her problem yeni bir girişimdir. Fakat bu girişim başka birine %100 bağlı olmamalıdır. Hala bu sistemin başarılı olacağına inanıyorsanız kusura bakmayın sizin gibi vizyonu dar bir kişi ile tartışmayacağım. Kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. 🙂

   4. Ali dedi ki:

    Herkes yer ama ben yemem 🙂 Hayallerinizdeki rakam 1M olabilir, iyi hayaller 🙂

  2. hamit dedi ki:

   birilerinin başarız olması birilerinin niye hoşuna gider anlamıyorum. varsa bir eleştirin veya katkın söyle ; diyeceğin bir şey yoksa engel olma yoldan çekil

   1. Yasin dedi ki:

    Sizin yorumunuzun amacı nedir o zaman, ben eleştirimi yaptım. Bu proje balon. Başka alana yönelsin arkadaş dedim. Bir tavsiye verdim. Boş konuşmadım. Başarız olması beni yüceltmez 🙂 Eleştirilere açık olmanızı tavsiye ederim. Piyasa dinamiklerinden haberiniz olmadan yorum yapıyorsunuz. Lütfen önce piyasayı ihtiyaçları koklayın.
    He bu kadar lafıma rağmen bir gün gelir bu proje tutarsa ne mutlu.

 2. Deniz dedi ki:

  instagram zaten bu alanda uzun zamandır çalışmalar yapıyor, hatta çok yakında duyuracak.. Sunumda da yanılmıyorsam Nevzat bey bu konuya değinmişti.. üzücü ama erken son bulacak bir girişim olacak… https://www.youtube.com/watch?v=qM-qSTwI2iY

  1. Muhittin Özer dedi ki:

   Bilakis bu butik işletmelerin çoğunun e-ticaret altyapıları olmadığından onlar için Shopsta daha büyük bir fırsat olacak.

  2. Melih Ozer dedi ki:

   Tam tersi aslında. Instagramın yeni özelliğini dikkat ederseniz aslında eticaret sitesi olmayan yerler bu özelliği kullanamayacak. Ürünü satın almak için butiklerin kendi eticaret sitesi olması gerekli. Hatta mobil uyumlu bir eticaret sitesi gerekli.

   Bu noktada işte Shopsta bu butikler için hazır bir eticaret çözümü olacak. Hele bizim ülkemiz gibi güvenlirliiğin düşük olduğu bir ortamda güvenli eticaret modeli ile instagramın bu özelliğini inanılmaz tamamlayacak bir proje olacaklar.

   Instagramdan alışveriş hacmi arttıkca, Shopsta’nın işine yarayacak.

  3. Yasin dedi ki:

   Instagram satışı yapanları hiç incelememiş, piyasayı takip etmemişsiniz belli ki. 20.000 kazanan var. Bu insan ofis depo eticaret mobil uyumlu app ne varsa yapıyor zaten. Ayrıca çoğu satış ortaklığı yapıyor, kargo vs hiç karışmıyor sadece pazarlıyor. Kimseye komisyon vermez bu adamlar. Whatsapp üzerinden çözüyorlar olayı 🙂

 3. Emre Çetiner dedi ki:

  Başarılı bir proje. Tasarım ve yazılım içinde belli ki güzel emekler harcanmış tebrikler.

Bir Yorum Yazın