Apple, App Store’da reklam yayınlamaya başladı
Arama
Dijital

Apple, App Store’da reklam yayınlamaya başladı

appstore

Apple’ın App Store’da reklam göstermeye başlayacağını geçen seneden beri biliyor olsak da şu ana kadar çok az sayıda iPhone ve iPad kullanıcısı arama sonuçlarında reklamlarla karşılaşmıştı. Şimdilerde durum değişiyor. Artık, kullanıcılar iOS 10 kullanan bütün cihazlarda App Store üzerinden arama yaptıkları sözcüklere odaklı reklamlarla karşılaşacak.

En basit haliye, yeni gelen özellik Google‘ın reklam servisi Adwords gibi iş görecek. App Store’un arama motoru, reklamın aranılan anahtar sözcüğe uygun olup olmadığını kontrol edecek ve uygunluğu halinde reklamı kullanıcıya sunacak. Kullanıcının aradığı ile daha çok uygunluk gösteren uygulamalar, reklam alan uygulamadan daha üst sırada olacak. Reklamlar da kendi aralarında yarışacak. Daha fazla ödemenin yapıldığı bir reklam daha az ödeme yapılmış bir reklama göre daha yukarıda gözükecek.

Apple için kullanıcı deneyimi çok önemli. Uygulama ile ilgisi olmadığı düşünülen bir reklam kullanıcılar tarafından çok tıklanmayacak ve bu durum reklamın kaldırılmasına sebep olacak. Apple, reklam vereceklere kullanıcıların reklamlarını tıklamadan önce hangi anahtar sözcüğü kullanarak arama yaptıklarını içeren veriyi sunacak. Uygulama geliştiriciler böylece daha geniş bir kitleye ulaşabilmek adına gerekli düzenlemeleri yapabilecek.

Geçtiğimiz sene, uygulama geliştiriciler için daha adil olmak istediğini söyleyen Apple, yeni gelen bu özellikle, şimdilik dediğini yapmışa benziyor. Artık düşük bütçeli şirketler uygulamalarını bir hayli kalabalık olan App Store’da daha görünülür kılabilecek.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
 1. adnan dedi ki:

  İşte kapitalizmin örneği. Adamlar 4bin liraya telefon satıyor zaten eşek yüküyle para kazanıyorlar ama hala doymuyorlar paraya.

  1. Celal Nas dedi ki:

   Öyle düşünmemek lazım. Kârlılığı arttırmak istemiş olabilirler.

 2. sentinel dedi ki:

  apple kadar para göz bi şirket olamaz iphon 6 iphon 7 nin yapamadığı neyi yapamaıyo allah aşkına ama aradaki fiyat farkı bin lira yetmezmiş gibi reklamıda yapıştıryo, güzel ülkem hala iphon almayı bi şey sanıyo

Bir Yorum Yazın