Google yeni sohbet uygulaması Allo'yu yayınladı
Dijital

Google yeni sohbet uygulaması Allo'yu yayınladı

Arama motoru devi Google, akıllı mesajlaşma uygulaması Allo'yu yayınladı.  Google'ın Android ve iOS platformları için geliştirdiği mesajlaşma uygulaması, Google'ın bir hayli çetin olan mesajlaşma uygulamaları pazarında yeni umudu olarak nitelendirebiliriz. Bildiğiniz üzere Google, görüntülü konuşma uygulaması Duo'yu geçtiğimiz ay yayınlamış ve uygulama sadece 1 haftada 5 milyon defa indirilmeyi başarmıştı.

Google Allo, arama ihtiyaçlarını da düşünerek aramalarınızı uygulamanın dışına çıkmadan yapabilmenizi sağlayan bir uygulama olarak tasarlanmış. Sohbet esnasında uçuş bilgisi kontrolü ya da restoran araması gibi pek çok işlemi sürdürebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Akıllı Yanıt özelliği sayesinde mesajlara tek birer dokunuş ile otomatik cevaplar vermeniz mümkün.

Google Allo ile fotoğraflar, emojiler ve etiketler de daha ön plana gelmiş. Bu tarz ifadelerle de mesajlaşmalarınızı sürdürebilmeniz mümkün oluyor. Bu tarafta Google içerikleri oluşturmak için bağımsız sanatçılarla ve stüdyolarla işbirliğine gitmiş. Bu yüzden özgün pek çok tasarımı Allo'da görmemiz mümkün.Allo uygulamasında Google Asistan özelliği de mevcut. Bu asistan sayesinde bir adresi kaydedebilir, YouTube videosunu paylaşabilir, güncel haberleri ve hava durumunu okuyabilir, trafikten aberdar olabilirsiniz. Aynı şekilde spor müsabakalarının ya da uçuşlarınızın saati de Allo'nun içindeki asistanda gizli. Google Asistan özelliğini gittikçe yaygınlaşacağı ve bu tarz bot uygulamaların ya da asistanların sayılarının artacağı da aşikar. Bakalım Google, mesajlaşma uygulaması Allo ile, WhatsApp gibi rakiplerine yetişip çok geniş çevrelerce kullanılmayı başarabilecek mi?

Yorumlar (10)
 1. Yazıda uygulamanın linki var mı?

  Yoksa ben mi bulamadım.

 2. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.fireball

  Link bu. Yalnız Webrazzi haberine bakmayın bilip bilmeden haber yapmış. Henüz Türkiye için indirmeye sunulmadı. Sadece ön kayıt yaptırabiliyorsunuz.

 3. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Sanırım, bir güvenlik uyarısı geldi, indirenler yine de dikkatli olsun da, ne oluuur ne olmaz.

 4. iOS için daha kayıt bile yok;) Ama demosu şahane görünüyor.

 5. mesajlaşma tarafında whatsapp ve messenger ile facebook un eli çok güçlü bu nedenle botlar ile geliştirme açısından rakiplerinin çok daha önünde bakalım google asistan ile olması belki avantaj sağlayabilir.

 6. Edward Snowden,Allo’nun yazılımının tehlikeli olduğunu söylüyor. Allo’nun görüşmeleri önce geçici bir süreyle kaydedeceğini sonrasında ise değişime gidilerek bu görüşmeleri süresiz olarak kaydetmeye başladığını belirten Snowden, uygulamanın kullanıcıların nasıl konuştuğunu ve söylenenlere nasıl cevap verdiklerini analiz ederek kendilerine yöneltilen sorulara verecekleri cevabı tahmin etmeye başladığını söylüyor. Yazılımı tehlikeli, kullanmayın.

  1. Mehterhane Mehterhane

   bence harika bir uygulama çok iyi

 7. Sevda Handan Sevda Handan

  Çok güzel bir uygulamaya benziyo.

 8. Ibrahim Ibrahim

  tam bir casusluk hizmeti daha

 9. Mehterhane Mehterhane

  gerçekten güzel bir uygulama ben kullanacağım.