Küresel pazarda hızlı büyüyen Insider 2,2 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Küresel pazarda hızlı büyüyen Insider 2,2 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'nin son dönemde, en çok dikkat çeken girişimlerinden biri olan Insider, 2,2 milyon dolar yatırım aldı. Seri A olma özelliğindeki yatırım turuna Insider'ın halihazırda yatırımcısı olan GBA ile birlikte, 212, Wamda Capital ve Doğan Grup bünyesindeki Öncü GSYO katıldı. Yatırımla Insider'ın yeni pazarlara açılması desteklenecek.

Bundan yaklaşık dört yıl önce İstanbulda Serhat Soyuerel, Hande Çilingir, Mehmet Sinan Toktay, Arda Köterin ve Okan Yedibela tarafından kurulan Insider, 2014'te Endeavor girişimleri arasına seçildi. İlk günden itibaren hızlı büyüyen Insider'ın kuruluşundan bu yana yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 200. Girişimin bugün Londra, Moskova, Singapur, Dubai, Varşova, İstanbul, Kuala Lumpur, Jakarta ve Milan’da ofisleri bulunuyor. insider

Dönüşüm oranlarını optimize eden Insider, kullanılabilir veriler oluşturmaya yardımcı olan öngörüsel pazarlama teknolojileri ile markaların ileri seviye segmentasyon ve oto-optimizasyon yapmalarını sağlıyor. Çoklu kanal müşteri deneyimi oluşturma platformu olarak tanımlanan Insider'ın çalıştma prensibi şu şekilde: Machine learning algoritmaları yardımıyla bir ziyaretçinin önümüzdeki 7 gün içerisinde bir ürünü satın alma eğilimi hesaplanıyor. Her bir ziyaretçinin geçmiş 30 gün içerisinde site üzerinde gerçekleştirdiği davranışlar baz alınarak her gün için yeni bir satın alma eğilimi skoru elde ediliyor.

Ulaşılan sonuçlara göre, kullanıcılar satın alma eğilimi yüksek olan bir ziyaretçi segmentini hedefleyebiliyor ve web push bildirim, birebir mesajlar, ürün tavsiyeleri ve daha fazlasını kullanarak kişiselleştirme kampanyaları oluşturabiliyor. Insider CEO’su ve kurucu ortağı Hande Çilingir, satın alma eğilimi skorlamasına göre oluşturulan kullanıma hazır segmentler sayesinde müşterilerinin sitelerinin ortalama dönüşüm oranına kıyasla, dönüşüm oranlarında 17 kata kadar bir artış elde ettiğini söylüyor. Insider'ın sunduğu oto-optimizasyon ise gerçek zamanlı kişiselleştirme kampanyaları oluşturmak için ziyaretçilerin tercih edeceği bir sonraki kanalı belirleyen algoritma sayesinde devreye giriyor ve pasif kullanıcıların tekrar etkileşime girmesini sağlamak için otomatik olarak aksiyon alıyor. Insider'ın teknolojisini kullanan 200'den fazla marka arasında Toyota, AVIS, Lenovo, GNC, Biletix, CNNTürk, Trendyol, Delivery Hero, Fiat, Carrefour, Biletix, Air Arabia, Tune Hotels, Dominos, Garanti, Doğuş Grup ve Hepsiburada.com gibi tanınmış isimler var.

Hande Çilingir - insider
Hande Çilingir - insider

Yeni yatırımı küresel açılımını desteklemek için kullanmayı planlayan Insider için Hande Çilingir, üç önemli hedef sıralıyor: “Öngörüsel pazarlama, ileri seviye segmentasyon ve oto-optimizasyon teknolojilerine yatırım yapmak, MENA, Doğu Avrupa ve APAC bölgeleri dahil olmak üzere yeni ve potansiyeli yüksek pazarlardaki varlığımızı güçlendirmek ve özellikle eşi benzeri olmayan mühendislik gücümüzü desteklemek için bu bölgelerdeki en iyi yetenekleri ekibe dahil etmek”. 2016 sonunda büyümesini üçe katlayacağını ön gören girişim, önümüzdeki sene boyunca Avrupa’daki varlığını güçlendirip, yeni pazarlara açılmayı da planlıyor. Insider'ın radarında Japonya, Güney Kore ve Çin gibi büyük ve gelişmekte olan pazarlar da yer alıyor.

Insider'ın önümüzdeki dönem için bir diğer önceliği de, mobil. Çilingir, “Mobil trafik, büyüme gerçekleştirdiğimiz gelişen pazarlardaki site trafiğinin %60-70’ine tekabül ediyor. Insider olarak bu pazarlardaki ana hedefimiz şirketlerin mobil web ile mobil uygulama kişiselleştirmelerinden yararlanarak dönüşüm potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak ve tahmin edemeyecekleri bir büyüme ile müşteri sadakati elde etmelerine yardımcı olmak” diyor.

Yorumlar (13)
 1. Sinan Ergin (@sinanergin) Sinan Ergin (@sinanergin)

  "özellikle eşi benzeri olmayan mühendislik gücümüzü desteklemek için" vuuuv :)

 2. Murat Yazici Murat Yazici

  Çok sağlam proje gerçekten. Geçenlerde yayınlanan son bölümünü izledim Silicon Valley dizisi geldi aklıma. Hikayeniz Pied Piper gibi zorlu bir yoldan geçiyor ama sonundan çok büyük para var. Başarılar diliyorum.

 3. Yazı o kadar karışık yazılmışki okurken kafam karıştı

 4. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Sevgili yazarlar, haberini yaptığınız ya da konu içerisinde geçen websitelerine ne zaman link vermeye başlayacaksınız? İlla Google araması yaparak mı bulmalarını istiyorsunuz okuyucularınızın?

 5. Ayhanbaris Ayhanbaris

  çok başarılı buluyorum, tebrikler.

 6. Bu sektörde yer alan bir firma için Serie A da 2.2 M USD çok az. 10-15 M USD den aşağı olmamalıydı

  1. Dogrucudavut Dogrucudavut

   evet SV'de olsaydı o civarlarda olurdu ama TR'den çıkma olduğu için rakamlar normal.

 7. Erdem Demir Erdem Demir

  Bence buyuk basari. Tebrikler.

  Ama ayni zamanda umarim bu kadar abartarak ve Manipule ederek yatirim almamistir. Yatirim alan firmalarin artik bir sonraki firmalara ve Sektore karsi da sorumluluklari var. Urununun gucu, muhtesem otesi olmasi umuyorum bir basari hikayesi yaratir. Yoksa herkese ucu dokunuyor.

  Son olarak biryerde Hande Hanimi dinlemistim. Cok fazla konusuyor. Yazi da oyle olmus, gereksiz uzun. Belli ki Hande Hanim tarafindan servis edilmis...

  1. Dogrucudavut Dogrucudavut

   "çok konuşma ve gereksiz uzun" yorumunuza sesli güldüm + katılıyorum. ayrıca aslanoba capital sitesinin portfolio sayfasındaki insider açıklaması da aynı konseptte. upuzun tek cümle.

   "INSIDER is a leading provider of predictive segmentation , dynamic A/B testing and behavioral targeting tools that allows e-commerce & content sites to increase sales conversion and ROI by defining highly targeted customer segments and present visitors with relevant personalized landing pages, messages, and product offers."

   sonra cankut durgun'un bugünkü blog yazısını hatırladım. tahmin ediyorum kendisi de hande hanım'dan bahsediyor. tabi ben de yatırımcı olsam şirketten mümkün olduğunca detaylı update gelmesi beni memnun ederdi.

   http://cdurgun.com/2016/09/investor-communications-done-right.html

   tabi bu gibi detaylar firmanın başarısıyla alakasız, maksat startup geyiği yapmak. etkileyici bir iş yapıyorlar ve baya hızlı büyüyorlar. yolları açık olsun :)

 8. insider ın rüzgarının henüz %50 sini hissediyoruz önümüzdeki dönem fırtına gibi esecekler sektörü farketmez machine learning alanı önümüzdeki yıllara damgasını vuracak

  1. Bunu nasıl anladınız bir Netflix beklememiz mi gerekiyor :)

 9. Mesut Mesut

  Türkiye'de 3 yıl içerisinde venture capital fonları kurulacağını düşünüyorum. Bu tarz girişimlere daha çok ihtiyacımız var. Hem dünya, hem ülke olarak.

 10. Can Oksuz Can Oksuz

  Bu kaçıncı haberi bilmiyorum, ilk çıktığı zamandan beri söyle olucak böyle olucak bir ton şey. Tamam yaptıkları şey güzel. Hatta başarılar ama kocaman bir balon. Hande hanım 1 sene exchange olarak gitti LSE'de sanki 4 yıl okumuş gibi davranıp TR üniversitesini silmesi yok mu.. Durmadan Steve Jobs örnekleri vermesi vb. Firmada böyle bir şey işte. Siz düşünün. Neyse başarılar dilemek düşer bize.