Türkiye'de e-ticaret ziyaretlerinin yaklaşık yüzde 99'u alışverişle sonuçlanmıyor
E-Ticaret

Türkiye'de e-ticaret ziyaretlerinin yaklaşık yüzde 99'u alışverişle sonuçlanmıyor

Türkiye'de e-ticaret sitelerine yapılan her yüz ziyaretin 99'u sadece ziyaret olarak kalıyor. Ziyaretlerin satın almaya dönüşüm oranı ortalaması ise yüzde 1.18. Trafiğe odaklanmak bir çözüm olsa da her geçen gün yeni ziyaretçi kazanmanın maliyeti artıyor. Dönüşüm oranlarının artması için alternatif çözümler arayan e-ticaret siteleri için Insider'ın Türkiye E-ticaret Ekosistemi, 2016 2. Çeyrek Raporu, e-ticaret sitelerinin satıştan önce ve satış süreçlerini nasıl daha verimli kullanabileceklerine yönelik tavsiyeler sunuyor.

Türkiye'de 80 e-ticaret sitesinde gerçekleşen 268 milyon 693 bin 177 oturumu inceleyen Insider raporundaki ilk dikkat çekici sonuç, e-ticaret sitelerinin, en çok ziyaretçi gönderen değil en çok müşteri gönderen trafik kaynaklarına odaklanması gerektiği. Zira e-ticaret sitelerindeki oturumların yüzde 37'si organik arama; toplam yüzde 72s’i arama motoru aracılığıyla gerçekleşiyor. Buna karşın dönüşüm oranı en yüksek olan trafik kaynağı, yüzde 174 dönüşümle gelir ortaklığı.

insider e-ticaret trafik

Cihazlar yönüyle bakıldığında, e-ticaret sitelerinin ana trafik kaynağı ise yüzde 53,7 oranla artık mobil. Mobilin dönüşüm oranı da zamanla artış gösteriyor ancak bugün yüzde 0,7 ile sınırlı. Masaüstü için bu oran artmaya devam ediyor ve bugün yüzde 1,7. Tüm satın almaların yüzde 85'inin masaüstünden gerçekleştiğini söyleyen rapor, mobil trafiğin çoğunlukla ürün karşılaştırma için kullanıldığına dikkat çekiyor. E-ticaret sitelerinin mobil sitelerini ve uygulamalarını buna göre yeniden yapılandırması gerekiyor.

insider e-ticaret donusum2016 ikinci çeyrek itibariyle e-ticaret müşterileri, bir ürün satın almadan önce bir mağazaya ortalama 4,57 adet ziyaret gerçekleştiriyor. Bu ziyaretlerin ne zaman ve hangi cihazlardan yapıldığını bilmek, doğru mesajı doğru yere iletmek açısından kritik. Örneğin TV reklamları ziyaretçileri telefon veya tabletlerine yöneltiyor. "Bu dönemlerde ana sayfanızı TV reklamındaki mesajı yansıtacak şekilde değiştirebildiğinizde kanallar arası kusursuz bir tecrübe sağlayabilir ve daha yüksek dönüşler alabilirsiniz" diyor rapor.

e-ticaret sepet

Alışverişlerde ortalama sepet tutarı en yüksek cihaz ise tabletler, onu masaüstü ve mobil izliyor. Tabletlerin bu özelliğini avantaja çevirmek için, örnek bir pratik e-ticaret sitenizde dilek listesi oluşturmak. Bu sayede ziyaretçilerin beğendikleri ürünleri bir yerde toplaması ve alışverişi daha sonra masaüstünde sonlandırması kolaylaşıyor.

Raporun tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Yorumlar (7)
 1. Can Özen Can Özen

  E-ticaret siteleri tarafında en cok etkileyen faktörün, görsel savaşlara uyum sağlamaya çalışan e-ticaret sitelerinin gereksiz grafik değişiklikleri, kullanıcı dostu olmayan kullanım ve yazılım firmalarının kodsal hatalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabikide hala internet üstünde alışveriş yapmaktan çekinen ve güvenlik problemi yaşayan kullanıcılarıda göz ardı etmemek lazım

 2. 80 e-ticaret sitesi üzerinden denmiş ama bu oran bence yanlış.

  Çünkü diyelim ki bir laptop alıcaksınız ve genelde ya google dan ya da fiyat karşılaştırma sitelerinden en az 20 tane site dolaşırsınız. sonra bunlardan birine karar verir ve alıcaksanız öyle alırsınız. bu şekilde binlerce kullanıcı var, her biri de en az 20 tane site dolaşıyor, fakat bu raporda 20 siteye ayrı ayrı 20 kullanıcı giriyor gibi aktarılmış.

  Bence oran %99 değil, yüzde 80 olmalı.

  1. Murat Bey merhabalar,

   Fikriniz için çok teşekkürler. Ancak analizde söylediğimiz, 100 kullanıcıdan 99'u satın alma yapmıyor değil 100 ziyaretten (oturumdan) 99'u satın almayla sonuçlanmıyor. Dolayısıyla "20 siteye ayrı ayrı 20 kullanıcı giriyor gibi aktarılmış." fikriniz çok geçerli değil.

   Özetle, bu oran veri destekli olarak %98,82; şüpheniz olmasın.

  2. Eren Ozkan Eren Ozkan

   %80 neye göre bulundu :)

 3. Çelik Çelikyaman Çelik Çelikyaman

  Bizdeki dijital ekosistemin de ABD'den birebir alınmasının sonuçları bunlar. Webservis tarafı da aynı çalışıyor müşteri tarafı da...

  E-ticaret sitelerimiz sanıyor ki, müşteri gelecek pat diye alıp gidecek.

  Kadın Türk tüketicisi önce bolca gezer ardından alışveriş yapar. Bu hissiyatı yaşatamazsanız satamazsınız.

  Kadın Türk tüketicisi, yandakinin aldığı ayakkabıyı kıskanır ve bu da tüketimini kamçılar. Bu duyguyu yaşatamazsanız satamazsınız ( Bu üründen 50 tane kaldı) ifadeniz değil, (Bu ürünü son bir saatte 20 kadın müşterimiz aldı) ifadeniz sattırır. Bunu ilk fark eden Letgo oldu. İki gündün favorilere eklenen ürünlere tıkladığınızda, "bü ürünle X kişi ilgileniyor" uyarısı veriyor.

  Dahasını da söylemeyelim artık:)

 4. Serhat Ugur Serhat Ugur

  Çağlar Merhaba, çok değerli bilgiler içeren bu çalışmanızın uzun soluklu olmasını diyorum. Elinizdeki bilgilerin bu denli eğitici ve pr değeri olacak bir raporla desteklenmesi fikrinin bildiğin gibi 1.5 yıl önce tohumlarını atmış, mikro düzeyde hayata da getirmiştik. Tüm ekibe tebrikler.

  Raporda belki şu ayrım olabilir, tek kanallı pure playerlar ve çok kanallı perakendeciler şeklinde. Sadece online'da bulunan firmanın dönüşüm yüzdesini mağazadan da satın alma imkanı veren başka bir perakendeci ile kıyaslamak yanıltıcı olabilir.

 5. Peki bu ziyaretçiler alışveriş yapmıyorsa bizim reklamlarımız ne oluyor?

  İnsanlar her zaman siteye alışveriş için girmiyor bazısı siteler arası fiyat farkına bazıları yorum görmek için giriyor.