Facebook'un ilk internet uydusunu taşıyacak olan SpaceX roketinde patlama oldu
Teknoloji

Facebook'un ilk internet uydusunu taşıyacak olan SpaceX roketinde patlama oldu

Cape Canaveral, Florida sakinleri bugün büyük bir patlamayla sarsıldılar. Uzaktan sonic boom'a benzeyen bir etki yarattığı belirtilen patlamanın, kısa süre sonra, SpaceX'in, Cape Canaveral Air Force Station'da gerçekleştirdiği roket motoru testi sırasında gerçekleştiği anlaşıldı.

Konuyla ilgili son gelen haber, SpaceX'in CNBC'ye yaptığı patlamanın fırlatma rampasındaki bir anomaliden kaynaklandığı yönündeki açıklama. Bunun dışında Elon Musk ya da SpaceX cephesinden gelen resmi bir açıklama henüz yok. Yaklaşık bir saat önce gerçekleşen patlamanın yaşandığı alanda dumanlar yükselmeye devam ediyor.

Gelen ilk haberlere göre, patlama, SpaceX 3 Eylül'de fırlatmayı planladığı insansız Falcon 9 roketini test ederken gerçekleşti. Roketin görevleri arasında Facebook'un internet.org girişiminde kullanacağı Amos-6 iletişim uydusunu yörüngeye taşımak da var. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, olayda yaralanan ya da ölen kimse yok.

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (2)
  1. Muammer Muammer

    Elon Musk dükkanı ihmal ediyor. İşcilerin başında dursa böyle olmazdı. Muhtemelen bağlantı kablolarına siyah banttan az sardılar, o da ısınınca şase yaptı.

    1. Yanılş Düşünüyorsun Aslı Roketi Motorları Çalıştran Turuncu Kabloda Erime Oluşuyor Koblo Eridikten Sonra Diyer Kabloyla Temasa Geçiyor Ve 1 Anda Roketin Motor Bölümnde Dumanlar Çıkıyor Sonra İçndeki uyduya Bağlanan Kablolarda Yavaş Yavaş Yanmaya Başlıyor Ve Uyduyla Birlikte Motor Patlıyor Yani Kısacası Motor Bölmde Faza Isı Sebeyle Olşuyor ve Sadece 1 kablo Yüznden 2 milyon Boşa Gidiyor