WhatsApp’ın Facebook ile telefon numaranızı paylaşmasını nasıl engelleyebilirsiniz?
Arama

WhatsApp’ın Facebook ile telefon numaranızı paylaşmasını nasıl engelleyebilirsiniz?

whatsapp

Facebook tarafından satın alınmasından 2,5 sene sonra, WhatsApp, bir Facebook şirketi gibi davranmaya başlıyor. Telefon numarası ve kullanım metrikleri gibi kullanıcılara ait verileri Facebook ile paylaşmaya başlayacağını duyuran WhatsApp, servisini ilk kez Facebook hesaplarıyla bağlantılı hale getiriyor.

Yenilikle birlikte WhatsApp, servisinde reklam göstermese de, verilerinizi reklam hedefleme için kullan(dır)an bir şirket haline geliyor. Bu da haliyle dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşan WhatsApp’ın birçok kullanıcısını endişelendiriyor.

WhatsApp bu yeniliği, kullanım şartları ve gizlilik sözleşmesini güncelleyerek devreye alıyor. Yani uygulamanızı güncellediğinizde WhatsApp’ın size bu güncellemeyi bildirmesi; sizin de yeni şartlar ve gizlilik sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Eğer telefon numaranızı Facebook ile paylaşmak istemiyorsanız iki seçeneğiniz bulunuyor.

Bunlardan ilki, gizlilik sözleşmesi güncellendiğinde “Kabul ediyorum”u seçmeden önce sözleşmenin “Devamını oku” bölümüne  göz atmak. Sözleşmenin devamında Facebook koordinasyonuyla ilgili bilgi veren WhatsApp’ın yeni sözleşmesinde “WhatsApp hesap bilgilerimi Facebook ile paylaş” seçeneği işaretli olarak geliyor. Yapmanız gereken bu işareti kaldırmak.

Eğer sözleşmeyi, incelemeden, kabul ettiniz ve bu bölümü atladıysanız WhatsApp anlaşmadan dönmeniz için size 30 gün veriyor. Bunun için uygulamanın Ayarlar menüsüne gidip, Hesap bölümünde “Hesap bilgilerimi paylaş” kutusundaki işareti kaldırmanız gerekiyor. WhatsApp’ın bilgilerinizi Facebook ile paylaşmasından mutluysanız bunların hiçbirini yapmanıza elbette gerek yok.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
 1. Bartu dedi ki:

  Facebook kullanmayarak?

 2. Sedat dedi ki:

  Teşekkürler merve kara az önce radyodan bu konuyu duydum eve geldim yazınızı okudum whatsappa girdim sözleşme önüme geldi :d

 3. Taha dedi ki:

  Daha önce hiç farketmemiştim, bu sözleşmeyi farkında olmadan kabul etmişim. Çok uyanık bu facebook, Şimdi iptal ettim ama yinede güvenmek zor bu paragözlere.

 4. Ali dedi ki:

  Ben kabul etmisim farkinda degilim 30 günüde gecti o secenek yok. hersey bittimi simdi bundan sonrasini belirtmemissiniz nasil durduracagiz bunu

Bir Yorum Yazın