Uber, sabit ücretlendirmeyle çok ucuza yolcu taşımanın yolunu arıyor

Uber, sabit ücretlendirmeyle çok ucuza yolcu taşımanın yolunu arıyor

Halka açık olmayan en değerli girişim olmayı sürdüren Uber, talebe dönük fiyatlandırma seçeneğinden vazgeçmeye hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Uber yoğun talep olduğu saatlerde ücretlendirmesini güncelleyerek normalden daha pahalı bir yolculuk faturası çıkarabiliyor. Bu dinamik fiyatlandırmanın yolcular için olumsuz olduğu aşikâr ve gelen bilgilere göre Uber, Eylül ayında bu politikasını sürüş başına sabit bir ödeme yöntemiyle değiştirmeye hazırlanıyor. En azından küçük bir kullanıcı grubu için.

Uber temsilcisinin Business Insider'a verdiği bilgiye göre şirket Uber'in her gün kullanılan bir ulaşım seçeneği olmasını istiyor ve bu yeni yöntem de oldukça düşük tutarlara yolculuk yapabilmeyi mümkün kılacak.

Paket ile başlangıç

uber-cagirmaYeni uygulamanın test edileceği ilk yer tahmin edebileceğiniz üzere San Francisco olacak ve seçilen kullanıcılar neredeyse otobüs bileti fiyatına Uber ile seyahat yapabilecek. Nasıl oluyor derseniz, bu uygulamaya seçilen kişiler 20 dolara 20 yolculuk veya 30 dolara 40 yolculuk paketlerinden birini seçiyor ve kısa mesafe yolculuklarında sabit ücret özelliğinden faydalanma hakkını elde ediyor.

3 dolara Uber yolculuğu

Biz Carson'ın paylaştığı bilgilere göre San Francisco'da UberPool ile seyahat etmenin sabit ücreti 2 dolar. UberX içinse 7 dolar. Yani eğer bir kullanıcı 20 sabit sürüş hakkını da UberPool ile kullanırsa toplam 60 dolar ödemiş olacak. Bu da UberPool ile 3 dolara sabit fiyatlı yolculuk etme şansı sunacak. Carson, San Francisco'da otobüs biletinin 2,25 dolar olduğunu söyleyerek bu yeniliğin ne kadar etkili olabileceğini de gösteriyor.

Tutar mı?

Uber, Temmuz ayında benzer bir özellik olan 1 centlik 'Pool Pass' özelliğini sadece Boston'da test etmiş. Bu yeni sabit ücret özelliği ise küçük oynamalarla 6 farklı metroda (Miami, San Diego, Boston, Seattle, Washington, DC) uygulamaya alınacak. Yani Uber'in bu uygulamadan daha ümitli olduğu söylenebilir.

Uber'in 1 aylık bu denemesinden nasıl bir sonuç alacağı ise gerçekten merak konusu. Zira şehir içi ulaşımı kökten değiştirecek bir adımdan bahsedildiği ortada. Ancak bu adımın Uber'in gelirlerini nasıl etkileyeceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Bunu da Eylül ayı sonunda göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.