Okul.com.tr okul ve eğitim seçiminde akla gelen ilk adres olmak istiyor
Girişim

Okul.com.tr okul ve eğitim seçiminde akla gelen ilk adres olmak istiyor

Türkiye'de eğitim konusu sıkça tartışılır ve söz konusu okul seçimi olduğunda karar vermek pek de kolay olmaz. Okul.com.tr işte bu noktada devreye girerek okul ve eğitim tercihlerinde en doğru seçimin yapılmasına aracı olmak istiyor.

Emre Kırbıyık öncülüğünde 5 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Okul.com.tr, 2015'te çalışmalarına başlanan ve Ocak 2016'dan bu yana hizmet veren bir girişim. İlk amacı okullar hakkında internetteki yegane başvuru/bilgi kaynağı olmak. Bu amaç doğrultusunda okulların tüm faaliyet bilgilerini, eğitim anlayışlarını, fotoğraflarını ve daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor.

Özel okul tercihleri yüzde 47 arttı

Okul.com.tr, şu anda 4 şehirden (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya) ve 4 farklı eğitim seviyesinden (Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise) binden fazla özel ve devlet okulu hakkında bilgi sunuyor. Okullar hakkındaki yorum sayısı ise 4 binin üzerinde. Emre Kırbıyık bu rakamların hızla artmasını bekliyor. Zira Türkiye’de 2015-2016 eğitim öğretim yılında 1 milyon 102 bin öğrenci özel okulları tercih etmiş ve geçen yıla göre yüzde 47’lik dikkat çekici bir artış yaşanmış.

Anaokullarından üniversitelere kadar tüm eğitim kurumlarını kapsayacaklarını söyleyen Emre Kırbıyık, eğitim programları da aynı çatı altında toplayacaklarını söylüyor ve "Uzun vadede eğitim ve öğretim alanında tüm sorunlara yardımcı olan, hatta çözüm sunan bir platform olmak istiyoruz." diye ekliyor.ozel okullar okul.com.tr

"Fremium" gelir modeli

Şu anda okulları ücretsiz listeleyen girişim, özel gösterim alanlarında okullarını tanıtmak isteyen okul yöneticilerine farklı paket seçenekleri sunuyor. Yani gelir kanalını ücretli ek özellikler (freemium model) üzerine kuruyor ve bu özelliklerin çapını genişletmek istiyor.

Açıkçası bir zamanlar benim de düşündüğüm bir girişim olduğu için bu alandaki fırsatın (özellikle yurtdışında) dikkate değer olduğunu söyleyebilirim. Eğitim dikeyinin farklı yan kollara ayrıldığı da düşünülürse, Okul.com.tr'nin önümüzdeki dönemde büyüme sıkıntısı yaşamayacağı kanısındayım. Haklı çıkıp çıkmayacağımı(zı) da yine zamana bırakalım. :)

Yorumlar (4)
 1. Erdal Gökhan Erdal Gökhan

  MEB tüm okullara resmi web sitesi açma ve içerik doldurma zorunluluğu getiriyor. Güncel olmamaları durumunda okul yönetimi ciddi uyarılar alıyor. Üstelik Google aramalarında çok iyi sonuçlar alıyorsunuz. Okulun resmi web sitesinde okul.com.tr içeriğinden çok daha fazlası yer alırken neden okul.com.tr içerisinde 'sınırlı' bilgi arayışına gireyim ki?

  İlk bakışta gözüme çarpanlar:

  - Okulların personel bilgisi yok. (MEB bile güncelliği sağlayamıyor)

  - Yorumların çoğu fake.

  - Okul karşılaştırma yok.

  - Okulların teşvik kapsamında olup olmadığı yer almıyor. (ki bu çok önemli)

  - Okul puanları yer almıyor, kullanıcının puanına göre filtreleme yok.

  - Analiz yapmanızı sağlayacak sayısal veriler eksik.

  - Atanma arefesindeki öğretmenler için okulun hizmet puanı / hizmet bölgesi / zorunlu çalışma alanında olup olmadığı gibi bilgiler çok önemlidir ve bunları doğru düzgün sağlayan platform yok. Neden bu bilgiler yer almasın ki?

  - Okulları sahiplenmenin ne fayda sağlayacağı anlatılmamış. Okul yöneticileri resmi web sitelerini zar zor güncellerken buradan ne gibi bir fayda sağlayacaklar? Online ziyaretçi kaygıları yok ki.

  - http://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/index.php burada MEB çok daha detaylı olarak okulları tanıtmış. Okula direk link vererek okul hakkında süpersonik bilgiler almanızı sağlıyor.

  Önerilerim:

  - Öğrencilerin temel problemi puanlarına göre doğru okulu bulamama, okullar hakkında yüzeysel bilgi değil.

  Yerleştirme çözümleri geliştirilmeli. Bunun için verilen sınav rehberlik hizmetlerinin dijitalleşmesi (bot) ana çözüm olur.

  - Öğretmen adaylarının sorunlarına çözüm üretilebilir.

  - Okul karşılaştırma ve sıralama özellikleri eklenmesi çok önemli.

  - Okulla iletişime geçmek için çarşaf çarşaf bilgi girmeme gerek yok. Ararım yönetici okuldaysa giderim. Mevzuat gereği tüm okullar 08 / 17 saatleri arasında bir yönetici bulundurmak zorundadır ve randevun yok deme şansları asla yoktur. Sağ sütunda okul idaresi ve iletişim bilgileri yer alabilir. İsim, adres ve telefon yeterlidir.

  - Okullar kalitelerine göre detaylı bir değerlendirmeden geçerek derecelendirilmelidir. Bu derecelendirme okul sisteme kaydedilirken anlık olmalıdır. Örneğin 89 / 100 kalite puanı.

  - Özel okullar arası tercih ve ön kayıt platformu olabilir. Sistem üzerinden ön kayıt alınabilmeli ve buradan ön kayıt yapanlara okula gittiğinde örneğin % 2 indirim uygulanabilir. İletişim formunu ön kayıt formu yaparsanız işte o zaman anlamlı hale gelebilir.

  Sonuç:

  Listeleme servislerinin temel problemini 'değer yaratamamak' olarak görüyorum. Restoran listeleme servisinden rezervasyon yapamıyor, sipariş veremiyorsam benim için hiçbir değeri yok. Okul listeleme servisinden de benzer bir fayda alabilmeliyim ki 'harcama arzusu' güdeyim.

  Yine de emeklerinin değer görmesi dileğiyle...

  1. Erday bey yorumunuz harika.

   süper değerlendirme yapmışsınız.

   geri bildirimleriniz çok iyi.

 2. arkadaş git özel okullara, araştırma yapıyorum, okulları derecelendirme kuruluşu gibi davran. velilerden alabildiğin kadar velinin telefonunu iste. anket yap. yorumları siteye ekle. fake yorumlar çok sırıtıyor. daha fake'ini ben yapamazdım.

 3. Ziyanir Ziyanir

  okullar kapatıldı güncellemeler oldu mu acaba :)