Mesafeli satış sözleşmelerine damga vergisi getiren düzenleme yayınlandı [Güncellendi]

Mesafeli satış sözleşmelerine damga vergisi getiren düzenleme yayınlandı [Güncellendi]

Türkiye'de e-ticaretçilerin üç yıldan uzun süredir yakında takip ettiği damga vergisi tartışması, Resmi Gazete'de yayımlanan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la geri geldi. Mesafeli satış sözleşmelerine binde 9,48 oranında damga vergisi getiren düzenleme, e-ticaret satışlarının ek bir vergiye tabi olup olmadığı tartışmalarını yeniden açtı.

Yeni düzenlemenin 28'inci maddesinin 10'uncu fıkrasının e bendinde yer alan hükmünden mesafeli satışların vergiye tabi olduğu anlaşılıyor. Buna karşın, söz konusu sözleşmelerin kanun kapsamında değerlendirilebilmesi için, satışlarda elektronik ya da ıslak imza kullanılması gerekiyor. E-ticaret alışverişlerinde bildiğiniz gibi her iki imza türü de kullanılmıyor.

Yeni gelen damga vergisinin, internetten ürün hizmet seçerek ve tıklayarak onaylama yapılan elektronik ticaret şirketlerini kapsamadığı görüşünde olduğunu söylüyor Bilişim Avukatı Şebnem Ahi ve ekliyor: "Tüketici Kanunu’na göre mesafeli sözleşmeler, satıcı veya sağlayıcının eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelerdir. Dolayısıyla, Damga Vergisi Kanunu’na eklenen 'mesafeli sözleşmeler' kaynaklı damga, ancak ve ancak sadece elektronik imza ile yapılan mesafeli sözleşmeleri kapsamaktadır."

E-ticaret şirketlerinin vergi kapsamında değerlendirilmesi durumunda, ek maliyetlerin tüketici ya da satıcıya yüklenmesi gerekiyor, halihazırda karlılık açısından pek de parlak günler geçirmeyen birçok şirketin bu ek maliyeti hoş karşılamayacağı ortada.

Konuyu yakından takip edenlerin hatırlayacağı gibi, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen 23/05/2013 tarihli Özelge'de, mesafeli satış sözleşmelerinde damga vergisinin uygulanamayacağı görüşü yer alıyordu. Şebnem Ahi, bu görüşün varlığını bilindik e-ticaret kurgusu içinde devam ettirdiğini ancak sadece e-imza ile imzalanan mesafeli sözleşmeler için geçerliliğini yitirmiş durumda olduğunu söylüyor. Yeni düzenlemeyle ise, tüketiciye ıslak imzalı veya elektronik imzalı bir sözleşme imzalatılmadıkça damga söz konusu olamayacağını söylüyor Ahi.

Güncelleme: Damga Vergisi Kanunu genel tebliği ile, duruma açıklık getirildi ve beklentilerimizle aynı doğrultuda mesafeli sözleşmelere uygulanacak damga vergisinin, sözleşmenin sadece elektronik imzalı olduğu durumlarda geçerli olacağı yönünde karar verildi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.