OpenSignal: Türkiye'deki mobil veri hızı ABD'den daha iyi

OpenSignal: Türkiye'deki mobil veri hızı ABD'den daha iyi

Türkiye'deki mobil internet hızı zaman zaman ABD ile kıyaslanır ve ABD'den daha iyi olduğumuz dile getirilir. Genelde mobil operatörlerin yaptırdığı testlerle gündeme gelen bu durum OpenSignal'ın son raporunda doğrulanıyor.

Londra merkezli OpenSignal, mobil şebekelerde kapsama alanı ve performans testleri konusunda uzmanlaşan bir girişim ve 15 milyondan fazla indirilen uygulamasıyla bu alanda dikkate değer araştırmalar sunuyor. Şirketin hazırladığı son rapor da 95 ülkenin mobil internet performansını ortaya koyuyor.

Türkiye'de 3G ve daha iyi kapsama alanı yüzde 86,57

Rapora göre Türkiye'nin yüzde 86,57'si 3G ve daha iyi kapsama alanına sahip ki sanıyorum Türkiye'deki operatörlerin tamamı bu konuda yüzde 90'ın üzerinde kapsama alanına sahip olduğu iddiasında. Listenin ilk sırasında ise yüzde 98,54 kapsama alanı ile Güney Kore var. Güney Kore'yi yüzde 95,52 ile Japonya ve yüzde 95,23 ile İsrail takip ediyor.

opensignal turkiye

Mobil bağlantı hızımız ABD'nin çok az önünde

Uçtan uca hız sıralamasında ise yine Güney Kore 41,34 Mbps hız ile ilk sırada. İkinci sıradaki Singapur ise 31,19 Mbps mobil internet hızı sunuyor. Türkiye'ye baktığımızda ise 12,52 Mbps hız ile 36. sırada yer aldığımızı görüyoruz ve küçük bir farkla ABD'nin iki sıra üstünde yer alıyoruz. 37. sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri'nin 12,36 Mbps, ABD ise 12,34 mobil bağlantı hızı sunuyor.opensignal turkiye 3g hizi

OpenSignal, dikkate aldığı uçtan uca hızı "bir kullanıcının hız ve kapsama alanı bakımından 3G ve 4G ağlarda deneyimlediği ortalama mobil veri bağlantısı" şeklinde tanımlıyor. ABD, 3G ve 4G kapsama alanı bakımından ise yüzde 91,69 ile Türkiye'den daha üst sıralarda yer alıyor. Yani salt mobil veri hızı dikkate alındığında Türkiye'nin ABD'den daha da iyi olduğu anlamı çıkarılabilir. Tabi üstteki farkın da oldukça küçük olduğunu göz onunda tutmakta fayda var.

1 Mayıs ile 23 Temmuz arasındaki verileri dikkate alan ve kablosuz ağa bağlanma oranlarını da sıralayan raporun tamamını OpenSignal'ın sitesinden inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.