OpenSignal: Türkiye'deki mobil veri hızı ABD'den daha iyi
Mobil

OpenSignal: Türkiye'deki mobil veri hızı ABD'den daha iyi

Türkiye'deki mobil internet hızı zaman zaman ABD ile kıyaslanır ve ABD'den daha iyi olduğumuz dile getirilir. Genelde mobil operatörlerin yaptırdığı testlerle gündeme gelen bu durum OpenSignal'ın son raporunda doğrulanıyor.

Londra merkezli OpenSignal, mobil şebekelerde kapsama alanı ve performans testleri konusunda uzmanlaşan bir girişim ve 15 milyondan fazla indirilen uygulamasıyla bu alanda dikkate değer araştırmalar sunuyor. Şirketin hazırladığı son rapor da 95 ülkenin mobil internet performansını ortaya koyuyor.

Türkiye'de 3G ve daha iyi kapsama alanı yüzde 86,57

Rapora göre Türkiye'nin yüzde 86,57'si 3G ve daha iyi kapsama alanına sahip ki sanıyorum Türkiye'deki operatörlerin tamamı bu konuda yüzde 90'ın üzerinde kapsama alanına sahip olduğu iddiasında. Listenin ilk sırasında ise yüzde 98,54 kapsama alanı ile Güney Kore var. Güney Kore'yi yüzde 95,52 ile Japonya ve yüzde 95,23 ile İsrail takip ediyor.

opensignal turkiye

Mobil bağlantı hızımız ABD'nin çok az önünde

Uçtan uca hız sıralamasında ise yine Güney Kore 41,34 Mbps hız ile ilk sırada. İkinci sıradaki Singapur ise 31,19 Mbps mobil internet hızı sunuyor. Türkiye'ye baktığımızda ise 12,52 Mbps hız ile 36. sırada yer aldığımızı görüyoruz ve küçük bir farkla ABD'nin iki sıra üstünde yer alıyoruz. 37. sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri'nin 12,36 Mbps, ABD ise 12,34 mobil bağlantı hızı sunuyor.opensignal turkiye 3g hizi

OpenSignal, dikkate aldığı uçtan uca hızı "bir kullanıcının hız ve kapsama alanı bakımından 3G ve 4G ağlarda deneyimlediği ortalama mobil veri bağlantısı" şeklinde tanımlıyor. ABD, 3G ve 4G kapsama alanı bakımından ise yüzde 91,69 ile Türkiye'den daha üst sıralarda yer alıyor. Yani salt mobil veri hızı dikkate alındığında Türkiye'nin ABD'den daha da iyi olduğu anlamı çıkarılabilir. Tabi üstteki farkın da oldukça küçük olduğunu göz onunda tutmakta fayda var.

1 Mayıs ile 23 Temmuz arasındaki verileri dikkate alan ve kablosuz ağa bağlanma oranlarını da sıralayan raporun tamamını OpenSignal'ın sitesinden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Amerika çok büyük olduğu için ortalama hız çok düşüyor. Yoksa şehirlerde Türkiye 'den çok daha hızlı.

 2. Somename Somename

  Upload hızından niye bahsetmiyor acaba kimse :D Adamlar şakır şakır mobilden fhd yayın yapıyor biz whatsappdan mesaj zorla gönderiyoruz.

 3. Somename Somename

  He birde yüzölçümünden bahsetmek lazım tabii ABD de buz çölleri ve normal çöller ve birsürü sık yerleşim olmayan yer var insanların yaşadığı yerlerin yüzölçümüne vursak çok daha yüksek bir sonuç çıkardı.

 4. Fatihyuksel17 Fatihyuksel17

  Amerika: 16.430.000 mi²

  Turkiye: 302.535 mi²

  Kendimizi kandirmayalim lutfen.

 5. Erdal Tuna Erdal Tuna

  Saçma bir başlık olmuş. Ona bakarsak, Bulgaristan ve Romanya;nın gerisinde kalmışız.

  OpenSignal: Türkiye’deki mobil veri hızı Bulgaristan ve Romanya'dan’den daha kötü

 6. Hız konusunda benim bu raporda dikkatimi çeken sonuç Türkiye Avrupa'daki sadece 3 ülkenin ilerisinde olması. İlginç bir şekilde "Time on Wifi"'da inanılmaz düşüğüz. Bu konu değişik şekillerde yorumlanabilir. 20 Mbps'ın üzerindeki Avrupa ülkeleri de standartları yükseltiyor.

 7. Alaska, Nevada, Dakota gibi nufüz yoğunluğunun çok düşük olduğu çöller ve buzul kaplı alanlardan dolayıdır.

 8. Dünyanın en pahalı telekomünikasyon hizmetini kullanıyoruz. Amerika da internet ücretlerine bir bakın sonra hızları kıyaslayın ;)

 9. Yilmazdalkiran Yilmazdalkiran

  Kotaları da karşılaştırsınlar.

  Azerbaycan'da 5GB kota 18 TL, sınırsız kota 45 TL

  4G hız.

 10. Mert Alkanat Mert Alkanat

  Az salla öz salla webrazzi!!!

 11. Fâtih K. Fâtih K.

  Bâzıları tutuşmuş, öz vatanları olan ABD ilke defa bir meselede Türkiye'den geride diye. Kurtarma çabaları falan... fazla uğraşmayın.