Yeni Ar-Ge yönetmeliğiyle girişimcilerin vergi avantajına kavuşma şansı artıyor
Genel

Yeni Ar-Ge yönetmeliğiyle girişimcilerin vergi avantajına kavuşma şansı artıyor

Türkiye'de girişimciliğin gelişmesi için bürokrasiden uzak devlet teşviklerinin artmasını umutla beklerken geçtiğimiz hafta Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek en az tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli sayısı 15'e düşürüldü. Bu da 15 çalışan ile Ar-Ge yapan girişimcilerin ciddi vergi muafiyetlerinden yararlanabilmesi anlamına geliyor.

Söz konusu kanun güncellemesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Deneti̇m Yönetmeliği" bağlığı altında Resmi Gazete'de yayımlanan güncellemenin artından geldi. Ülkemizde Ar-Ge, teknoloji ve yenilikçi ekosistemi bir adım ileriye taşıyacak güncellemeler şeklinde yorumlanan kanun kapsamında 15 tam zamanlı Ar-Ge personeliyle Ar-Ge Merkezi olunabilecek ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nde dışarıda geçen zamanın yüzde 100’ü için gelir vergisi teşviki uygulanabilecek.

Karşılaştırmalı olarak baktığımızda yeni kanunla gelen değişimi şu şekilde özetlemek mümkün:

ar-ge-merkezi

Diğer yandan yeni kanunla Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için daha önceden olmayan 'dışarıda geçen zaman için gelir vergisi stopaj teşviki' devreye giriyor. Bu yenilikle Ar-Ge çalışmalarını destekleyecek faaliyetlerde yüzde 100, yüksek lisans ve doktora eğitimi için de yüzde 100 destek geliyor. 

teknokent

10 Ağustos'ta yayımlanan yeni Ar-Ge teşvikine dair yeni düzenlemenin ardından gelen bu değişiklikler Ar-Ge insan kaynağı sayısının artmasını ve yenilikçi şirketlerin ortaya çıkmasını/gelişmesini hedefliyor. Ancak en başta da bahsettiğim gibi Türkiye'de bürokrasiye dolanmayan girişimcilik desteklerinin artmasını temenni ediyoruz. Son yıllarda sayıları giderek artan teknokentlerin (bkz: Türkiye'dkei teknokentler listesi) üniversitelerle uyumlu çalışması da bu değişimi hızlandırabilir.

Eğer şirketinizde 15 ve üzeri tam zamanlı Ar-Ge çalışanına sahipseniz kanunun detaylarını inceleyebilir ve konunun uzmanı iş ortaklarınıza danışabilirsiniz. 15 kişiye yakın Ar-Ge çalışanınız varsa dahi bu teşviklerle karşılanacak avantajla yeni Ar-Ge yeteneklerini şirketinize kazandırmayı düşünebilirsiniz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (4)
  1. bu teknoloji geliştirme merkezlerinin hiç bir işe yaradığı yok. belli seviyeye gelmiş şirketlere vergi kaçırma olanağı sunmaktan başka nasıl bir teknolojik bir ürün geliştirmeye sebep olmuşlar çok merak ediyorum. teşvik dediğin sıfırdan başlayan projesine inandığın yeni girişimcilere verilmeli hemde bütün giderleri karşılayarak. teknoparklarda kiralar metrekaresi bilmem kaç dolar. türk lirası bile değil dolar? öyle metrekaresi bilmem kaç dolara yer kiralamakla parası olmayan girişimciye destekmi olunur.

    1. aynen öyle, önceki çalıştığım yerde bu şekilde iş yapıyorda, isim vermiyorum ama asıl firma başka isimde, teknoparktaki firma başka isimdeydi, adam kendi kendine fatura kesiyordu, asıl ihtiyacı olan girişimcilerin bu şekilde hakkı yeniyor.

  2. Ahmet Mehmet Ahmet Mehmet

    sistemi daha iyi bilen büyük firmalar için daha da iyi sömürme yöntemi olmuş. yine yalnızca işini yapmaya çalışanlara bir fayda yok. bu ülkede bilim yapmak, bu ülkede inovasyon yapmak eğer elinden tutan çok büyük birileri yoksa tam bir yalandan ibaret. sanki büyük marketlerin açıldığı mahallede küçük esnaf olarak dayanmaya çalışmak gibi. rakamlarla göz boyayıp büyük rantları kovalamak yerine açıktan verilen paraları kovalasınlar. alınan danışmanlık ücretlerini incelesinler. gerekiyorsa hocalara mühendisler atayıp kirası aylık binlerce euro olan ARGE merkezlerine nasıl gidip toplanacağımıza çözüm yolu bulsunlar. %80 den %90 a çıkan değişim burda bu yazıyı okuyan 1 kişiyi bile etkilemeyecek. belki okuyan 10 kişinin 10 farklı patronu için güzellik olur.