Global Miles: Türkiye’nin banka ve hava yolu şirketlerinden bağımsız ilk mobil mil programı

Global Miles: Türkiye’nin banka ve hava yolu şirketlerinden bağımsız ilk mobil mil programı

Türkiye'de hava yolu markaları ve bankalardan bağımsız çalışan ilk mil programı Global Miles yayına başladı. iOS ve Android uygulamalarıyla kullanıcılarla buluşan Global Miles, kullanıcılarına uçtukça ve harcadıkça bağımsız mil kazandırmasıyla dünyada da ilk olmayı amaçlıyor.

Mil programı ekosistemi

Global Miles, geçmişte OSAP’ı kuran ve beş sene yönettikten sonunda Fransız Groupe Cheq Dejenuer bünyesindeki Multinet’e satan ekibe ait IPOS A.Ş.'nin imzasını taşıyor. IPOS ile ödeme sistemleri yazılımları ve sadakat programlarına odaklanan ekip, yaklaşık sekiz yıldır, OSAP, Shell Business Club gibi çok sayıda B2B ve B2C proje geliştirmiş.  Global Miles'ı yaklaşık bir yılda geliştiren ekip, yeni girişimlerini kullanıcılar, program ortakları ve hava yolu şirketlerinden oluşan bir ekosistem olarak tanımlıyor.

Kullanıcılar Global Miles'a mobil uygulamaları ya da web sitesinden üye oluyor. Program ortakları tarafında online ve offline işletmeler olmak üzere iki farklı yapı çalışıyor. Offline işletmeler yeni nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) uygulamasıyla veya kapalı devre POS sistemiyle Global Miles’ın program ortağı olabiliyor; e-ticaret şirketlerinin ise Global Miles program ortağı API'ını entegre etmesi yeterli.

Global Miles, kendi başına bir mil programı olmaktan ziyade, program ortaklarının istedikleri kampanyayı esnek bir şekilde sunabilecekleri bir altyapı. Çalışma prensibi ise program ortağı şirketlerin, belirledikleri prensiplere göre Global Miles kullanıcısı olan müşterilerine dağıtmak üzere Global Miles'dan mil satın almasına dayanıyor. Örneğin, program ortağı bir e-ticaret şirketi, Global Miles'da müşterilerinin her 1 TL’lik alışverişi için belirli 1 mil gibi bir program düzenleyebiliyor. Aynı şirket, kendi uygulama arayüzü üzerinden programa esnek kampanyaları dahil edebiliyor:  100 TL ve üzeri üçüncü alışverişte 3 kat mil vermek gibi...

globalmiles ekran

Global Miles kullanıcıları bu programlardan kazandıkları milleri Global Miles cüzdanında birikiyor ve bu cüzdan üzerinden harcayabiliyor. Global Miles'ı benzer sadakat programlarında ayıransa, kullanıcılarına tüm hava yolu şirketlerinden, ilk etapta yurtiçi uçuşlardan, mil kazandırması. Buna ek olarak banka bağımlılığı olmadığından kullanıcılar nakit ödeme karşılığında da mil kazanabiliyor.

Henüz yayına başlayan Global Miles programında kullanıcılar için diğer mil programlarında olduğu gibi statü kategorizasyonu uygulanması planlanıyor. Buna göre yeni kullanıcılar programa red (kırmızı) statüde başlıyor, uçuş ve harcamalarından kazandığı statü milleriyle en üst kademeye kadar çıkabiliyor. Statülere göre kullanıcılar; ücretsiz lounge kullanımları, ücretsiz transferler, ücretsiz otopark hizmeti gibi haklardan faydalanabilecek. Global Miles'dan aldığımız bilgiye göre bireysel kullanıcılarla birlikte, sistemde bir de Corporate (Kurumsal) kart tanımlanmış durumda. Bu kartın diğer mil programlarından farklı olarak, Global Miles’ın kurumsal kullanıcılarına kurumsal program ortaklarından (B2B) mil kazandırıyor.

Ödeme özelliği ekleniyor

Global Miles'a eklenmesi planlanan bir diğer özellik de ödeme altyapısı. Halihazırda bu konuda deneyimli IPOS, 6493 sayılı kanun kapsamında e-para lisansı alan şirketler arasında yer alan Cemete firmasının tüm ödeme sistemleri ve para transferi altyapı yazılımlarını geliştiriyor. Ekip, bu işbirliği kapsamında Cemete’nin sahip olduğu lisansın temsilcilik haklarının IPOS tarafından Global Miles programında kullanılabileceğini söylüyor. Aynı zamanda ödeme katalizörü olarak olarak hizmet veren IPOS'un, Global Miles kapsamında ilk işbirliğini BKM Express ile yapması planlanıyor. Böylece BKM Express kullanıcıları Global Miles program ortaklarında ödeme yapıp, mil kazanabilecekler.

Global Miles bağımsızlığıyla mevcut mil programlarına yeni bir bakış açısı getirirken, daha kullanışlı ve esnek bir altyapı hizmeti global miles arayuzsunuyor. Tek bir satış noktası olan bir işletme bile programa dahil olup, müşterilerine mil kazandırabiliyor. Global Miles, sisteme dahil olan işletmelere diğer mil programlarından farklı olarak sağladığı avantajların başında müşterilerini tanıma imkanı vermesi geliyor. İşletmeler, Global Miles mil programını kullanan müşterilerinin alışveriş alışkanlıkları, ziyaret sıklıkları gibi bilgilere ulaşmanın yanı sıra, her mil kazanma işlemi sonrasında yapılan anketler vasıtasıyla müşterilerinin geri bildirimlerinden anında haberdar olabiliyor.

IPOS, Global Miles ile sadakat programlarının yaygınlığına karşılık, bu ilginin söz konusu hava yolu olunca düşmesi sorununu çözmeyi amaçlıyor. "Aimia’nın verilerine göre yurt dışında müşterilerin yüzde 73’ü bir market sadakat programına dahilken, sadece yüzde 12’lik kısım hava yolu sadakat programlarına dahil olmuş. Bu durum Türkiye için de geçerli ve Global Miles getirdiği yenilikler ve esnek altyapısı sayesinde bu alanda hem program ortağı hem kullanıcı bazında daha geniş tabana yayılan bir hizmet ağı kurmayı amaçlıyor" diyor ekip. Türkiye'de hava yolu mil programı üyelerinin sayısının 4 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Dünya çapında müşteriler trilyonlarca mil biriktirip, kullanmıyor

Girişim bir rekabetten ziyade tamamlayıcı hizmetten konuşmayı tercih ediyor. Zira hava yollarının kendi programlarıyla ulaştıklarından çok daha geniş bir kitleye ulaşması Global Miles ile mümkün olabilir. Global Miles sadece Türkiye’de değil, dünyada da etkin bir mil programı olmayı hedefliyor. "2013 yılında tüm dünyada kazanılıp kullanılmamış olan 10 trilyon mil puanı olduğu, hava yolu şirketlerinin bu miller için bilançolarında yaklaşık 100 milyar dolar karşılık ayırması gerektiği kaydediliyor. Dünyada bu millerin satılması ve devredilmesi seçenekleri gündemde. Global Miles oluşan bu küresel pazarı değerlendirmeyi hedefliyor" diyor IPOS kurucu ve CEO'su Egemen Çakmak.

Mil kullanımını tek bir merkezde toplayarak hava yolu şirketlerinin yükünü hafifletip, kullanıcıların da farklı mil programlarında biriktirdikleri millerini tek bir cüzdanda birleştirmesini sağlamayı amaçlayan Global Miles çokça beklenen bir hizmet sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.