Facebook yeni algoritmasıyla tık avcısı haber başlıklarına savaş açtı

Facebook yeni algoritmasıyla tık avcısı haber başlıklarına savaş açtı

Facebook haber akışında, yanıltıcı haber başlıklarını cezalandıracak yeni bir algoritma değişikliğini duyurdu. Yeni geliştirmeyi 4 Ağustos'ta "Akışta tık avcılığını daha da azaltmak" başlıklı paylaşımıyla resmi blogundan paylaşan Facebook, tık avcısı haberleri önümüzdeki haftalardan itibaren haber akışında daha az göstereceğini belirtiyor.

Halihazırda tıklama haberciliğine karşı bir süredir mücadele eden Facebook, yeni güncellemesiye haber başlıklarını analiz ediyor. On binlerce tık avcısı haber üzerinde çalıştığını söyleyen Facebook, bu haberlere ait başlıklarda sıklıkla kullanılan deyimleri/kalıpları tespit eden bir sistem geliştirdiğini belirtiyor. Sistem başlıkları, haberin içeriğini anlamayı zorlaştıracak şekilde bilgi saklanıp saklamadığına  ya da verileni abartıp abartmadığına göre kategorize ediyor. Facebook sistemin e-posta spam filtrelerine benzer şekilde çalıştığını söylüyor. Facebook'un tık avcısı haber başlıklarının formülünü çözerken çok zorlanmadığını tahmin ediyoruz...

Facebook'un yeni algoritması doğrudan  "Başına gelmedik kalmayan ünlü oyuncu kim?" gibi tık tuzağı başlıkları hedefliyor. Sistem bu paylaşımların hangi Sayfa ya da domain'den geldiğini tespit ediyor ve bu paylaşımları sık sık yapan Sayfa ve siteleri haber akışı sıralamasında aşağı alıyor. Yani tık tuzağına güvenen yayıncıların Facebook'taki dağıtımı gittikçe zorlaşıyor.

Facebook geçtiğimiz Nisan'da tıklama haberciliğine karşı, dikkat önceliklendirmesi yapan algoritma değişikliğini tanıtmıştı. Kullanıcıların akışlarındaki haberleri, yönlendikleri sayfada kalma sürelerine göre sıralamaya başladığını söyleyen Facebook'un yeni değişikliği, bu geliştirmenin devamı niteliğinde.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.