App Annie: Pokémon Go'nun günlük geliri 10 milyon dolar
Mobil

App Annie: Pokémon Go'nun günlük geliri 10 milyon dolar

Mobil analitik firması App Annie yayınladığı yeni raporda Pokémon Go'nun günlük geliri için tahminde bulundu. App Store ve Google Play üzerindeki satışlara bakıldığında araştırmaya göre Pokémon Go'nun toplam günlük geliri  10 milyon dolar. 6 Temmuz'da yayınlanan oyun üzerinden bir ay bile geçmeden oyuncular arasında bir fenomene dönüşmüştü.

Oyunun yayınlamasından sadece bir hafta sonra App Store üzerinden günlük 1,6 milyon dolar kazandığı ortaya çıkmıştı. Aradan geçen iki hafta sonunda günlük geliri(iOS ve Android birlikte) yaklaşık 10 milyon dolar olduğu tahmin edilen bu başarısı analistleri bile şaşırtmış.

Analist Sameer Singh'nin belirttiğine göre asıl şaşırtıcı olan ise Pokemon Go'nun App Store'daki diğer oyunların gelirlerini etkilememiş olması. Oyun ilk yayınlandığında diğer oyunların gelirlerinde birkaç gün azalmalar görülmüş olsa da ardından diğer oyunlar normal gelir seviyelerine dönmüşler. Clash of Clans ve Boom Beach gibi iki popüler oyunun yapımcısı Supercell'in geçen yıl günlük 6,3 milyon dolar kazandığını belirtirsek sanırım Pokémon Go'nun gelir başarısı daha da ortaya çıkar.

Yorumlar (3)
  1. 2 aya bile varmadan, pokemon go gerilemeye başladı haberleri görürsünüz. Doygunluk limiti olan bir oyun ve hilelerle başa çıkılmazsa hiçbir ilerlemesi olmayacak bir oyun.

    1. Hilelere bilinçli bir şekilde izin veriliyor olabilir. Oyuncu sayısını ve ilgiyi ilk aşamada ayakta tutmak adına. Sonuçta bir insanın ortalama günde ne kadar yürüyeceği, dinlenme durumu vb. bütün durumlar ortaya çıkarılabilir. Özellikle oyunda duello modu, trade gibi özellikler olmadan bu şekilde tekdüze kalacaktır. Çoğu kişi hilelerle vs. 1. nesil pokemonları tamamlamadan ellerini çabuk tutsalar iyi olacak. Yoksa bende senin gibi oyunun doygunluk ve adaletsiz bir hal alacağından dolayı (bütün gymlerin hile ile kasılmış karakterler ile kapılması) balonunun söneceğini düşünüyorum.

  2. Tvizlelive Tvizlelive

    Açıkcası oyunu ilk kurmaya çalıştığım zaman bayağa uğraşmıştım.Iphonelarda bayağa problem olan Pokemon Go yüklediğim anda 3 tane pokemon yakaladım.Açıkcası ikilem arasındayım insanlar asosyal oluyor gibi gözüksede evden hiç dışarı çıkmayan insanlar bu oyun sayesinde dışarıda çıkıp birçok yerde pokemon topluyorlar ve sosyal hayatları artıyor.Pokemon GO oyununun kısa sürede bu kadar yüksek gelir elde etmeside azımsanacak bir durum değil gerçekten.