Tablet & Coffee: Olmadık Projeler ekibinden herkese açık ofis konsepti
Girişim

Tablet & Coffee: Olmadık Projeler ekibinden herkese açık ofis konsepti

Türkiye'de internet odaklı girişimcilik arttıkça ortak çalışma alanları da giderek çeşitleniyor. Olmadık Projeler'in herkese açık ofisi Tablet & Coffee de bu değişimin en yeni ve farklı örneklerinden biri.

2015 yılı sonunda Olmadık Projeler ajansını kuran Seçkin Canan, çalışma ortamında da olmadık bir şey yapmayı düşünerek ekip arkadaşlarıyla birlikte Tablet & Coffee'yi hayata geçirmiş. Böylece sadece Olmadık Projeler ekibine değil, farklı bir ortamda çalışmak isteyen herkese açık 'ofis-kafe' konsepti ortaya çıkmış.

Evet, Olmadık Projeler'in bu atölyesi genele, yani yazılım, tasarım, yeni medya gibi alanlarda çalışan herkese açık. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı alarak Tablet & Coffee gitmek. Tablet & Coffee'de ayrı bir toplantı odası yok, herkes geniş çalışma alanında birlikte çalışabiliyor ve sadece içtiklerinin parasını ödüyor. Yani herhangi bir aylık ödeme yapmıyor.

tablet-coffe-ofis-6

Seçkin Canan, 'Fijital (fiziki dijital) bir iş modeli' kurduklarını söylüyor ve 'Dijital dünyada çalışan insanlar, bizim hali hazırda çalıştığımız işlerde ekibe dahil olabiliyor. Yetenekleri doğrultusunda veya kendi işlerine Olmadık Projeler ekibini dahil edebiliyorlar.' diyor. Yani sektör profesyonellerine dönük olan fiziki bir sosyal ağ kurduklarını ve bunun bir 'co-working network' olarak adlandırılabileceğini paylaşıyor.

Profesyonel bir baristanın da çalıştığı Tablet & Coffee'nin üst katında 20 kişi aynı anda çalışabiliyor. Kablosuz projeksiyon ve gerekirse bilgisayar ve tablet gibi olanaklardan faydalanmak mümkün. Alt katta ise video ve endüstriyel üretimler için greenbox'tan kesim/onarım aletlerine kadar farklı araç gereçler yer alıyor.

tablet-coffe-ofis-7

Olmadık Projeler ekibinin dahi şahsi çalışma masası olmadığını da söyleyen Canan, haftanın 7 günü 9:00-21:00 açık olduklarını paylaşıyor. Gördüklerini ilgiden memnun olduklarını da ekliyor.

Şahsen Türkiye'de ortak çalışma alanı girişimlerinin büyümekte olduğunu görüyor ve özellikle İstanbul'un bu konuda önemli bir potansiyeli olduğuna inanıyorum. Tablet & Coffee'nin pek de merkezi olmayan bir semtte bu ilgiyi görmesi de sanırım potansiyelin sadece Levent-Beşiktaş arasıyla sınırlı olmadığını kanıtlar nitelikte.

Serbest çalışma alanlarıyla ilgili gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bu alandaki tecrübe ve beklentilerinizi de yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Dogrucudavut Dogrucudavut

  memleketin aklı başında kesiminin giriştiği işin günün sonunda "cafe açmak" olması gidişatın pek parlak olmadığının işareti. pazardaki açık bu mudur yani? herkes bir workspace, shared space açmak peşinde. startup dünyasında bile emlakçılık ve cafecilik dışında bir şey yapamıyoruz. dünyayı değiştirecek fikirlerimiz ve execution planlarımız var da bir arada çalışacak ortam mı bulamıyoruz? öyle bir durumdaysanız gelin bana pitch edin 1 yıllık ofis kiranızı önden ödeyip cüzi oranda yatırımcınız olayım.

  1. Seçkin Canan Seçkin Canan

   Teklifiniz için teşekkür ederiz :) Sanıyorum, haber içinde bazı kısımlar gözünüzden kaçmış. Biz bir kafe ya da shared space değiliz. Aslında sizin yapmak istediğiniz şeyi yapıyoruz... İnsanların ofis kiralarını ödüyoruz, onlara bilgisayar ve olanak sağlıyoruz, iş gücü yoksa ellerinde, onlarla çalışıyoruz, bunun için de hiç para talep etmiyoruz. Biz ofisimizi, üretmek isteyen herkese açtık. Bu şekilde sadece son 7 ayda, 5 yeni proje çıktı ortaya. Bunlar içinde iki e-ticaret projesi, bir bülten gönderim servisi, bir arama motoru da var... Şu anda birlikte çalıştığımız, farklı alanlarda faaliyet gösteren 5 firma daha var. Teklifinizi kendimiz için değil ama üretmek için maddi ya da manevi kaynak bulamayan insanlar için değerlendirmek isteriz. Buyrun, Balat'ta misafirimiz olun :)

 2. Engin Gürşen Engin Gürşen

  İnternet tabanlı iş modellerinin hızla yükseldiği günümüzde bu tür mekanlara ihtiyaç daha da artacak. Yüksek ofis kiraları, sürekli bir mekana bağlı kalma internet girişimcilerinin pek hoşlanmadığı durum. Bu konseptteki mekanlar ile girişimciler yeni kişiler ile tanışabileceği gibi yeni bir iş kurma ve geliştirme aşamasında karamsarlık ve yalnızlık gibi duygusal durumlardan bir nebze de olsa uzaklaşmış olacak. Başarılar diliyorum.