Microsoft Word, PowerPoint ve Outlook'a akıllı özellikler geliyor

Microsoft Word, PowerPoint ve Outlook'a akıllı özellikler geliyor

Microsoft, ofis uygulamaları Word, PowerPoint ve Outlook için makine öğrenmesi ve yapay zeka tecrübelerini de kullandığı yeni özelliklerini tanıttı.

Hızlıca detaylara geçecek olursak Word'e eklenen 'Editor' adlı yenilik, araştırmacılara hız kazandıracak bir özellik. Sanal bir editör olarak modellenen bu özellik yazım tarzına dair düzeltmeler yapabilecek. Örneğin uzun ve karmaşık cümleleri belirterek dilin daha akıcı kullanımını sağlayacak ki bu tanımlamalar bana HemingwayApp'i hatırlatıyor. Yazım yanlışlarını düzeltmenin ötesine geçmek isteyen Microsoft, önümüzdeki ay Editor özelliğinin yazma önerileri yapacağını da paylaşıyor.

Word'e eklenen bir başka özellik ise Researcher (Araştırmacı). Bu özellik de isminden anlaşılacağı üzere araştırmacıların, internetten araştırma yapanların işini kolaylaştıracak cinsten. Kullanıcılar Word'ün sağ menüsünden hızlıca arama yaparak farklı kaynaklardan bilgi çekebiliyor.

Bu özellik Google Docs'a eklenen Google arama özelliğini akla getirebilir ama Microsoft, Bing Knowledge Graph özelliğinden faydalanarak daha anlamlı sonuçlar sunduğunu iddia ediyor. Kitaplardan veya makalelerden seçim yaparak araştırmacıları bilgi kirliliğinden kurtarmayı hedefliyor. Yakında Stanford Encyclopedia gibi kaynakların da araştırma seçenekleri arasına ekleneceği belirtiliyor.

Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre Office Insider katılımcıları Word 2016 sürümünde Researcher özelliğinden bugünden itibaren faydalanabilecek. Tüm Office 365 kullanıcıları içinse önümüzdeki dönemde bu özelliği kullanabilecek.

PowerPoint'e Zoom özelliği

Diğer yandan Microsoft PowerPoint'e eklenen Zoom özelliği sunum içinde gezinmeyi kolaylaştırıyor. Bir sunum sayfasından diğer sayfalara kolayca geçebilmeyi mümkün kılıyor. Zoom özelliği de öncelikle Office Insider programındaki PowerPoint 2016 kullanan kişilere sunulacak.

Outlook'ta ise çok önemli olmayan e-postaları 'diğer' klasörüne atan Focused Inbox özelliği, artık Windows, Mac ve web kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek. Bu özellik şimdiye kadar sadece Android ve iOS üzerinde kullanılabiliyordu ama Microsoft artık masaüstü platformlara da geçiş yapmış oldu.

Focused Inbox özelliği kullanıcıların davranışlarını da okuyor ve hangi e-postaları daha önemsiz olarak ayıklaması gerektiğine karar veriyor ve elle seçim yapma imkanı da sunuyor. Focused Inbox özelliği ilk olarak işletme kategorisindeki kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=M40ha4fnKbU

Diğer yandan @mentions özelliği de Outlook 2016'nın Windows ve Mac sürümlerinde, ilk olarak Office Insider kullanıcıları tarafından kullanılabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.