Girişimlerin takip edebileceği yerli podcast ve YouTube kanalları

Girişimlerin takip edebileceği yerli podcast ve YouTube kanalları

Girişimcilerin takip edebileceği podcast ve YouTube kanallarına her geçen gün bir yenisi daha eklenirken sizler için bir derleme yapalım istedik.

Yurtdışında, özellikle ABD'de, podcast ekosisteminin çok daha büyük olduğunu, hem neredeyse her konuda düzenli olarak devam eden podcast bulabileceğinizi, hem de insanlarda podcast dinleme alışkanlığının çok daha yaygın olduğunu hemen not düşelim.

Girişimcilik odağında bakmak gerekirse de; neredeyse her meslek grubu (örneğin ürün yöneticileri, yazılım geliştiriciler ya da CFO'lar) için bir podcast bulabileceğinizi, Tech.eu, Recode, TechCrunch ve VentureBeat gibi teknoloji bloglarının da bu kültürün içinde olduğunu ve Silikon Vadisi'nin en karizmatik yatırım şirketlerinden Andreessen Horowitz'in bile düzenli olarak podcast yayını yaptığını söyleyebiliriz. Bu arada kuşkusuz markalar da bu furyanın içinde. Podcast mecrasını pazarlama faaliyetleri içinde göre markalara ise Netflix, Adidas ve General Electric'i örnek göstermek mümkün.

Eğer takip ettiğiniz başka podcast ya da YouTube kanalları varsa bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Tüm konferans videolarımıza da yer verdiğimiz YouTube kanalımızı hala takip etmiyorsanız sizi şöyle alalım. Kim bilir, belki günün birinde Webrazzi olarak biz de podcast hazırlayabiliriz. ;)

Girişimci Muhabbeti

Barış ve Samican Girişimci Muhabbeti çekerken
Barış ve Samican Girişimci Muhabbeti çekerken

Barış Koçdur ile Samican Tandoğdu tarafından hazırlanan Girişimci Muhabbeti, haftalık olarak dinleyicileriyle buluşuyor. Hem ülkemiz hem de dünyadan girişimcilik haberlerinin yer verildiği podcast'te aynı zamanda ikilinin kendi belirledikleri konular hakkındaki görüşlerini de duyabilirsiniz.

Bir podcast olarak yayın hayatına başlayan Girişimci Muhabbeti; sonrasında YouTube'dan canlı yayınlar yapmaya, Slack üzerinde bir komünite oluşturmaya ve meetup'lar düzenlemeye başladı. Girişimci Muhabbeti'yle ilgili konuştuğumuz Barış ve Samican bizlerle şunları paylaştı: "Biz Girişimci Muhabbeti olarak kendi iş hayatımız ve sektör içerisindeki gelişmeler ile ilgili muhabbet ederek dinleyicilere farklı veya yeni bir bakış açısı vermeye çalışıyoruz. Yaklaşık bir yıldır her hafta yeni bölüm çekiyoruz. Slack kanalımızda özellikle kaliteli muhabbetler yer alıyor. Bizi dinleyenleri oraya da bekleriz."

Girişimci Muhabbeti'nin hem podcast beraberinde oluşturduğu komünite hem de podcast ekosistemine dair düşünceleri ilgi çekici duruyor. Kendilerini de diğer podcast'lerle beraber yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Tasarımcı ve Geliştirici Sohbetleri

Doğukan Güven Nomak'ın imzasını taşıyan Tasarımcı ve Geliştirici Sohbetleri aslında bir YouTube kanalı, ancak her bir bölüm kaydı podcast olarak da yayınlanıyor. Nomak'ın tek başına hazırladığı ve yönettiği kanalda her hafta Pazartesi günü farklı bir geliştirici ya da tasarımcıyla yapılan sohbet izleyicilerle buluşuyor.

Nomak'ın kanalı oldukça kısa bir süre önce yayına başlamasına rağmen şimdiden geliştirici ve tasarımcı dünyasında adından söz ettirmeye başladı. Örnek olarak Webrazzi'den Serdar Öztürk'ün konuk olduğu bölüme göz atabilirsiniz.

devPod

Uğur Özyılmazel'in 2012 yılında başladığı devPod, yazılım geliştiriciler için bulunmaz bir nimet konumunda. Düzensiz aralıklarla yayınlanan podcast'te yazılım dünyasındaki güncel gelişmeleri öğrenebilir, yerli ve yabancı yazılım geliştiricilerle olan sohbetleri dinleyebiilr ve ilginç proje sahipleriyle tanışabilirsiniz.

Neredeyse beş yıllık bir maziye sahip olan devPod'u yaratıcısı ve hazırlayıcısı Uğur Özyılmazel'e sorduğumuzda kendisi bizimle şunları paylaştı: "devPod'u yapmak, 2012 yılında This Developer's Life podcast'ini dinlerken" aklıma geldi. Amacım developer/geliştirici perspektifinden yine geliştiricileri ilgilendiren konulara değinmekti. Her zaman "pozitif" şeyler söyledim, sonuçta bizi dinleyen insanlar zaten gün içinde pek çok sıkıntılı şeyle (trafik, iş-güç) uğraştığı için, en azından bizi dinlerken kafası meşgul olmasın diye düşündüm hep.

Başta tek yaparken bir süre sonra co-pilot sevgili Cihan Okyay ile devam ettik. Daha sonra çeşitli bölümlerde konuk sunucular hatta bazen sadece onların yaptığı kayıtlar da oldu. 2016 yılında ise taze kan olarak sevgili Üstün Özgür devPod ailesine katıldı.

Yaz tatilinde olduğumuz için Eylül/Ekim gibi sahalara tekrar döneceğiz. 2016 yılında hep videolu röportajlar yaptık. Bu hepimizin kolayına geldi, evden oturduğumuz yerden rahat rahat konuştuk. Yeni sezonda da hem ses hem de görüntülü sohbetlerimiz devam edecek..."

PHPKonf'ta bu sene devPod özel paneli düzenlendi
PHPKonf'ta bu sene devPod özel paneli düzenlendi

Kolektif House TV

Bir 'co-working space' yani paylaşımlı ofis alanı olan Kolektif House, bünyesinde düzenlenen organizasyonlarda konuşan girişimciler ve diğer ilgi çekici ünlülerle yaptığı röportaj ile sunumları Kolektif House TV ile YouTube'a taşıyor. Melih Ödemiş, Emre Karayel, Sinan Güler, Nevzat Aydın, Berrak Tüzünataç ve Hasan Aslanoba gibi isimlerin yer aldığı kanalda ayrıca çok sayıda 'küçük' girişimciyi de bulabilirsiniz.

Çay Kahve İnsan

Kendi kelimeleriyle 'Hayata değer katan videoların yüklendiği YouTube kanalı' Çay Kahve İnsan; girişimcilerin hikayelerine ve girişimlerin bilinmeyen yönlerine yer veriyor. Platformu dilerseniz YouTube üzerinden takip edebilir, dilerseniz de caykahveinsan.com'da öne çıkan videolara göz atabilirsiniz.

Platformda şimdiden Voscreen, iyisahne.com, Timelooper, PayPad, Ekmob ve MutluBiEv'i kurucularından dinleyebilmeniz mümkün. Bu arada Çay Kahve İnsan kanalına her Çarşamba günü saat 09:00'da yeni bir girişim videosu yüklendiği bilgisini de verelim. Son olarak kaliteli prodüksiyonu ile dikkat çeken Çay Kahve İnsan'ın arkasında Momoth bulunuyor.

Yollarda.tv

Yollarda.tv'nin çoğu bölümü bu şekilde sürüş esnasında kaydediliyor
Yollarda.tv'nin çoğu bölümü bu şekilde sürüş esnasında kaydediliyor

Arman Eker ve Koray Gültekin Bahar'ın hazırladığı Yollarda.tv adından da anlayabileceğiniz gibi yollarda geçen bir YouTube kanalı. Tecrübeli konuşmacılarının girişimcilik ve teknoloji üzerine sohbet ettiği kanaldaki konuşmalar çoğunlukla arabada geçiyor.

Koray Bahar'ın son yılların öne çıkan girişimlerinden Fit Solutions'ta genel müdür (CEO) olarak çalıştığını, Arman Eker'in de bir dönem bu şirkette çalışıp kısa bir süre önce trendbox'ta genel müdür olduğunu belirtelim. İkili genel olarak hem internet girişimciliği (pazarlama ve yatırım alma gibi) hem de son teknoloji konu başlıklarından (sürücüsüz arabala ve,uzay seyahatleri gibi) bahsediyor.

Başka Bir Şey - Edelkrone

Ankara merkezli yenilikçi teknoloji şirketi Edelkrone'nun YouTube kanalı olan Başka Bir Şey de oldukça ilgi çekici hikayele ve projeleri ekrana taşıyor. Yalnız şirketin geliştirdiği ürünlerin hikayesini, fikir aşamasından pazarlamaya kadar olan yolculuktaki zorlukları ve Edelkrone'un şirket kültürüne dair izleri bolca bulabileceğiniz kanaldaki tüm videolar şu an şirket tarafından silinmiş durumda.

Umuyoruz ki ya geçmişteki videolar tekrardan gösterime girer ya da kanala yeni içerikler eklenir. Merak ediyorsanız Başka Bir Şey kanalının 'askıya alınma' duyurusunu okuyabilir, gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

Son olarak yeni ekonomi ve dünya dengelerinin konuşulduğu, geçmişi uzun yıllara dayanan -ve düzensiz aralıklarla düzenli yayınına devam eden- Adaptasyon'un adını da anmadan geçmeyelim. Adaptasyona ek olarak uzun süredir yeni bölümü gelmeyen bir başka girişimcilik podcast'i Kayıt Başladı'nın da dilerseniz bugüne kadarki 45 bölümünü dinleyebilirsiniz.

(Görsel kaynak: Somchai Jammor/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.