ABD senatosu GDO'lu gıdaların üzerine QR kod konulmasını onayladı

ABD senatosu GDO'lu gıdaların üzerine QR kod konulmasını onayladı

Tükettiğimiz gıdalar içerisinde bulunan genetiği değiştirilmiş organik bileşenlerle ilgili hem tüketici tarafında hem üretici tarafında ciddi bilgilendirmeler ve uyarılar son dönemde sıkça yapılıyor. Kimi zaman insan sağlığına zarar verebilen bu tarz GDO'lu gıdaların tüketimini kontrol etmeye çalışan yetkililer de çareyi gıda üreticilerine bazı uygulamalar yaptırmakta buldu.

Amerika Birleşik Devletleri senatosu tarafından da onaylanan son yasayla birlikte artık ABD'de GDO'lu gıdalara sahip ürünlerin üstünde bir QR kod yer alacak. Bu QR kodla ulaşılan sayfalarda ise GDO'lu gıdalarda kullanılan tüm içerikler ve gıdanın içindeki maddeler yer alacak. Örneğin gıda içindeki mısır, soya fasulyesi, şeker gibi ham madelerin içeriğiyle de ilgili bilgi verilecek. Bir ürünün ham madesinde kullanılan içeriklerden birisinde GDO söz konusu ise bu açıkça belirtilecek.

Gıda üreticileri verilen karar sonrası, yiyecek paketlerinin üzerine GDO logosu yapıştırmak zorunda kalacak veya üzerinde metinle belirtecek. Bir diğer alternatif ise ürünlerin üstüne dijital QR kodların yerleştirilmesi ve gıdaların içeriklerinin buraya net şekilde aktarılması. Yasakla birlikte tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve GDO'lu gıdaların tüketiminin azaltılması, gıda üreticilerinin ise GDO'lu içerik maddelerinden kaçınılmasının sağlanması hedefleniyor. Kimi gıda üreticileri GDO'lu maddelerin sağlığa zarar vermediğini söylüyor olsa da bu konuyla ilgili süregelen tartışmaların da sonu gelmeyecek gibi gözüküyor. Bakalım bu benzer karar diğer ülkelerde de uygulanacak mı?

Görsel kaynak: Shutterstock/Monkey Business Images

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.