ViralKing: Fenomen pazarlamasında analitik yaklaşımla öne çıkmaya çalışan pazar yeri
Girişim

ViralKing: Fenomen pazarlamasında analitik yaklaşımla öne çıkmaya çalışan pazar yeri

Sosyal medya fenomenleriyle markaları buluşturan girişimlerden bir başkasıyla daha karşınızdayız: ViralKing. 3 ay önce kurulan girişim, kendisini analitik yapısıyla öne çıkan bir 'fenomen pazarlaması pazar yeri' olarak konumlandırmaya çalışıyor.

Girişimcilerden öğrendiğimize göre tüm süreçlerin online ve otomatize bir yazılım üzerinden yürüdüğü ViralKing'te reklam yayınlayan marka ve ajanslar, arka tarafta çalışan büyük veri algoritmalarının nimetlerinde de yararlanmış oluyor.

Bu noktada sosyal medya dinlemeleri yaparak markalara güncel trendleri ve hedef kitleleriyle alakalı analizleri paylaşabildiklerini dile getiren girişimciler; reklamverenlerine veri odaklı bir hizmet verdiklerini söylüyorlar.

5 yılı aşkın bir süredir birlikte ürün ve girişimler ortaya çıkaran Kemal Apaydın ve Ömer Can Gökdere'nin kurucu ortaklığını yaptığı girişim aldığımız bilgiye göre 3 ay içinde 150'den fazla reklamveren ve 52 milyonluk etkileşim ağına ulaşmış. Bu arada şu an ViralKing üzerinde bulunan aktif kampanya sayısıysa 45'miş.

ViralKing-gorsel

Gerçek bir pazar yeri olduğunu söyleyen ViralKing yurtdışına açılma niyetinde

ViralKing ile reklam verme süreci şu 3 aşamadan oluşuyor: reklamverenlerin kısa bir form doldurması, uygun mecra ve fenomenlerin yer aldığı bir teklifin reklamverene iletilmesi ve sonrasında paylaşımların yapılmasının ardından ödemelerin gerçekleşmesi. ViralKing'in en çok öne çıkan özelliklerinden biriyse gerçek bir pazar yeri gibi reklamverenlere fenomen profillerini gösterip fenomenlerle iletişim kurmalarına, onlardan teklif almalarına imkan tanıması.

Kurucu ortaklardan Kemal Apaydın ile konuştuğumuzda, kendisi özellikle global bir girişim olmak konusuna vurgu yaptı ve kısa bir süre içerisinde ViralKing'i yurtdışına açacaklarını söyledi. Bu arada ViralKing'in yoluna yatırım almadan devam ettiğini ancak girişimcilerin yatırım görüşmelerine başladıklarını da söyleyelim.

Ayrıca Apaydın yukarıda bahsettiğimiz 'analitik yaklaşım'larla ilgili ise şunları belirtiyor: "Markaların fenomenlerle çalışırken daha data odaklı bir yaklaşımla çalışması gerektiğine inanıyorum. Hedef kitlenin daha iyi analiz edilmesi, doğru içerik oluşturulması ve doğru zamanda reklamın yayınlanması gibi çok önemli etkenler var."

Veri odaklı yaklaşımı ve gerçek bir pazar yeri olmasıyla övünen ViralKing'i takip edip girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz. Görünen o ki yoğun bir rekabete sahne olacak olan fenomen pazarlaması ('Influencer Marketing') kategorisi de radarımız altında olmaya devam edecek.

Yorumlar (19)
 1. Caner Tugcu Caner Tugcu

  Gorunen o ki artik sosyal medya hesaplarimizda daha cok viral kampanyalar gorecegiz. Guzel girisim, tebrikler.

 2. İrem Demir İrem Demir

  Türkiye'de ihtiyaç duyulan bir girişim olmuş, zamanla çok daha büyüyebilirler.

 3. Çağla Çağla

  Reklam ve pazarlama dunyasi icin yeni ve umut verici bir adim, umarim cok basarili olurlar.

 4. Selda Aydogan Polatli Selda Aydogan Polatli

  ViralKing 'fenomen pazarlamasi' kavramina yepyeni bir bakis acisi getirecege benziyor. Bekleyip daha neler yapacaklar gorelim..

 5. Kamuran Yazıcı Kamuran Yazıcı

  gençlerimizi tebrik ediyorum, dünya trendlerini geriden takip eden türkiye için hızlı bir adım atmışlar

 6. Barış Sayar Barış Sayar

  Fenomen pazarlamasında başarılı bir örnek, tebrikler gençler!

 7. Sıkıldığımız eski reklam anlayışına ilaç gibi gelmiş, çok iyi işler çıkaracaklarını düşünüyorum.

 8. Ahmet Zor Ahmet Zor

  16 nisan 2015te girişimi crowd up isimli itu arı da yapılan etkinlikte dinledim. Bu demek oluyor ki 4 ay önce bu girişim sunum yapabilecek seviyedeymiş. Hatta hatırladığım kadarıyla o zaman bile kurulduğu birkaç ay(zannedersem yine 3 ay) olmuştu. isteyenlet google a crowdup yazıp bir çok sayfada sunum yapan girişimlerin listesini görebilirler. Fakat yukarıda ki haberi okuduğumuzda 3 ay(!) önce kurulduğu yazılı. Çok net hatırlıyorum webrazzide bu girişim daha önce de tanıtıldı ve şuan baktığımda ilk haberi site üzerinde bulamadım. Şundan hatırlıyorum kendileri gibi soayal medya reklam platformu olan Socialfamous bundan daha önce ortaya çıkmıştı ve benim ilgili çekmişti 5-6 ay sonra viralkingin haberini görünce de rekabetleri nasıl olacak diye merak etmiştim. İkisininde işleyişleri nasıldır tam bilmiyorum fakat viralking bu haberler gözümde 15 sayı geriye düştü aylar önce duyduğumuz girişim bugün daha yeni kurulmuş ve kampanya yapmış gibi lanse ediliyor.

  Teşekkürler.

 9. Serdar Kaya Serdar Kaya

  Genclerin Chain adli uygulamasini da gormustum haberlerde. Girisimci genclere bravo, arkanizdayiz!

 10. Barkin Guclu Barkin Guclu

  Turkiye'nin boyle bir platforma ihtiyaci oldugunu gorup veri temelli bir sistem yapan kardeslerimiz ufkumuzu genislettiler. Aferin gencler, hep boyle devam :)

 11. Eray Sarıca Eray Sarıca

  Piyasada bu işi yapan bir sürü ajans ve bireysel girişim mevcut

 12. Baykamber Baykamber

  Yorumları okuyan birinin çok net bir şekilde girişimciler tarafından yazıldığını anlayabilir. Başarı kendini avutmak değil düşlediğin neticeye ulaşmaktır.

  1. Girişimcii Girişimcii

   Kensinlikle katılıyorum baykamber..

   1. aynen..

    mesela "Emin Karagil" yazdığı "Kısa sürede ciddi bir yatırım alacağını ön görüyorum." cümlesi gibi,

    yorumların çoğu aynı kişiden çıkmış gibi, çok yazık..

   2. Varyemez Amca Varyemez Amca

    Bir de nerdeyse yorum yazan herkes girişimcilere "gençler" şeklinde refere ediyor :) Herkesin haberdeki Linkedn linkine tıklayacağını samıyorum, tıklasalar bile bu ortak jargon çok sırıtmış :)

 13. Emin Karagil Emin Karagil

  Türkiye'nin en iyi girişimleri arasında ilk sırayı alır. Müthiş zekice, dahiyane kurkulanmış fevkalade bir girişim. Kısa sürede ciddi bir yatırım alacağını ön görüyorum.

 14. Yasemin Yasemin

  Gençler Big Data'nın kullanılabileceği güzel bir nokta yakalamış.

 15. Yasin Güçlü Yasin Güçlü

  Türkiye'de yeni yeni oluşan, fakat büyük bir hızlı büyüyen bir pazar. Elbet rekabeti yüksek bir pazar olacak ancak şimdiden güzel bir öngörü ile burada yerini alması akıllıca

  1. Çetin Y Çetin Y

   Reklam kokan hareketler bunlar hocam :) Yorumların yarısı size ait.