1 milyar aylık aktif kullanıcıya ulaşan Facebook Messenger'ın akıbeti ne olacak?

1 milyar aylık aktif kullanıcıya ulaşan Facebook Messenger'ın akıbeti ne olacak?

Facebook, WhatsApp'ı 21 milyar dolar vererek satın aldı ama kendi mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger'ı da beslemeyi elden bırakmıyor. Bugün yapılan açıklamayla Messenger'ın 1 milyar aylık aktif kullanıcı barajını aştığını duyuruldu ve WhatsApp-Messenger birleşmesine bir adım daha yaklaşmış olduk.

Biraz geriye gidecek olursak Facebook Messenger, geçtiğimiz Ocak ayında 800 milyon aktif kullanıcı barajını aşmıştı. Whatsapp ise Şubat ayında 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Şu anda Whatsapp'ın güncel aktif kullanıcı sayısını bilmiyoruz ve Messenger'ın kullanıcısı sayısını ikiye katlaması için geçen sürenin 20 ay olduğunu söyleyebiliyoruz.

Bir platform olarak Facebook Messenger

Messenger'ın çıkışı Facebook'un 2011'de satın aldığı Beluga adlı bir mesajlaşma uygulamasına dayanıyor. Eski Google çalışanlarının geliştirdiği o uygulamayı bugün bir platform haline getiren Facebook, halen Whatsapp'ın sadeliğine çok fazla dokunmuyor ve bir koltukta iki karpuz tutmayı başarıyor.

Mark Zuckerberg'in verdiği rakamlara göre her ay Messenger'da 17 milyon fotoğraf ve 1milyar mesaj; her gün 380 milyon çıkartma ve 22 milyon gif paylaşılıyor. Messenger'ın tüm VoIP aramalarından aldığı pay ise yüzde 10. Sohbet botu devrimini başlatan Facebook'un o tarafta da 18 bin botu ve 23 bin geliştiricisi olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Kısacası WhatsApp ile Messenger arasındaki tatlı rekabet halen devam ederken her iki uygulama da kendi çizgisinde başarıyla yol alıyor. Messenger'ın bu noktaya gelmesinde elbette Facebook üyesi olmayanları da içeri alınmasının etkisi var. Ancak Facebook kulllanıcılarının Messenger'ı yüklemeye 'tatlı tatlı' zorladığını da söylemek gerek.

Messenger - WhatsApp birleşmesi

Şu anda 2016'nın en büyük borsa açılımını yapan Line dahil olmak üzere Messenger ve Whatsapp'a rakip olan bir çok uygulama var. Üstelik bu uygulamaların her birinin kendine dönük güçlü yanları olduğunu söylemek mümkün. Bu sayede 1.51 milyar mobil aktif kullanıcısı olan (31 Mart itibarıyla) Facebook'a karşı ayakta kalmayı sürdürüyorlar.

Mark Zuckerberg'in Facebook kullanıcılarını mobil uygulama, Messenger ve Whatsapp üçlüsü arasında bırakmak istemediğini düşünüyorum. Sancılı olabilir ama WhatsApp ile Messenger'ın birleştirilmesi bana en makul yol gibi geliyor ve her geçen gün bu geleceğe bir adım daha yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Sanırım uygulamalarda geçirilen aktif kullanıcı sayısı veya kullanım süresi Messenger lehine olduğunda bu birleşme için çok kısa bir zaman kalmış olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.