Google haritaları ve Google Earth güncellemeyle artık daha net
Dijital

Google haritaları ve Google Earth güncellemeyle artık daha net

Google yaptığı resmi duyuruyla birlikte Google Earth ve Google Maps üzerindeki haritalarının güncellendiğini açıkladı. Yeni güncelleme ile birlikte haritalardaki detaylar artık çok daha net gözükecek.

2013 yılında uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleşen Landsat 8 uydusundan gelen görüntüler, özel olarak işlenerek Google'ın haritalar uygulamalarına yansıtılıyor. Yeni sensörler sayesinde görüntüler daha fazla detay ve daha gerçekçi renkler sağlıyor. Bu da Google Haritalar ve Google Earth uygulamalarının kalitesini önemli ölçüde artırıyor.

Google bu güncellemenin ardından, New York şehrinin eski ve yeni sürümdeki farkını gösteren önemli bir görseli de kullanıcılarıyla paylaştı. Hemen aşağıdan da görebileceğiniz üzere, üstteki harita biraz daha bulanıkken, yeni güncellemeyle gelen uydu fotoğrafları artık tüm detayları çok daha net göstermeyi başarıyor. google-maps-eski-yeni

Görsel kaynak: Google & Roman Pyshchyk/Shutterstock

Yorumlar (4)
  1. Kusura bakmasınlar ama ne iPhone ne de android telefonum ile Google haritalari kullanmıyorum. Çünkü yaklaştırınca çamurlu sudan daha bulanık. Maps.google.com.tr ile bağlandığımda da aynı terane. .tr uzantısını sildiğimde ise gayet netleşiyor. Bunlar gibi iki yüzlü şirketleri kullanınca midem bulanıyor ama kullanmak durumunda kalıyoruz hala

    1. Yandex kullanın neden Google Maps'e bağlısınız ?

  2. Tüm haritalar şu an için güncellenmiş mi? Yoksa tüm haritaların güncellenmesi belli bir sürede mi tamamlanacak? Bilgi var mı?

  3. ミRtan Baltalı İlah (@ertanium) ミRtan Baltalı İlah (@ertanium)

    Bu gelişmenin bize bir faydası yok. Türk hükümetinin talebi üzerine eskiden bazı resmi yerlerin çevresi, sahiller bulanıklaştırılıyordu, artık tüm Türkiye'de Google Maps uydu görüntüsü çok çok düşük kaliteye indirildi. Çok zavallı bir durum. Kuzey Kore'yi bile görebiliyoruz. Dünyada bizden başka yerde böyle bir karartma yok sanırım.