Mobil bankacılık girişimi Number26, 40 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Mobil bankacılık girişimi Number26, 40 milyon dolar yatırım aldı

Avrupa'nın en modern bankası olarak anılan Number26, tanınmış yatırımcıların katıldığı B turunda 40 milyon dolar yatırım aldı. Horizons Ventures liderliğindeki tura, Battery Ventures, Peter Thiel’ın yatırım şirketi Valar Ventures , Cem Sertoğlu'nun ortaklarından olduğu Earlybird Ventures ve Redalpine Ventures gibi isimler katıldı.

Ocak 2015'te Berlin'de faaliyetlerine başlayan Number26, bugün sekiz Avrupa pazarında 200 bin müşteriye hizmet veriyor.  Avrupa'nın zamanın epey gerisinden gelen bankacılık anlayışını değiştirmek üzere yola çıkan Number26, şubesiz çalışıyor, hesap açmak için video görüşme yapıyor ve tüm işlemlerinizi mobilden yapmanızı sağlayacak bir uygulama sunuyor.

Hesap açar açmaz size MasterCard markalı bir kart gönderen Number26'nın uygulaması üzerinden gerçek zamanlı olarak işlem takip etme ya da kartınızı geçici olarak bloke etme gibi özellikler var. Türkiye'de farklı bankaların mobil uygulamalarında görmeye alışkın olduğumuz bu özellikler, Avrupa için devrimsel nitelikte. Number26, bu özellikleriyle Avrupa'da bankacılığı değişmeye zorlayan nadir girişimlerden biri.

Number26'nın yeni turla birlikte aldığı toplam yatırım miktarı 53 milyon dolara çıktı. Girişim bu destekle büyümesine hızla devam etmeyi amaçlıyor.

Yorumlar (1)
  1. Ülkemizden milyar dolarlık girişim neden çıkmıyor, ne zaman çıkacak, acaba çıkacak mı diye düşünüyoruz ama aslında servetin üstünde oturuyoruz... Bankacılık sektöründe dünyada en üst seviyelerdeyiz.. Şu kurumsal bankalarımız akıl edip, kendi içlerinden, yeni bir start-up gibi muhteşem bir ürün çıkarsalar da, dünyaya yaysalar olmaz mı! Bankacılık sektörümüzün know-how birikimi, teknoloji seviyesi ve dünyadaki network bağlantılarıyla, çıkarılacak yeni bir ürün karşısında Number26 ve benzeri kıytırık uygulamaların esamesi bile okunmaz! Tek sorun dev yapıların hantallaşmış olmları.. O yüzden içlerinden eli yüzü düzgün 40 cengaver seçip, bir start-up kurmaları lazım..