Akıllı billboard'lar otomobil modelini tanıyıp reklam gösterecek

Akıllı billboard'lar otomobil modelini tanıyıp reklam gösterecek

Dijital dünyada sosyal medya etkisiyle hedef odaklı büyümesini sürdüren ve markalara önemli olanaklar sunan reklamcılık, teknolojik olanaklarla açıkhava reklamcılığına da yenilikçi uygulamalar getiriyor. Video analiz teknolojisinin önümüzdeki dönemde pazarlama ve reklam alanında zengin uygulamalarını göreceğiz. Detayları ortaya çıkan yeni bir hizmet, otoyollardaki otomobillerin marka ve modellerini anlayarak billboard'larda özel reklamlar görüntülemeyi mümkün kılacak.

billboard

"5 yaşındaki aracınızı yenilemeye ne dersiniz?"

Hedefleme konusunda video analiz teknolojisini kullanacak yeni sistem, offline reklamcılığa yeni bir soluk getirecek. Reklam panolarını, onu görecek sürücünün aracının marka, model ve üretim yılına göre özelleştirecek yeni servis, ağ teknolojisi şirketi Cloudian ile Japon reklam şirketi Dentsu'nun işbirliğiyle geliştirildi. Bu yazdan sonra ilk olarak Japonya'da sunulmaya başlanacak "akıllı billboard araç tanıma sisteminin testleri başarıyla gerçekleştirildi. Ortalama bir trafik akışı içinde geçen araçların %94'ünü başarılı biçimde tanıyan sistem, aracı tanıdıktan sonra LED panoda 5 saniyelik bir hedefli reklam gösteriyor.

Asayiş alanında da kullanılabilecek

Örneğin, akıllı panonun tespit ettiği 5 yaşındaki aracın sürücüsüne, yeni bir model için reklam gösterilebiliyor. Benzer biçimde, kamyon sürücülerine de konaklayabilecekleri tesislerin reklamı gösterilebiliyor. Minivan sürücüleri için de ailelere özel ürünlerin veya tatil kampanyalarının reklamını görüntületmek mümkün olacak. Akıllı billboard'larla ilgili gizlilik tartışmalarının da peşinden gelmesi olası. Sistemin güvenlik amaçlı kullanımı da mümkün olabilecek. Örneğin belli model bir aracın aranması söz konusu olduğunda otoyollardaki kameralar, bu tip bir aracı gördüğünde polis merkezine haber verebilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.