Etkinlikcim.com, Erhan Erkut ve Sina Afra'nın katıldığı turda 3.5 milyon TL değerlemeye ulaştı
Yatırım

Etkinlikcim.com, Erhan Erkut ve Sina Afra'nın katıldığı turda 3.5 milyon TL değerlemeye ulaştı

Özyeğin Üniversitesi'nin yetenekli mezunlarından Efe Kethuda yeni girişimine hızlı başladı. Etkinlikcim.com adlı etkinlik organizasyon platformunu kuran Kethüda'nın melek yatırımcıları Prof. Dr. Erhan Erkut, Sina Afra, Melih Ödemiş, Bedii Can Yücaoğlu ve Umur Özal oldu. Özyeğin Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Erkut'un ilk yatırımı olma özelliğindeki turla girişimin değerlemesi 3.5 milyon TL'ye ulaştı.

Etkinlikcim.com konferanstan basın toplantısına, özel davetlerden baby shower ya da doğum günü gibi özel etkinlikler düzenlemek isteyen bireysel ya da kurumsal tüm müşterileri hedefleyen bir girişim olarak kurgulanmış. Etkinliğe dair, mekan seçiminden erkinlik sırasında verilecek olan yeme-içme, bilişim, ambülans, müzisyen ya da fotoğraf gibi farklı hizmetleri tek elden planlamanızı sağlamasıyla tipik etkinlik ve biletleme platformlarından ayrışıyor. Bu bağlamda Etkinlikcim.com'u, Düğün.com gibi halihazırda Türkiye'de iş yapan girişimlerin genele hitap eden şekli olarak yorumlamak daha doğru.

Henüz geliştirilme aşamasında olan platform, masaüstü öncelikli ve etkinlik planlama işini epey hızlandırıyor. Etkinlikcim.com'da etkinlik türünüzü seçerek davetli sayısı, tarih gibi detayları belirledikten sonra, mekan ve diğer hizmetler için gördüğünüz önerilerden hemen teklif almaya başlayabiliyorsunuz.

Yeni kurulan bir girişimin, etkinlik planlama ve organize etme gibi oldukça karmaşık bir işin nasıl altından kalkacağı şüpheliyken, Türkiye'nin tanınmış yatırımcılarını nasıl çekmeyi başardığını düşünüyorsanız cevap girişimci profili. Henüz 19 yaşındayken ilk girişimini kuran Kethüda, Özyeğin Üniversitesi'nde Girişimcilik Master Programı'nı yüksek başarıyla tamamladı. Kethüda, 2010 yılında etkinlik yönetimi ve pazarlaması hizmetlerini veren KTH Event Agency'yi kurarak bu alanda uzmanlaştı. KTH'nın bugüne kadar 400’den fazla proje tamamladığı ve etkinlik organize ettiği ülkeler arasında Amerika, İngiltere, İsrail, Kıbrıs ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de olduğu belirtiliyor. Kethüda bu başarılarıyla geçtiğimiz yılın Fortune 40 Yaş Altı 40 listesinde gördüğümüz isimlerden de biriydi. 

Etkinlikcim.com Kethüda'nın bu alandaki deneyimi, network ve enerjisini, yatırımcıların desteğiyle online'a getiriyor. Bireysel müşteriler tarafında da büyüme potansiyeliyle dikkat çeken girişim, başarılı bir şekilde ölçeklenebilirse yeni bir başarı hikayesi ortaya çıkarabilir.

Yorumlar (16)
 1. Bu konuda cahil miyim bilmiyorum ama etkinlik konusu en çok denenen alanlardan bir tanesi ve hemen hepsi öldü.

 2. Veli Aslan Veli Aslan

  Site baya amatörce hazırlanmış. Ayrıca 'teklif al' gibi bir seçenek yerine direkt tarih ve lokasyon değişkenli fiyatlamanın otomatik verilmesi lazım. Şimdiden başarılar.

 3. www.mekanguru.com olarak takipteyiz :) Başarılar!

 4. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  noindex kodunu kaldırmayı unutmaları büyük eksiklik olmuş. Hedef organikten trafik almamak değildir diye düşünüyorum.

 5. Sizde yazıda etkinlik.com yazmışsınız. Onu satın alsalar daha iyi olur.

 6. Hatırlarsanız aynı şekilde Aktivito.com 'u kurmuştum; aynı işleyişe sahip, ödeme sistemleri hazırdı.

  O zaman GBA 'dan yatırım almaya hak kazanmıştık, hiçbir zaman üzerlerine düşen https://webrazzi.com/2012/04/06/startup-labs-5-girisim) $15k kısmı ödemediler veya işleyiş/networking/consulting konusunda yardımcı olmadılar. Doğruyu söylemek gerekirse, benimde bir hevesle giriştiğim, çok umrumda olmayan bir girişimdi.

  Tek başıma olduğum için çok ilerletememiştim; yazıda belirtildiği gibi bu sektörde çalışmış olmanız çok önemli. O yüzden genç girişimcilere tavsiyem, mutlaka ilgi alanlarına ve gelecekte yapmak istedikleri projelerine yatırım alsınlar; benim yaptığım hatayı yapmasınlar.

  1. Dogrucudavut Dogrucudavut

   hevesle girişip umrunuzda olmadan yaptığınız bir iş için GBA'den yatırım almanız sizin pitching yeteneğiniz ve GBA'in girişimci analizi yeteneği konusunda fikir veriyor. GBA tarafında ciddi bir başarısızlık söz konusu, ama sizin başarınızın sırrını merak ettim açıkçası.

 7. Merak ettiğim 3.5 milyon TL değerlendirmeye nasıl ulaştı?

  1. Hakan Turker Hakan Turker

   Muzaffer Bey, buradaki degerleme tamamen spekulatif. Yatirimcilar sirketin %10'u icin 350 bin TL yatirim yapmis ise ornegin sirket degerlemesi 3,5 Milyon TL'ye geliveriyor. Burada ozellikle bu arkadasin hocasi olan profesorun diger yatirimcilari da kafalamis olmasi muhtemel. Ozellikle Sina Afra ve Melih Odemis gibi 'one hit wonder' yatirimcilarin olmasi acikcasi benim kafamda bu girisimin basarisi hakkinda soru isaretleri olusturmuyor degil. Bir iki sene icinde girisimin ne kadar para yaktigini ve olum vadisinden cikip cikamayacagini gorecegiz.

 8. Sabri Sami Toker Sabri Sami Toker

  Başarılı olmasını diliyorum. Yatırımcıların mutlaka bir bildiği vardır. Yatırım yapmak o kadar basit bir konu degil.

  1. Hakan Turker Hakan Turker

   Merhaba Sabri Bey, yatirim yapmak ulkemizde ne yazik ki oldukca basit bir konu. Ulkemizdeki bir cok yatirimci kendi yakin cevreleri ve close networkleri icinde yatirimlari vergi muafiyetinden faydalanabilmek adina rahatlikla gerceklestiriyor. Girisimcilik ekosistemini desteklemesi gereken yasalar ne yazik ki sansli azinliklari, suni yatirimlari, ve inovatif olmayan, risk alinmamis kopya girisimleri destekliyor.

 9. Bir etkinlik oluşturmak istedim ama başarılı olamadım. Sanırım yapım aşamasında! Bu haber yeni bir Rockstar yaratmak amacıyla yapılmış olmalı...

 10. Yorumlariniz son derece negatif ve basarisizlik isteyen yorumlar. Daha adi ustunde bir girisim. Zehir gibi cocuklar, super fikir, yanlarinda tecrube sahibi mentorlar, Eminim Hersey cok guzel olacaktir. Tebrikler...

  1. "negatif ve basarisizlik isteyen yorumlar" değil, çok fazla inandırıcılığı olmayan daha önce bir çok defa denenmiş ve türevlerinin gördüğü ilgi malum olan alanda polyanna'cılık oynanıyor havasından kaynaklı eleştiriler.

   Umarım başarılı olurlar.

 11. anladığım kadarıyla, bir etkinlik listeleme/bulma sitesi değil, dugun.com gibi etkinliklerin organizasyonundan gelir elde etme yönünde bir iş modeli planlıyorlar