Satya Nadella: Windows işletim sistemi değil, bir servis
Genel

Satya Nadella: Windows işletim sistemi değil, bir servis

Satya NadellaMicrosoft'un geçtiğimiz hafta içerisinde LinkedIn'i 26 milyar dolara satın almasıyla iki şirketin CEO'ları çalışanlarla toplantılar yaptılar. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella'nın LinkedIn çalışanlarına yaptığı konuşma önemli ayrıntılar içeriyor.

Nadella'nın konuşmasında ilk dikkat çeken kısım 'işletim sistemi'ni yeniden tanımlamak istemesi. Sadece tek bir cihazda çalışabilen klasik sistemler yerine Windows 10 ile birlikte yeni bir dönemi açtıklarını söyleyen Nadella, sistemin tüm platformlarda çalışabildiğinin tekrar altını çizmiş. Bu özelliği sayesinde de Windows'u 10 versiyonuyla birlikte ''sadece bir işletim sistemi'' olarak değil ''servis'' olarak konumladıklarını ve tanımladıklarını belirtmiş.

Windows'un ve güncellemelerinin bugün dünyadaki en büyük servis konumunda olabileceğini söyleyen Nadella, yaptıkları güncellemelerin her gün 1,5 milyar cihaza dokunduğunu açıklamış. Bununla birlikte ''işletim sistemi'' tanımını yeniden yapmak istediklerini vurgulamış. Mobil değişime yeterince ayak uyduramadıklarını ve pazarda güçlü bir konuma gelemediklerini açıkça belirten Nadella'nın şu anda mobili daha iyi anladıklarını ve servis/ürünler ile bu alana gerekli adımlarını attıklarını yenilemiş.

Satya Nadella konuşmasının son bölümünde ise kendilerine göre ''next big thing''in sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik olduğunu açıklamış. Bu alanın kendilerini çok heyecanlandırdığı ve buradaki varlıklarını da HoloLens ile sağlayacaklarını yinelemiş.

Yorumlar (5)
 1. Ceyhunozdemir Ceyhunozdemir

  konu başlığınız ile yazdıklarınız birbirini tutmuyor.

  "Windows’u 10 versiyonuyla birlikte ”sadece bir işletim sistemi” olarak değil ”servis” olarak konumladıklarını ve tanımladıklarını belirtmiş."

 2. Xamarin vs. ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar Microsoft teorik olarak batmış bir şirket. Lakın Microsoft gibi şirketler tıpkı IBM gibi hiçbir zaman kapanmazlar. Çok yakında Android'in masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlandığı göreceğiz. O zaman Windows'a da gerek kalmayacak. Kısacası Microsoft artık misyonunu tamamladı. Belki bir gün bambaşka bir teknoloji ile tarih sahnesine yeniden çıkar orası belli olmaz.

  1. Emre ne içiyorsan ben de ondan istiyorum. Microsoft misyonunu tamamlamışmış! He kardeş ortam Android'e kaldı. Pc'de Android bir bok yapamaz rahat ol. Anca telefonda olur o bunun sebebi de onun gibi uygun fiyatta kaliteli işletim sistemi olmaması. Bunun sorumlusu ise Microsoft ama Google'ın üreticilere Windows Phone'a üretmeyin diye baskı yapması da var. Rahat ol Windows 10 gümbür gümbür sökecek androidi. Telefon sürümü tüm eksikliklerini (uygulama olarak) kapatıyor. Birkaç yıla büyük savaş başlayacak. Oemler Windows 10 mobile'a destek versin gör.

 3. Ms Zede Ms Zede

  Tüm cihazlarda çalışan bir servis mi? Sevsinler... Tüm cihazları bozan bir virüs, tanımı daha uygun kanımca. Bu CO nerden bulundu bilmiyorum ama geldiğinden beri firmanın ürettiği tek şey boş vaatler ve hayaller. Olanı bile batırmayı başardılar. Hatalar ihtiva etsede, arkasında güvenilir bir firma olan bir sistemdi en azından. Hata bildirdiğinizde ilgileniliyordu, çözülmese bile. Şimdi güven de kalmadı. Üretiminin arkasında durmayı öğrensinler önce, her bozduklarına kulak tıkayıp yenisinde sorun yok, git onu al numarasını yutmuyoruz artık. Bırakın bu ticari cambazlıkları, her yeni ürün sonrası mevcut olanları kasten baltaladığınızı herkes biliyor. Bu kafayla %0.7 de kalmanız normal ve ancak blackbary ye rakip olursunuz bu zihniyetle...

 4. Onur Çakir Onur Çakir

  Merhaba yazınızı okudum ve içerikler birbiriyle çelişiyor ama yinede çok hoş bir yazı.