Paranın satın alabileceği en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

Paranın satın alabileceği en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

Hareketlerinizi üç boyutlu bir dünyada gerçeğe dönüştürerek, oyun ve filmleri adeta yaşamanıza imkan tanıyan sanal gerçeklik gözlükleri, teknoloji dünyasının son dönemlerdeki yeni gözdesi. Kullanıcıların sinema ve oyun keyfini inanılmaz boyutlara taşıyan ve bu nedenle kuşkusuz ki artık beklentilerini oldukça fazla yükselten bu ürünler daha çok konuşulmaya ve bu alandaki teknolojilerin gelişimine zemin hazırlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda programlanma konusundaki sorunlardan ötürü yaygınlaşmayan sanal gerçeklik ürünlerine gösterilen ilgi 2012 yılında Oculus’un projesini Kickstarter’da tanıtmasından sonraki gelişmelere paralel olarak adeta çığ gibi büyüdü. Oculus, bu teknolojiyi herkes tarafından programlanabilir ve kullanılabilir bir forma sokmasıyla bugün bu ürünler yeni birer boyut kazandı. Birçok üretici sanal gerçekliğin potansiyelini gördü ve kendi ürünlerini geliştirmeye başlayarak bu sektöre giriş yaptı.

Peki, teknoloji meraklılarına bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan ve teknoloji firmalarının yeni yatırım alanı haline gelen sanal gerçeklik gözlüklerinin en iyileri hangileri? Gelin dijital platformlarda teknoloji tutkunlarının gözdesi haline gelen en iyi sanal gerçeklik gözlüklerine yakından bakalım...

Oculus Rift

Sanal gerçeklik teknolojisinin popülerlik kazanmasında öncü rolü üstlenen Oculus Rift, 21 yıllık mühendis Palmer Luckey tarafından geliştirilen bir ürün. Güçlü bir donanımsal yapıya ihtiyaç duyan cihaz, 1080*1200 çözünürlük sunuyor. Entegre kulaklık sistemi ile 3 boyutlu ses deneyimi yaşayabilirsiniz. DVI ve USB bağlantısı ile baş hareketlerinizi takip ederek kullanıcıları üç boyutlu dünyaya taşıyor. Cihazın en son versiyonu ise 360 derece perspektif sağlıyor; baş hareketlerinizi izleyerek en küçük hareketleri bile yakalayabiliyor.

Fiyat: 599 dolar Paket içeriği: Kask, bağlantı kabloları, Xbox One oyun kolu, iki adet ücretsiz oyun.

HTC Vive

Oculus Rift’te olduğu gibi özellikle ekran kartı bakımından güçlü bir donanımsal yapıya ihtiyaç duyuyor. Üzerindeki sensörler dönüş açıları ve yenileme hızına sahip ürünü diğer gözlüklerden ayıran en önemli özelliği vücudunuzun hareketlerini algılayabilmesi. Paket içeriğinde sunulan hareket izleme kameraları, gözlüğü kullanacağınız odanın köşelerine yerleştiriliyor. Bu kameralar, gözlük üzerinde bulunan sensörleri takip ederek vücut konumunuzu algılıyor. Sonuç olarak bu ürünle girdiğiniz sanal dünyada eğilip kalkmak, yürümek gibi eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Toplamda 2160*1200 çözünürlük sunan HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğünün, oyun sektöründeki önemli şirketlerden Steam ile geliştirildiğinin de altını çizmekte fayda var.

Fiyat: 799 dolar (vergiler hariç) Paket içeriği: Gözlük, kontrol kolları, hareket izleme kameraları, diğer gözlük aksesuarları

PlayStation VR

İlk olarak Project Morpheus olarak başlanılan proje, daha sonra Playstation VR ismini aldı. Sony tarafından geliştirilen gözlük, Playstation 4’ü destekliyor. 5,7 inç OLED ekran ve 120 Hz yineleme hızı sunan ürün, aynı zamanda pozisyon algılama özelliği taşıyor. Ekim 2016’da satışa sunulacak gözlüğün fiyatı, Oculus Rift ve HTC Vive’e göre çok daha uygun olacağa benziyor.

Geçtiğimiz günlerde GDC (Game Developers Conference) oyun geliştiricileri konferansında tanıtılan ürünle ilgili yeni oyunların da piyasaya sürüleceği açıklandı. Toplamda 1920*1080 çözünürlük sunan Playstation VR, oyun konsolu için geliştirilmiş bir gözlük. Ürün ile ilgili kullanıcıların dikkat etmesi gereken nokta PlayStation VR gözlüğün tek başına kullanılamıyor olması. Gözlüğün kullanılabilmesi için Playstation oyun konsolu, Playstation kamera ve oyun kolu gerekiyor. Buna karşılık, oldukça etkili bir oyun deneyimi vadediyor.

Fiyat: 399 Amerikan Doları, 399 Euro (Avrupa) Paket içeriği: Gözlük ve kontrol kolları Platform: Sony Playstation 4

Samsung Gear VR

https://www.youtube.com/watch?v=YXl3dKtfW_Q Kore menşeili teknoloji devinin sanal gerçeklik cihazı olan Samsung Gear VR, yazılımsal gücünü aldığı Oculus firması ile ortak geliştirildi. Cihazdan görüntü oluşturmak için Samsung’un Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy Note5, S6+ cihazlarından birine sahip olmanız gerekiyor. Harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan Gear VR, ABD’de halihazırda bir dizi oyun ve Milk VR adı verilen video içerikleriyle desteklenmiş durumda. Gear VR uyumlu telefonlardan birine sahipseniz ve sanal gerçekliği tecrübe etmek istiyorsanız Samsung Gear VR ile bu düşüncenizi uygun bir fiyata gerçekleştirebilirsiniz.

Fiyat: 350- 450 TL arası Paket içeriği: Gözlük ve temizleme aksesuarları

LG 360 VR

LG 360 VR’ı ilk bakışta diğer sanal gözlüklerden ayıran en önemli fark, bir telefona ihtiyaç duymuyor olması. Sadece 118 gram ağırlığında, hafif ve kompakt tasarımı sayesinde ürün, kafanızda ağırlık oluşturmuyor. Telefonu gözlüğün içerisine yerleştirmeden USB-C bağlantısı ile görüntü aktarımını sağlıyor. Veri aktarımını LG G5 üzerinden sağlayan ürün, 639 ppi kalitesiyle ve çift 1080p OLED ekranı ile 130 inçlik bir televizyonu 2 metrelik mesafeden izliyormuş gibi bir görüntüleme vadediyor. Taşıma konusunda diğer cihazlara oranla daha avantajlı gibi görünen ürün, görüntü kalitesi sayesinde 360 ve 3D oyunlar, spor etkinlikleri, konserler ve videolarda yüksek beklentilerinizi karşılayabilir.

Fiyat: 1250 - 1350 TL arası Paket içeriği: Gözlük

Zeiss VR One

https://www.youtube.com/watch?v=nIF-0m_rn4w Optik markası olarak bildiğimiz Zeiss, teknolojideki gelişmelere kayıtsız kalmadı ve Zeiss VR One’ı geliştirdi. Ürün, 4,7 ve 5,2 inç arasındaki tüm akıllı telefonlara uyumlu. Tek yapmanız gereken Android ya da iOS işletim sistemli akıllı telefonunuza, sanal gerçeklik uygulamalarını kurmak ve ürünün üzerindeki kısma telefonunuzu yerleştirmek. Lenslerin buğulanmasını engellemek ve başlık içindeki hava akışını sağlamak için tasarlanmış havalandırma delikleri bulunuyor. Rahat bir tasarıma sahip olan Zeiss VR One, yüze tam oturan ergonomisi ve ayarlanabilir kafa bandı sayesinde kullanıcı rahatını ön planda tuttuğunu da gösteriyor.

Fiyat: 400-600 TL arası Paket içeriği: Gözlük Platform: Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar

Google Cardboard

Sanal gerçeklik konusunda pratik deneyim sahibi olmak isteyenler için tasarlanmış olan Google Cardboard, Google I/O konferansında tanıtıldı. Google Play Store üzerinde yer alan Cardboard isimli uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra, karton anlamına gelen kutunun içine akıllı telefonunuzu yerleştirip katladığınızda sanal gerçeklik gözlüğünüz hazır hale geliyor. Ürün, sanal gerçeklik konusunda diğer firmaların aksine daha düşük maliyetli ve kullanımı kolay. Sanal gerçeklik gözlüklerine çok para vermek istemeyen ancak deneyim edinmek isteyenler için işe yarayacak bir cihaz.

Fiyat: 15- 50 TL Paket içeriği: Karton Platform Platform: Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar

Goggle Tech C1-Glass

Go4d’nin Google için ürettiği Goggle Tech C1-Glass sanal gerçeklik gözlüğü ile akıllı telefonunuzdan tüm VR ve 360 derece video deneyimini yaşayabilirsiniz. Kullanımı pratik ve taşıması kolay olan ürün, 6" ekran genişliğine kadar tüm akıllı telefonlara uyumlu. 27 gram ağırlığıyla oldukça hafif olan ürün plastik malzemeden üretildi. Mikrofiber taşıma kabıyla gelen Google Tech C1-Glass, 120x60x22 mm boyutları ile rahat bir kullanım için elverişli.

Fiyat: 69 TL Paket içeriği: Gözlük ve mikrofiber taşıma kabı

Webrazzi VR Carlboard

Üç boyutlu bir dünyayı gerçeğe dönüştürmek sanal gerçeklik gözlükleri ile mümkün. Bu deneyime yeni başlayanlar için bir başka alternatif olarak Webrazzi VR Carlboard da sizleri bekliyor. Webrazzi VR Carlboard, en basit ve eğlenceli yoldan VR dünyasına girebilmeniz için Google Cardboard standartlarına uygun şekilde üretildi. 5.2 inç ekrana kadar tüm akıllı telefonlarda uyumlu olan ürün ile YouTube ve Facebook’tan 360 derece videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca 29 TL fiyatı ile sanal gerçeklik dünyasını uygun fiyatla deneyimlemeniz mümkün.

Fiyat: 29 TL

Siz de teknoloji tutkunlarından biriyseniz, sanal gerçeklik size oyun, film, video gibi pek çok görsel alanda cazip deneyimler kazandırabilir. Sanal gerçeklik gözlükleriyle kahramanların yanında, kurgunun tam ortasında yer alabilirsiniz. Alternatifleri değerlendirin; bu yeni teknolojiyi deneyimlemek için daha fazla beklemeyin.

Bu yukarıda saydıklarımızın dışında sizin de beğendiğiniz diğer sanal gerçeklik gözlüklerini yorumlarda paylaşabilir ve diğer Webrazzi okuyucularını bilgilendirebilirsiniz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.