Stripe CEO'su: PayPal'ın Türkiye'de kapanmasıyla Atlas yoğun ilgi görmeye başladı
Finans

Stripe CEO'su: PayPal'ın Türkiye'de kapanmasıyla Atlas yoğun ilgi görmeye başladı

Stripe CEO'su Patrick Collison, Türkçe ilk tweet'lerini bugün attı. PayPal'ın Türkiye operasyonlarını durdurması "şerefine" atılan tweet'ler, Stripe Atlas'a dikkat çekiyor. Patrick, Türkçe tweetstorm'unda Stripe Atlas'ın Türkiye'deki startup'lardan yoğun ilgi görmeye başladığını söylüyor.

Stripe'ın geçtiğimiz Şubat'ta tanıttığı Stripe Atlas hizmeti ABD’de şirket kurmak isteyen girişimcilerin, fiziksel olarak ABD'de bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.  ABD'de uzaktan şirket kurmanızı sağlayan Atlas üzerinden banka hesabınızı oluşturabiliyor ve girişiminiz için ödeme almaya başlayabiliyorsunuz. Bunun için -banka hesabı açma, şirket kurma vs. dahil- 500 dolar ödediğiniz servis, sizden aldığınız ödeme başına standart Stripe komisyonu alıyor. Servis yeni girişimcileri henüz davetiyeyle kabul ediyor.

PayPal'ın kapanışıyla birlikte Stripe Atlas önünde Türkiye'den girişimcilerin davetiye taleplerinde ciddi bir artış olmuş gibi görünüyor. Stripe CEO'su son gelişmelerden dolayı Türkiye'den başvurulara bir tür öncelik tanınacağını ve taleplerin birçoğuna olumlu yanıt vereceklerini belirtiyor. Yani Türkiye'den Atlas'a başvuran bir startup'sanız büyük olasılıkla yakın zamanda davetiye talebiniz kabul edilecek.

PayPal'ın Türkiye faaliyetlerini durdurmasıyla birlikte Stripe Atlas ve benzeri çok sayıda servisin Türkiye'den girişimciler tarafından keşfedilip, kullanılmaya başlanacağına şüphe yok. Girişimciler bilir, her zaman bir çözüm vardır.

Yorumlar (16)
 1. Silicon Valley Bank a yatirilmasi gereken hesap acim masrafi ve minimum tutari hakkinda bilgi bulamadim. Ayrica, tum gelir Amerika'da kazanilip, vergisi orada odendikten sonra hukuki olarak Turkiye'de tekrar gelir vergisi vs gibi bir vergi yukumlulugu olusur mu?

  1. Parayı nerede kazanıyorsanız vergiyi oraya ödersiniz, yani hizmet tr de ve geliri de tr den kazanıyorsanız, vergi de trye ödenir

   1. Peki parayi TR bankalarina transfer edersek, bu durumda gelir vergisi odememiz gerekecek mi?

  2. Gökhan Demirel Gökhan Demirel

   Amerika-Türkiye arasındaki çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması gereği Amerika'da vergisini ödediğiniz gelirleriniz için Türkiye'de ayrıca vergi ödemezsiniz.

 2. M. Hakan Özaltay M. Hakan Özaltay

  Heh 1 günde binlerce başvuru aldınız değil mi?

  Bu kadar da uçmayın yahu!..

 3. Seo Şefi Seo Şefi

  Paypal entagrasyonlu bir çok site yeniden modül yazdırmak zorunda kalacak. En büyük sorunda forumlar, üyelik satışları genellikle paypal ile yapılıyordu.

 4. Vergilendirme nasıl olacak ?

  Amerikadaki hesabımıza para yattıktan sonra Amerikada vergi vermek istersek nasıl vereceğiz ?

  Vergiyi verdik diyelim, sonra Türkiyedeki hesabımıza normal swfit eft işlemi başarılı olur mu yoksa Amerika hükümeti dur bakalım diyebilir mi ?

  Bir gün Amerikaya ayak basınca vergi kaçırdınız demesinler.

  1. Koray amerika da vegilendirme isi aslinda isin kolay tarafi. EIN denilen bir numara aliyorsun. Bu senin vergi numaran/ Delaware'de satistan vergi odemiyorsun. Isin merak ettigim kismi TR ye swift yaptiginda kazancindan burada gelir vergisine tabi oluyormusun? Yani cifte vergilendirme.

 5. En büyük sıkıntı Paypal'ın şakkadanak 7 gün içerisinde biz lisans alamadık gidiyoruz demesi. İnsan giderken bir kaç ay öncesinden haber verir ki insanlar önlemlerini alsın zararlarını mümkün olduğunca azaltma şansı elde etsin. Yani şimdi ben aşırı hazırlıksız yakalandım. 7 gün içerisinde neyi çözümleyeceğim? Böyle saçmalık olurmu? Ben Amerikada bir şirkete freelancer çalışıyorum. Adamlar sadece Paypal ile ödeme yapıyorlar. Ben şimdi faturalarımı nasıl ödeyeceğim? Öncedende bildirmediler. Saçmalığın daniskası. Ticaret ahlakına uymayan abuk sabuk bir durum. Bir dünya insan mağdur olacak ama ne paypal'ın ne BDDK'nın umurunda. Olacak iş değil.

  1. Suçu Paypal'da değil devlette arayın. Devletinde bunu göz önünde bulundurması gerekirdi.

   1. Onurtepe.com Onurtepe.com

    Sucu neden devlette arıyoruz. Devlet her turlu kolaylığı sağlamış crossborder olayını kabul edebilirdi diğer firmalar gibi ama paypal simariklik yapıp bizi mağdur etti. aynısını Hindistana yaptilar. Kimse paypaldan sunucularını turkiyeye taşıma zorunlulugu getirmedi.

  2. Özkan bu kapanma olayı biraz değişik , tam olarak kapanma değil . Paypal sadece türkiyedeki firmalarla gerçekleştirilen para ticaretini kesiyor . Yani siz paypal ile ebaydan,amazondan alışverişe devam edebileceksiniz ama paypal ile gidip kamil koçtan bir otobüs bileti alamayacaksınız . Bu duruma göre hareket etmenizi öneririm

  3. Paypalın Türkiyeden ayrılması tamamen Devletin Suçu Papara diye saçma sapan şeyler gelmiş paypal özentisi ama kimse sormuyorki Paypal gidince Türkiye 13yıl geriye döndü diye paypalın hizmet vermediği ülkeler dandik savaş mağduru ülkeler ve bunların arasına bu Güzel ülkeninde girmesine inanamıyorum paypal yoksa devrim yok

 6. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Stripe Atlas bence biraz gel gel yapıyor. Aylar önce yapılan başvurulara eposta yoluyla bile geri dönüş yapılmadı. Orada kimse yokmuş gibi hissediyor insan.

 7. Ben davetiye aldım fakat Stripe Atlas C-Corporation türünde firma kuruyor LLC değil ve yıllık cirosu 10 milyon doların altında olan kişilere LLC türünde firma kurmaları tavsiye ediliyor, ayrıca Stripe Atlas sizin için ITIN numarası almıyor fakat PayPal sizden bu numarayı kesin olarak istiyor.O sebeple ben kullanmadım, ucuz ve güvenilir bir firmaya LLC türünde şirket açtırıp, ITIN numarası ve banka hesabı açmasını garanti etmesi şartıyla hizmet almak lazım.

 8. Biz de ülke içine yayılamayan daha ülke dışına bile çıkamayan TROY'u büyük bir işmiş gibi parlatıp, dünyanın saygınlığını kazanmış uluslararası her ülkenin kabul ettiği, PayPal'ı gönderelim; 10 binden fazla yurtdışına dijital hizmet pazarlayan kobilerin ekmeğini elinden alalım, kapılarına kilit vuralım! Troy dediğinin elinde üçbeş kebapçıdan başka ne var geçen üç senede? Dijital hizmet ihracatımızın sıfırlanmasının sebebi PayPal'ın Türkiye'de olmamasıdır. Dünya'ya entegre olamıyoruz kendi içimizde sıkışık kaldık. Elalem uluslararası ticaret yapıyor. Ordan alıp başka ülkeye satıp dövizi ülkesine getiriyor. Biz de PayPal'ı ülkeye sokmamakta ısrar ediyoruz. PayPal ülkene döviz getirmeni sağlayan aracı bir kurum. Tıpkı kovulan Booking gibi. Asıl gel diye teşvik vermen, teşekkür etmen gerek! Ama yok vizyon sıfır abi. Bir ton müşteriyi kaçırdık. İstiyorlar ki sen kazanma kardeşim, yatırım yapma, yürüme, koşmayalım. Başka da açıklaması yok! Ülkeye döviz gelsin, ekonomi canlansın istemiyorlar. Tüm bunların Erdoğan nezdinde bilinir olduğunu da sanmıyorum herşey alt kadrolardaki bu işlere bakan vizyonsuz iş bilmezlerden kaynaklanıyor. Ki Erdoğan yani Elon Musk ile oturup kalkmış bir adam! Elon Musk kim? PayPal'ı kurup PayPal'a satan adam!