Facebook, üyesi olmayanların dış sitelerde gördüğü reklamlara da dokunacak

Facebook, üyesi olmayanların dış sitelerde gördüğü reklamlara da dokunacak

Aylık aktif kullanıcı sayısı 1,6 milyarı geçen Facebook, üyesi olmayan internet kullanıcılarının Facebook dışındaki sitelerde gördüğü reklamları destekleyeceğini duyurdu.

Facebook, iki yıl önce Facebook Audience Network ile yayıncıların ve geliştiricilerin web sitlerinde ve uygulamalarında reklam göstermesini sağlayan bir özellik tanıtmıştı. Ancak bu yapı üzerinden yapılan reklamlar Facebook üyelerine kaliteli/hedefli reklam gösterimi yapılmasını sağlıyordu. Yapılan son güncelleme bu sınırı kaldırıyor ve hiç Facebook'a üye olmayan kişilere de Facebook destekli reklam gösteriminin önü açılıyor.

Facebook Reklam ve İş Geliştirme Platformu Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth, kötü reklam deneyimine muhalif olduklarını söyleyerek yayıncı ve reklamverenlerin bu konuda kendileriyle daha anlamlı bir çalışma yapabileceğini söylüyor.

Facebook'un kendi üyelerini gayet iyi tanıdığı malum ve üyesi olmayan internet kullanıcılarını tanımak konusunda elini korkak alıştırmıyor. Wall Street Journal'ın haberine göre Facebook, karışık bir çerez takibi yapacak ki bu konuda en büyük yardımcısı da Facebook'un diğer sitelerdeki yerleşik düğmeleri olacak. Ayrıca bu kişileri hedefleme konusunda mümkün olduğunca iyi tahmin yöntemleri kullanılacak.

Son çeyrekte 5 milyar dolar reklam geliri elde eden Facebook elbette kendi içinde inanılmaz bir reklam gücüne sahip. Buna rağmen dış sitelerdeki reklam gösterimini de göz ardı etmemesi sosyal ağ devinin tüm internet kullanıcılarına dokunabilme arzusunu bir kez daha göstermiş oluyor.

Dilerseniz Facebook Reklam Tercihleri sayfasından Facebook size hangi konularda reklam gösterdiğini görebilir. Mevcut konuları kaldırabilir veya yeni bir konu ekleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.