Genel

Google ofisine polis baskını

Türkiye dahil pek çok ülkede vergi konusunda sıklıkla başı ağrıyan Google'ın Paris ofisine polis, yargı ve vergi görevlileri tarafından şafak baskını düzenlendi. Şirket, "ağırlaştırılmış finansal dolandırıcılık ve organize kara para aklama" gibi suçlamalarla soruşturma altına alındı.

Fransa, Google'dan pazarlıksız ve şartsız biçimde, cezası da dahil olmak üzere borçları karşılığında 1,6 milyar avro talep ediyor. Google ise Fransız hükümetiyle daima işbirliği içinde olduklarını ve Fransa'daki kanunlara uyduklarını açıkladı.

Avrupa için merkez üs İrlanda

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Fransa yargısının uzun soluklu takibi neticesinde dün, Google'ın Fransa'daki tüm faaliyetlerini beyan etmediğine hükmetti ve vergi kaçırma şüphesiyle soruşturma başlattı. Fransız savcılara göre teknoloji devi şirket, Avrupa'daki gelirleri ve reklam sağlayıcılara para dağıtımını İrlanda üzerinden gerçekleştirerek büyük oranda vergi kaçırıyor.

İddiaya göre Google'ın Paris, Londra ve diğer büyük Avrupa başkentlerinde tam teşekkülü geniş ofisleri bulunuyor fakat pazarlama faaliyetlerinin yönetimi Dublin ofisi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu anlamda Google'ın İrlanda üzerinden diğer ülke ofislerini uydu olarak kullandığı söyleniyor. İrlanda'da uygulanan %12,5'lik kurumlar vergisinin Avrupa ortalamasından düşük olduğunu açıklayan uzmanlar, Google'ın bu yolla hem Avrupa hem de ABD'deki faaliyelerinde vergiden kaçınmış oluyor.

"Vergi miktarı konusunda pazarlık yapmayız"

Polis eşliğinde 100 civarında araştırmacı, 25 bilgisayar uzmanı ile 5 hâkimin katılımıyla yerel saatle 05:00 civarı gerçekleştirilen baskında Google'ın Paris'teki merkez ofisinde gizlilik derecesi yüksek araştırmalara başlandı. Bu konuda açıklama yapan Mali Savcı, "Fransız vergi makamlarından gelen şikayetler üzerine, bir ön soruşturma düzenleme kapsamında bu aramaları gerçekleştiriyoruz. Ağırlaştırılmış mali dolandırıcılık ve aklama eylemlerine ilişkin ilk çalışmalara 2015 yılının Haziran ayında başladık." dedi.

Fransa ve İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde Google, Apple ve Yahoo'nun kendi ülkelerinde yüksek kârlar elde ettiği ve Avrupa ülkelerinde önemli miktarda vergiden kaçındıklarına dair iddialar ve soruşturmalar dönem dönem gündeme geliyor. Ocak ayında, Google İngiltere, hazineye 130 milyon sterlin ödemeyi kabul etmişti. Bu dönemde Fransız maliye yönetimi, Google'ın İngiltere ile yaptığı tarzda bir anlaşmayı red etmişti. Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, "Fransız vergi daireleri vergi miktarı konusunda pazarlık yapmayacaktır" açıklamasıyla kararlılıklarını ortaya koymuştu.

1,7 milyar avroluk gelirin 216 milyonu gösterilmiş

Son verilere göre Google, Fransa'da 700'den fazla personel istihdam ediyor. 2014 yılında Fransa'daki operasyonlarında 216 milyon avro gelir elde ettiğini beyan eden Google, 5 milyon avro vergi ödemişti. Ancak iddiaya göre reklam araştırmacıları, 2014 için gerçekleşen gelirin 1,7 milyar avro olduğunu ortaya koydu.

Bu yapılan baskın aslında ilk değil. Fransa'da 2011'den bu yana bir dizi baskın düzenleniyor. Fransız vergi uzmanları sadece teknoloji şirketlerinin peşinde değil. Geçen ay L'Expansion dergisinde çıkan habere göre Fransız vergi dairesi, McDonald's'a 300 milyon avroluk bir vergi faturası gönderdi.

Yorumlar (7)
 1. Ibrahim Ibrahim

  "Mesele google değil sen hala anlamadın mı" :))) CIA in rothchield emirli avrupayı dağıtma operasyonuna paristen başladılar, pariste buna google üzerinden karşılık veriyor mesele bu :) fazla direnemeyecekler 500.000 insan sokaklarda polis asker göstericileri darp ediyor avrupa medyasında tık yok türkiyede olsa çoktan cnn canlı yayın stüdyosu kurmuştu , neyse yesinler birbirlerini ,

  1. Yorumun çok başarılı.

 2. Ülkemizde olsa neler de konuşulurdu....

 3. Hemen miting yapılsın, bir kaç milletvekili arama yapılacak ofise gidip bela olsun olmadı arama yapan polise tokat atılsın. Bir kaç aydın kişi ! toplansın tartışma programı yapsın derdim ama dünyada Türkiye kadar özgürlüğü yanlış anlayan ülke olmadığı için bunlar mümkün olmaz. Ülkemizin kıymetini bilelim dostlar.

 4. Bizim ülkemizde Twitter, Facebook, Google gibi şirketlerin gönüllü fedailiğini yapanların utanç içinde okuması gereken bir haber! Milli menfaatlerimizin, elin yabancı şirketinin verdiği hizmetlerden daha önemli olduğunu anlayamayanlara sesleniyorum; hadi size Paris yolu göründü! Fransız hükümetini protesto etmek için biraz kaldırım taşı sökün bakalım!

 5. Bu troller her yerde burada bile konuyu Türkiye ye getirmişler, yine savunmuşlar krallarını ki konu tamamen bambaşka. Neyse, Fransa en doğrusunu yapıyor, teknoloji şirketlerinin vergi kaçırması kabul edilemez. Her ülkede vergilerini ödemeleri gerekir. Bence en az 2 katı kadar da ceza vermeli Fransa, bu sayede en azından vergi kaçırdıklarına pişman olurlar.

  1. Controller Controller

   Konu Türkiye'ye mi gelmiş? Sizce bu konunun Türkiye ile ilgili bir yanı yok yani? Enteresan bir kafa yapısı...

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri