Arçelik, akıllı ev teknolojileri platformu HomeWhiz'i tanıttı

Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Arçelik; akıllı ev teknolojileri platformu HomeWhiz'i gerçekleştirdiği basın toplantısıyla tanıttı.
Arçelik, akıllı ev teknolojileri platformu HomeWhiz'i tanıttı

homewhiz-arcelikTürkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Arçelik; akıllı ev teknolojileri platformu HomeWhiz'i gerçekleştirdiği basın toplantısıyla tanıttı.

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu'nun da katıldığı toplantıda görücüye çıkan HomeWhiz ile akıllı telefon, tablet ve akıllı TV’ler üzerinden beyaz eşyalar ve ev aletleri entegre bir platformda kontrol edilip, kendi aralarında iletişime geçebiliyor.

Daha basit olarak anlatmak gerekirse; fırın, buzdolabı, çamaşır makinası ve ocak gibi ev aletlerini cep telefonu başta olmak üzere tablet ve akıllı TV'lerden kontrol edebilmenize yarayan HomeWhiz sayesinde örneğin uzaktan çamaşır makinanızı çalıştırabilmeniz ya da açık kalan buzdolabı kapağının akıllı telefonuz üzerinden sizi uyarması mümkün oluyor.

Wi-Fi üzerinden çalışan HomeWhiz; hem tüm bu ürünleri cep telefonu ya da akıllı TV'nizden kontrol edebilmenize hem de yeni nesil beyaz eşyaların birbirleriyle de konuşabilmesine olanak tanıyor.

HomeWhiz'li ürünler çok yakında piyasaya çıkıyor

Bu Cumartesi günü Türkiye genelinde Arçelik markasıyla satışa çıkacak olan yeni nesil ürünler, yurtdışında ise Grundig markası altında tüketicilerle buluşacakmış. Bu arada merak ediyorsanız hemen şimdi HomeWhiz'in iOS uygulamasına göz atabilirsiniz.

Toplantıda Arçelik'in Ar-Ge yatırımlarına önemle değinen Bulgurlu, 'Dünyanın 10 ayrı noktasında yer alan Ar-Ge merkezlerimizde 1000'in üzerinde mühendisimiz, her gün insanların hayatlarını nasıl kolaylaştırabiliriz diye düşünüyorlar.' şeklinde konuştu. Uzun vadede akıllı ev sistemlerinin çok büyük bir pazar haline geleceğine de vurgu yapan Bulgurlu, 2020'de 20 milyar cihazın birbiriyle iletişim halinde olarak Nesnelerin İnterneti dünyasının bir parçası haline geleceğini paylaştı.

Arçelik ürünleri diğer markalarla aynı dili konuşacak

Uzun vadede beyaz eşyaları sesli komutlarla çalıştırabilme ve öğrenen algoritmalarla beyaz eşyaların kullanıcılara tavsiyelerde bulunabilmesi ya da kendi aralarında konuşabilmesi gibi özellikleri de HomeWhiz platformuna eklemeyi planlayan Arçelik; şu aşamada geliştirilmeye açık olan bir platform kurmuş diyebiliriz.

Bu arada toplantı sırasında en çok merak edilen sorulardan biri de Arçelik'in yeni nesil cihazlarının diğer markaların ürünleriyle beraber nasıl çalışacağıydı. Bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldıran Hakan Bulgurlu şöyle konuştu: "2015 yılında, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin oluşturduğu AllSeen Birliği’nin premier üyesi olduk. Bugün Türkiye’yle tanıştırdığımız HomeWhiz’i bu yolculuğun başlangıcı olarak görüyoruz. HomeWhiz bizi akıllı ev teknolojilerinde hayal gücümüzü zorlayacak yeni ufuklara taşıyacak. Bu alanda geliştirdiğimiz ürünler, gelecekte Allseen Birliği’ndeki diğer üreticilerin milyonlarca farklı ürünüyle de aynı dili konuşacak.

Arçelik'in üst düzey yönetiminin de katılım gösterip basın mensuplarının sorularını yanıtladığı toplantı sonrasında Arçelik'in Ar-Ge faliyetlerine devam ederek hem kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırma hem de teknolojiyi yakalama hedefinde olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.