Trendlerin 'manipüle edilmediğini' tespit eden Facebook yeni bir kurgu arıyor
Sosyal Ağlar

Trendlerin 'manipüle edilmediğini' tespit eden Facebook yeni bir kurgu arıyor

Facebook, kullanıcılarına gösterdiği trend haber ve konuların yanlı olduğu yönündeki iddiaları resmen reddetti. Konuyla ilgili sorularını dile getiren bir diğer isim Senatör John Thune'a hitaben yazılmış bir mektup formatında bir basın açıklaması yayınlayan Facebook, trendler için yeni bir çalışma şekli geliştireceğine söz veriyor.

Tartışmanın alevlenmesiyle birlikte şirket içinde konuyu araştırmaya başlayan Facebook, açıklamasında Trending Topics'te görünen haberlerin seçiminde sistematik politik taraflılığa dair tek bir kanıt bile bulunmadığını belirtiyor. Algoritmalar ve editörlerin birlikte çalıştığı Trending Topics özelliğinde, editörlerin müdahalelerin de yanlı olmadığını söylüyor Facebook. Haberlerin öne çıkarılması ya da istenmeyen haberlerin gösterilmemesi pratiklerinin "liberal" ve "muhafazar" kanat için tamamen aynı oranlarda gerçekleştiğini bulduğunu da belirtiyor. Facebook Trending Topics ekibinin eski çalışanları, şirketin "muhafazakar" görüşü yansıtan haber ve konuları baskıladığını iddia etmişlerdi daha önce.

Facebook trendlerle ilgili yaptığı bu geriye dönük araştırmada, istisnaların olabileceğini not ediyor. Bundan daha önemlisi şirket, özelliğin kötüye kullanılmasını engellemek için yeni bir Trending Topics kurgusu üzerinde çalıştığını söylüyor.

Facebook bu yeni kurguda, trendlerin önemini belirlemek, doğrulamak ve değerlendirmek için dış haber sitelerine olan bağımlılığını ortadan kaldıracak. Bunun anlamı daha önce paylaştığımız bin medya şirketi listesinin ve RSS feed'in artık kullanımda olmayacağı. Ek olarak, editör ekip için ek kontroller, daha anlaşılır ve açık bir terminoloji ve rehberin hazırlanması gibi önlemler alacak Facebook. Şirket yeni Trending Topics'in tam olarak nasıl kurgulanacağını ise henüz açıklamıyor.

Facebook'un önlemleri editör ekiple ilgili şüpheleri gidermeye yardımcı olabilir ancak şirketin halihazırda çokça eleştirilen algoritmalarıyla igili nasıl bir yol izleyeceği de önemli bir soru. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (2)
 1. Seo Şefi Seo Şefi

  Bu dönemde facebook üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor.

 2. "Facebook Trending Topics" ekibinin yapacağı çok fazla bir şey yok. Facebook ticari bir "firma" ne yaparsa yapsın kendi reklam politikasına göre bir yol izleyecektir aksi politikalar kâr kaybı demektir. Kâr kaybı popülerliğin düşmesi demektir, popülerliğin düşmesi reklamların düşmesi demektir. Reklamların düşmesi hssedarların seslerini yükseltmesi ve kısa vadede işçi çıkarımı gibi olayları tetikler...

  Dijital dünya firmaları analog dünya firmalarından daha acımasız kurallara sahip. Dijital dünyada orta yol yok! (Niyeyse...) Ya popülersin ya da değil.

  "Kral öldü, yaşasın yeni kral" deyiminin en çok dijital dünyayı anlatan bir laf olacağını hiç kimse tahmin edemezdi...

  Ama FBI, Facabook'un popülerliğinin düşmesine asla izin vermez. Facebook'un arkası sağlam, boşuna uğraşmasın olgoritmalarla falan...

  Sabahtan akşama kadar kahve içip, tavla oynasalarda geri planda birileri ipini çekmeden patlamaz!