Tesla Model 3'ün üretim masrafları için 1,5 milyar dolarlık hisse satacak

Tesla Model 3'ün üretim masrafları için 1,5 milyar dolarlık hisse satacak

teslaTesla yeni otomobili Model 3 için fabrikasında sahip olduğu üretim kapasitesini arttıracağını daha önce açıklamıştı. Şirket bu yatırımının masraflarını karşılamak için hisse satmaya karar verdi.

Şirket önümüzdeki süreçte 6,8 milyon adet hissesini satacağını açıkladı. Bu hisselerin mevcut piyasa değeri yaklaşık olarak 1,4 ile 1,5 milyar dolar arasında. Mevcut olarak yıllık 80 ile 90 bin arasında otomobil üreten şirket 2018-2020 yılları arasında yıllık üretim kapasitesini 500 bin adete çıkartmayı planlıyor. Mevcut üretim kapasitesinin yaklaşık 6 katı olacak bu yeni hamlenin finansmanı için de şirket hisse satmaya karar vermiş.

Tesla'nın yanında Elon Musk'ta sahip olduğu hisselerden 2,8 milyon adet satacak ki bunların toplam piyasa değeri mevcut olarak 600 milyon dolar yapıyor. Elon Musk'ın kendi hisselerinden bir bölümünü satmasının nedeni ise vergi yükünü karşılamak. Tesla'nın yaptığı açıklamaya göre hisse satışına rağmen bu işlemlerden sonra Elon Musk'ın şirketteki hisse oranı artış gösterecek.

Görsel Kaynak: Ken Wolter / Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.