Şehirdeki etkinlikleri kaçırmamanız için en iyi 12 etkinlik uygulaması

Şehirdeki etkinlikleri kaçırmamanız için en iyi 12 etkinlik uygulaması

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasının ardından, telefona alternatif olarak yalnızca mobil uygulamalardan yararlanmak isteyenler ve internet üzerinden iş, eğlence ve benzeri ihtiyaçlara yönelik işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamak için mobil cihazların da teknoloji mağazalarında yerini almasına zemin hazırladı.

Özellikle eğlence, uygulama mağazalarında her gün yenileri yayınlanmaya devam eden mobil uygulamalar sayesinde, iş aralarında, toplu taşımada ve diğer boş zamanlarda kullanıcıların mobil cihazlara daha fazla yönelmesinde etkili oldu.

Peki, eğlence yalnızca bununla mı sınırlı? Elbette değil. Hayatımızı organize eden pek çok mobil uygulama, uygulama mağazalarında hedef kitlelerine ulaşmayı bekliyor. Sonuç olarak, artık oyun, e-kitap ve benzeri keyifli uygulamalara ek olarak, sosyal hayattaki gerçek etkinliklere ve dolayısıyla gerçek eğlenceye de ulaşmayı sağlayan etkinlik uygulamaları da eklenmeye başladı.

Etkinlik uygulamaları, kullanıcılara yerel, ulusal ve hatta uluslararası kültür sanat etkinlikleri, fuar, kongre ve daha pek çok organizasyona yönelik bilgileri ileten, anlık bildirimlerle uygulamaya eklenen güncel etkinlik bilgilerini haber veriyor; bunlardan bazıları uygulama üzerinden bilet satışlarını da gerçekleştirebiliyor. Kısacası, şehirdeki etkinliklerden haberdar olmak ve özellikle takip etmek istediğiniz sanatçı, topluluk ve sektörlere yönelik organizasyonları kaçırmamak istiyorsanız, mobil cihazınıza/cihazlarınıza mutlaka bir etkinlik uygulaması indirmenizde fayda var.

Peki, mobil uygulama mağazalarında bu ihtiyaca yönelik hangi etkinlik uygulamaları var? Hangileri aynı zamanda bilet satışlarını gerçekleştiriyor? Hangileri sayesinde şehirdeki etkinlikleri kaçırmadan takip edebilirsiniz? İşte konserlere, sergi, tiyatro, fuar ve benzeri tüm etkinlik ve organizasyonlara hakim olmanızı sağlayacak 12 etkinlik uygulaması...

Etkinlik uygulaması Biletix

1- Biletix

Türkiye’nin en geniş etkinlik veri tabanına sahip olan Biletix (iOS, Android), bu özelliğiyle ülkemizin dört bir yanından tüm etkinlikler hakkında anında bilgi toplamanıza ve ayrıca bu etkinlikler için bilet almanıza yardımcı oluyor. “Yakınımda” özelliği sayesinde GPS aracılığıyla 15 kilometrelik yakın çevrenizdeki etkinlikler hakkında bilgiye anında ulaşabilir ya da dilerseniz tarih ve mekana göre filtreleme uygulayarak, istediğiniz tarih ve mekandaki etkinlikleri öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, popüler etkinlik mekanlarında 360 derece gezebilir, etkinlik alanındaki en ideal yeri seçerek bu koltuklar için bilet alabilirsiniz.

2- IKSV Mobil

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) düzenlediği organizasyonlar hakkında tüm bilgilere anında ulaşmanızı sağlayan IKSV Mobil (iOS, Android) ile festival ve bienallere doyacaksınız. İstanbul’da gerçekleştirilen film, müzik, tiyatro, caz gibi vakfa dair organizasyonlardan haberdar olabilir, bienallar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

3- Kültür & Sanat Haritası

Ankara’nın kültür ve sanat gündemini aktaran, öğrenci etkinliklerinden büyük kültür sanat organizasyonlarına kadar pek çok haber hakkında gelişmeleri paylaşan yerel yayınlardan Kültür & Sanat Haritası (iOS, Android), mobil uygulamasıyla karşınızda. Aynı zamanda meraklıları için tam bir kültür sanat rehberi niteliği taşıyan Kültür & Sanat Haritası, katılmayı düşündüğünüz etkinliklere yönelik zaman planlaması yapmanıza da yardımcı oluyor.

Etkinlik uygulaması istanbul.net.tr

4- istanbul.net.tr

İstanbul şehir yaşamı hakkında sergi, fuar, tiyatrolar ve çok daha fazla kültür ve sanat etkinliğinin yanı sıra, sinemalar, stand up ve hatta yarışma etkinliklerine kadar pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz istanbul.net.tr (iOS, Android), aynı zamanda yeme içme, ulaşım, alışveriş gibi İstanbul’a dair daha pek çok detay sunuyor. Ayrıca, oteller, seri ilanlar, İstanbul fotoğrafları gibi İstanbul hakkında aradığınızdan çok daha fazla bilgiye istanbul.net.tr ile sahip olabilirsiniz.

5- Arts & Culture

Sergilere mobil olarak katılmak, müzelere ve sanat eserlerine mobil cihazınız aracılığıyla bakmak, onları online incelemek sizce nasıl bir fikir? Arts & Culture (iOS, Android), dünya çapında binden fazla müzeye mobil bağlantı kurarak, onları 360 derece dolaşabilme imkanı sunuyor. Fiziksel olarak sergilere katılamayanlar, sergilerin yer aldığı müzeleri gezme fırsatı bulamayanlar için, Arts & Culture mobil etkinlik katılımcılığı sağlıyor. Üstelik, müzelerde yer alan eserlerin tarihi ve hikayelerinin de yer aldığı detaylı bilgilere ulaşma imkanı da cabası...

6- Ankara Etkinlik

Sarı ve mavi gözleriyle Ankara’da tüm etkinlikleri gözlemleyen, araştıran bir Ankara kedisi artık cebinizde. Ankara Etkinlik (Android), mobil uygulamanız aracılığıyla yakındaki etkinlikleri öğrenmekten çok daha fazlasını sunuyor. Öncelikle, konum bazlı bir arama yaparak, yakınlardaki etkinlikleri öğrenebilir, mekan için yol tarifi alabilir, hatta kayıtlı bir üye olarak özel davetiye ve indirimlerden yararlanarak, etkinliklerde ayrıcalık kazanabilirsiniz.

7- MyBilet

Türkiye’nin en fazla üyeye sahip online bilet uygulaması olma özelliğini taşıyan MyBilet (iOS, Android), özel tiyatrolar, sinema ve konserler, seminer ve spor karşılaşmaları hakkında bilgilere ulaşmanızı ve aynı zamanda bu etkinlikler için bilet almanızı sağlıyor. Aynı zamanda, gösterimdeki oyun ve filmlerle ilgili gişe rakamlarını elde edebilir, MyBilet kiosklarından biletinizi etkinlik alanında bastırarak sıra beklemeden etkinlikteki yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca, katılamayacağınız etkinlikler için biletinizi Açık Para olarak değerlendirebilir, daha sonra bir başka etkinlik için kullanabilirsiniz.

Etkinlik uygulaması KonserV

8- KonserV

Hem etkinliklere katılmak hem de katıldığınız etkinlikler karşılığında ödüller kazanmak nasıl fikir? Garanti Bankası'nın bir girişimi olan KonserV (iOS, Android), etkinlik takvimi üzerinden şehirdeki etkinlikleri takip edebilmenizi ve aynı zamanda katıldığınız etkinliklerde aldığınız biletleri mobil uygulamanın kamerası üzerinden barkodu okutup, etkinlikleri Facebook ve Twitter’dan paylaşarak puan kazanmanızı sağlıyor. Kazandığınız puanlar, daha sonra size çeşitli ödüller halinde geri dönüyor. Bu ödüller arasında konser biletleri, sevdiğiniz sanatçıların imzalı albümleri ve hatta yurt dışı festivallere uçak bileti bile bulunuyor.

9- TimeOut İstanbul

İstanbul’da, gece hayatı ve kültür sanat etkinliklerinin nabzını tutan, aynı zamanda restoran, bar ve daha pek çok etkinlik mekanı hakkında değerlendirmelere göz atabileceğiniz bir mobil uygulama olan TimeOut İstanbul (iOS, Android), size İstanbul’da oldukça yardımcı olacak. Haritalardan yararlanarak etkinlik mekanlarına kolaylıkla ulaşabilir, uygulama üzerinden favori mekan ve etkinliklerinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, katılacağınız etkinlikle ilgili mekan bilgileri ve yol tarifi gibi detayları, arkadaşlarınızla da paylaşabilmeniz mümkün.

10- Ne Yapsam?

Canınız sıkılıyor ve “Ne yapsam?” diye düşünüyorsanız, Ne Yapsam? (iOS) sizin için şehirdeki parti, konser, sergi, konferans ve daha pek çok etkinlik konusunda yol gösteriyor; neler yapabileceğiniz konusunda alternatifler sunuyor. Uygulama ekranında 24 saat içerisindeki tüm etkinlikleri görebilir, ilgi alanlarınıza göre etkinlikleri filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, en çok katılım alan etkinlikleri inceleyerek, seçiminizi bu kritere göre de yapmanız mümkün.

11- Fuar, Kongre ve Konferans

Türkiye’de ve ABD’deki sektörel etkinliklere ulaşmanızı sağlayan Fuar, Kongre ve Konferans (iOS), girişimcilere ve iş hayatına yönelik etkinliklere katılmak isteyenlere alternatifler sunuyor. Üstelik, katılamadığınız durumlarda, canlı yayın hizmetiyle eş zamanlı fuar, kongre ve konferansları takip edebilirsiniz. Bu etkinlikleri dilerseniz, Facebook ve LinkedIn hesaplarınızda da paylaşabilir, etkinliklere tek dokunuşla kendi etkinlik takviminizi de oluşturabilirsiniz.

12- Şehir Tiyatroları

Etkinlik uygulaması Şehir Tiyatroları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oynan oyunlara ve etkinlik bilgilerine ulaşabileceğiniz Şehir Tiyatroları uygulaması (Android), Şehir Tiyatroları’nın tarihçesinden güncel oyunlara, oyuncu kadrosuna kadar pek çok konuda içerik sağlıyor. Aylık oyun takvimi, oyunlar hakkında konu ve oyuncu bilgileri, oyunlardan görseller, mobil uygulama içerisinde tiyatroseverlerin beğenisine sunuluyor.

Siz de şehrinizdeki etkinlikleri takip etmek ve her etkinlikten haberdar olmak için bu 12 etkinlik uygulamasını mutlaka değerlendirin. Kültür ve sanat da uygulama mağazalarında sizleri bekliyor.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.