LinkedIn haberler için Instant Articles benzeri bir özellik geliştiriyor
Dijital

LinkedIn haberler için Instant Articles benzeri bir özellik geliştiriyor

LinkedIn kullanıcılarının haberler platformundan hızlıca erişebilecekleri yeni bir servis üzerinde çalışıyor. Buzzfeed News'in haberine göre Facebook'un Instant Articles örneğini izleyen LinkedIn, özellik için son birkaç haftadır yayıncılarla görüşüyor.

Haberde LinkedIn'in yeni özelliği hakkında spesifik detaylar yer almıyor ve en önemli not Instant Articles benzeri olması. Yani özellik yayıncıların LinkedIn'de paylaştıkları içerikleri hızlı şekilde okurlarına göstermelerini sağlıyor. LinkedIn için de kullanıcılarını platformunda daha uzun süre tutmanın yeni bir yolu açılmış oluyor. Özelliğin Instant Articles gibi, gelir paylaşım modeliyle yayıncılara kazandırması bekleniyor.

LinkedIn konuyla ilgili Buzzfeed News'e yaptığı açıklamada gelişmeyi tam olarak doğrulamıyor ancak yalanlamıyor da. Yayıncılarla düzenli olarak görüşmeler yaptığını söyleyen LinkedIn, üyeleri için mümkün olan en iyi deneyimi sunmayı amaçladığını belirtiyor. LinkedIn bu tip bir geliştirmeyle, Facebook ve Google'ın ardından haberler için bu tip bir hızlı kulvar açan üçüncü büyük teknoloji şirketi olacak.

LinkedIn halihazırda içerik tarafında son birkaç yıldır agresif adımlarıyla dikkat çekiyor. 2013 yılında sosyal haber okuyucusu Pulse’ı 90 milyon dolara satın alması bunun en belirgin örneklerinden biriydi. LinkedIn 2016 ilk çeyrekte gelirlerinin yüzde 29'unu reklamlarsan sağladığını açıkladı. Bu gelirlerin yüzde 80'inin ise sponsorlu paylaşımlar oluşturuyor.

Yorumlar (1)
  1. Ozgrozer Ozgrozer

    Google AMP, Facebook Instant Articles derken şimdi LinkedIn'den de böyle bir haber duyuyoruz. Yakında Google+, Twitter, Flipboard vb. platformlarda; kullanıcılara hem daha hızlı bir deneyim yaşatmak, hem de kendi uygulamalarında daha fazla tutabilmek adına benzeri bir servis sunacaklar. Ama işin kötü tarafı hepsinin entegrasyon sisteminin birbirinden farklı olması. Burada esas amaç uygulama içerisinden tıklanan bir haberin veya blog yazısının kullanıcıya hızlı bir şekilde gösterilmesi. Ama tüm platformlar için farklı kodları dosyamıza girdiğimizde, belgemizin boyutunu artırmış olacağız ve bu da doğal olarak yeteri kadar hızlı açılamamasına neden olacak. O yüzden bu konuyla ilgili tüm büyük platformların, standartlaştırılmış ortak bir syntax yapısı kullanmaları; hem developer'ların entegrasyon süreci, hem de belge boyutunun yükselmemesi adına çok daha sağlıklı olacaktır.