Opera'nın Android tarayıcısı artık reklam engelleyebiliyor

Opera'nın Android tarayıcısı artık reklam engelleyebiliyor

operaOpera'nın masaüstü tarayıcısında birkaç aydır test edilen yeni entegre reklam engelleme özelliği, artık hem masaüstünde hem de Android tabanlı mobil cihazlarda kullanılabiliyor.

Web sitesi yöneticilerinin, reklam gelirlerini düşürdüğü için kullanımından sıklıkla yakındığı (ve hatta bazen de "engeli engellemeye" çalıştığı) ama kullanıcıların bir türlü vazgeçemediği reklam engelleme eklentilerinin ahlaki tartışması bir yana, Opera bu konuda ciddi olduğunu gösteren adımlar atmıştı.

Köklü web tarayıcı üreticisi Opera, yeni reklam engelleme özelliğini bir süredir arasında Windows, Linux ve Mac gibi işletim sistemlerinin bulunduğu PC tarayıcılarının test sürümlerinde zaten deniyordu. Ama bu özellik artık entegre bir şekilde resmi sürümlerde kullanıma sunulmuş bulunuyor ve platformlar arasında en popüler mobil işletim sistemi de yer alıyor.

Pil ömrünü de uzatıyor

opera2Bu gelişmenin belki de en çarpıcı kısmı, Android kullanıcılarını ilgilendiriyor. Reklam engelleme özelliğini destekleyen Opera tarayıcıları arasında artık Android de bulunuyor. Opera’dan gelen açıklamaya göre, yeni özellik sayesinde mobil kullanıcılar hem daha hızlı sörf yapabiliyorlar, hem de cihazlarının pil ömürlerini uzatabiliyorlar.

Özellik, tahmin edebileceğiniz gibi "etkin" olarak gelmiyor ama tarayıcının ayarlarından kolayca aktif hale getirilebiliyor. Opera’nın yeni entegre reklam engelleyicisi, standart eklentilerdeki gibi bazı siteleri istisna olarak ekleme gibi seçenekler de sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.