Tasarımcıdan girişimci olur mu olmaz mı?
Yatırım

Tasarımcıdan girişimci olur mu olmaz mı?

Bir girişim kurmak için illa yazılımcı mı olmak gerekir? Bu soru her zaman hararetli bir tartışma açar ve genelde yazılımcıların bu konuda mahir oldukları sonucuna varılır. Desinger Fund ise bu tartışmada tasarımcıların elini güçlendiren bir yatırım kanalı.

Enrique Allen ve Ben Blumenfeld tarafından 4 yıl önce kurulan Designer Fund, adından da anlaşılacağı üzere, tasarımcılar tarafından kurulan girişimleri fonlayan bir yatırımcı. Girişimleri hem finansal açıdan destekliyor hem de tasarım yönünden daha ileri bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

designerfund

Designer Fund'ın kurucuları Enrique ve Ben sırasıyla 500 Startups ve Facebook'tan ayrılan isimler. Erken aşamadaki girişimlerin tasarım konusunda gereken desteği alamadığını düşünerek Designer Fund'ı hayata geçirmeye karar vermişler. Şu anda 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında finansal destek sağlıyor ve Bridge adlı program yürütüyorlar.

20 milyon dolar yatırım aldı

Daha önce Stripe, Gusto, Omada Health gibi girişimler tarafından desteklenen Designer Fund, bireysel yatırımcılardan 20 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı ve bu yatırım yel değirmenlerine savaş açan Enrique ve Ben için vites yükseltmek anlamına geliyor.

Henüz Designer Fund portfolyosundaki girişimlerden (AND CO, Mixmax, Framer...) çıkış yapan yok. Fakat Slack, Pinterest ve Dropbox gibi meşhur girişimlerin Bridge programına ilgi göstermesi (tasarımcılarını ücret karşılığı bu programa kayıt ettirmişler) Designer Fund'ın elini güçlendiriyor.

Designer Fund

Artık devir değişti...

Bundan 5-6 yıl önce internet projelerini Excel üzerinde prototiplemek gibi çevrimdışı çözümler kullanırdık. Bugünse gelişmiş araçlar sayesinde oldukça kolay ve gerçekçi prototipler çıkarmak mümkün. Bu da bir ürün ortaya çıkarmak konusunda yazılımcı ile tasarımcının aynı dili konuşmasını kolaylaştırıyor. Yazılımcı olmasanız bile çalışan bir prototiple ne istediğinizi neredeyse tam olarak ortaya koyabiliyorsunuz. Bu da yazılımcı olmayanların girişimciliğe adım atmasını kolaylaştırıyor.

Tasarımcılıktan gelen Airbnb kurucu ortağı Brian Chesky bu yolda başarıya erken ulaşan nadir örneklerden biri ve artık Silikon Vadisi'nde tasarımcıların dikkate alınmadığını dönemin değişmekte olduğunu pekala söyleyebiliriz.

Tecrübeyle harmanlanmış yorumlarınızı bekliyoruz...

Yorumlar (5)
 1. Dünyada gördüğünüz her şey nihayetinde bir tasarımdır. Yazılım, yönetim, binalar, yollar, liderlik vb. görebildiğiniz her şeyin planlanmasını mesleği ne olursa olsun tasarımcılar yapar. Eğer sadece mesleki olarak baktığınızda (tasarım yapan) bu tür adamlar duygusal süreçleri daha fazla yaşadıkları için normal hayatta uyum gösterecek tipler değildir. Özellikle maddi anlamda beceriksizlikleri girişimler açısından da sıkıntılıdır. Türkiye olarak baktığınızda olay daha da vahim. Tasarımcılığın (sanat) gelişmediği bir ülkeden bahsediyoruz.

 2. Ortada para varsa kimsenin hiçbir şey olmasına gerek yok. Biraz kafan çalışıyorsa para tüm bu işleri hallediyor. :-)

  Eğer para yoksa (-ki asıl konu burada başlıyor) girişimci = üretimi yapacak kişi olmalı. Bir şeyleri değiştirmek isteyen kişi önce o işi çok iyi bilmeli. Aksi halde fail!

  Acaip bir fikrim var, arkadaş bana destek atıp kodu yazacak, 50 liraya logo yaptırdım, teyzemin oğlu host edeceklerle olmuyor bu işler. Kitap ve bloglarda okuduğumuz Silikon Vadisi sinerjisi yok buralarda. Olmazda. Kendimizi kandırmayalım.

 3. Ortada para varsa zaten "fikrin" olmasına gerek yok; parası olan kişinin maceraya atılmak için "fikri olan ekibe" ihtiycı var!

  Fikri olan ekibin parası yoksa (ki burada yol ikiye ayrılır - fiziki üretim/soft üretim) fiziki üretim ise yatırımcıyı beklemek ve "inandırmak" zorundalar; iyi bir designer'la bunu (çok iyiyse) başarabilirler. Soft üretim ise (ki daha şanslılar) üretimi yapacak ekip önce sonuçları alınabilir bir softprototip ortaya çıkarmak zorundalar. Designer'ları olması önemli değil, elde edilen (sonuç/veri/değer) önemli olacağı için piyasa aşamasında designer zaten devreye girecek.

  Yukarıda ki haber daha çok fikri olan designer'lara değil; fikri olan ama designer veya yazılımcı olmayan kişilere hitap ediyor... Çok büyüyebileceği ve popüler olacağı söylenemez...

 4. Ramazan Ramazan

  yav ne kadar saçma konular. girişimci olmak için yazılım cıda olmak gerekmez ki.

 5. Eğer çay ocağı işletmecisinden internnet cafe sahibi olunabiliyorsa, tasarımcıdan da en nihayetinde girişimci olunabilir.

  Çay ocağı işleten birisi isterse 10 tane bilgisayar alır, bir tane de bilgisayara format atmaktan anlayan birini bulur, internet cafenin başına geçer.

  Tasarımcı da yazılımdan bi haberse eğer, bulur bir yazılımcı, fikrini söyler, yazılımcı da yapar.

  Tasarımcı burada sadece fikri söyleyen kişi, tüm işi yapan yazılımcı, eğer tasarımcı bu şekilde girişimci olabiliyorsa, bir berber veya bir kasapta girişimci olabilir.

  Eğer bu sayfada "girişim" denen şey bir internet projesi ise, tasarımcıdan girişimci olmaz.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri