Tasarımcıdan girişimci olur mu olmaz mı?

Tasarımcıdan girişimci olur mu olmaz mı?

Bir girişim kurmak için illa yazılımcı mı olmak gerekir? Bu soru her zaman hararetli bir tartışma açar ve genelde yazılımcıların bu konuda mahir oldukları sonucuna varılır. Desinger Fund ise bu tartışmada tasarımcıların elini güçlendiren bir yatırım kanalı.

Enrique Allen ve Ben Blumenfeld tarafından 4 yıl önce kurulan Designer Fund, adından da anlaşılacağı üzere, tasarımcılar tarafından kurulan girişimleri fonlayan bir yatırımcı. Girişimleri hem finansal açıdan destekliyor hem de tasarım yönünden daha ileri bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

designerfund

Designer Fund'ın kurucuları Enrique ve Ben sırasıyla 500 Startups ve Facebook'tan ayrılan isimler. Erken aşamadaki girişimlerin tasarım konusunda gereken desteği alamadığını düşünerek Designer Fund'ı hayata geçirmeye karar vermişler. Şu anda 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında finansal destek sağlıyor ve Bridge adlı program yürütüyorlar.

20 milyon dolar yatırım aldı

Daha önce Stripe, Gusto, Omada Health gibi girişimler tarafından desteklenen Designer Fund, bireysel yatırımcılardan 20 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı ve bu yatırım yel değirmenlerine savaş açan Enrique ve Ben için vites yükseltmek anlamına geliyor.

Henüz Designer Fund portfolyosundaki girişimlerden (AND CO, Mixmax, Framer...) çıkış yapan yok. Fakat Slack, Pinterest ve Dropbox gibi meşhur girişimlerin Bridge programına ilgi göstermesi (tasarımcılarını ücret karşılığı bu programa kayıt ettirmişler) Designer Fund'ın elini güçlendiriyor.

Designer Fund

Artık devir değişti...

Bundan 5-6 yıl önce internet projelerini Excel üzerinde prototiplemek gibi çevrimdışı çözümler kullanırdık. Bugünse gelişmiş araçlar sayesinde oldukça kolay ve gerçekçi prototipler çıkarmak mümkün. Bu da bir ürün ortaya çıkarmak konusunda yazılımcı ile tasarımcının aynı dili konuşmasını kolaylaştırıyor. Yazılımcı olmasanız bile çalışan bir prototiple ne istediğinizi neredeyse tam olarak ortaya koyabiliyorsunuz. Bu da yazılımcı olmayanların girişimciliğe adım atmasını kolaylaştırıyor.

Tasarımcılıktan gelen Airbnb kurucu ortağı Brian Chesky bu yolda başarıya erken ulaşan nadir örneklerden biri ve artık Silikon Vadisi'nde tasarımcıların dikkate alınmadığını dönemin değişmekte olduğunu pekala söyleyebiliriz.

Tecrübeyle harmanlanmış yorumlarınızı bekliyoruz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.