Google yeni patenti ile akıllı bir lens geliştirebilir

Google yeni patenti ile akıllı bir lens geliştirebilir

google-akilli-lensGoogle Glass projesi ile ilk başta kullanıcılar arasında büyük bir heyecan uyandıran ancak daha sonrasında projeyi hüsranla sonuçlandıran Google sahip olduğu yeni bir patent ile gerçek amacına ulaşabilir. Şirket yeni yaptığı patent başvurusunda akıllı lens geliştirebilmesinin önünü açıyor.

Şirketin başvurusunu yaptığı patent aslında bir lens. Görme bozukluğu yaşayan kullanıcıların gözlerine taktıkları bir lensten temel olarak bir farkı yok ancak teknik açıdan bambaşka bir düzeyde. Google yaptığı başvuruda lensin kullanıcıların görüş açısını genişleteceğini ve görmeyi iyileştireceğini de belirtmiş ancak lensin sahip olacağı özelliklerin belirtildiği kısımda lensin esas gücü ortaya çıkıyor.

Lensin üzerinde saklama alanı, sensörler, batarya ve radio eklentileri bulunuyor. Bu radio eklentileri sayesinde de lens diğer cihazlarla iletişime geçebiliyor. Lensin içinde bulunan entegre batarya ise göz küresinden enerji üretiyor ve lens bu sayede çalışır olarak kalıyor. Google bu teknolojiyi de "energy harvesting antenna" olarak adlandırmış. Glass projesi ile hüsrana uğrayan Google üzerinde çalıştığı bu yeni lens ile gerçek amacına ulaşabilir.

Görsel Kaynak:Aleksandar Mijatovic / Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.