Girişimcilik ruhu yaratmak [Bir startup’ın ana renkleri – Bölüm 3]

Girişimcilik ruhu yaratmak [Bir startup’ın ana renkleri – Bölüm 3]

Konuk yazarımız Frédéric Mazzella, paylaşım ekonomisinin öne çıkan girişimlerinden BlaBlaCar‘ın kurucusu ve CEO’sudur.

Bir startup’ın DNA’sını ve büyüme stratejisini oluşturan öğelere baktıktan sonra, “Bir startup’ın ana renkleri” serisinin son makalesinde motivasyon ve inovasyonu teşvik ederek nasıl girişimci ruh yaratabileceğimize bakacağız.

Yeşil, startup’ın DNA’sı mavi ise sağlam büyüme stratejisini temsil ediyordu. Kırmızı ise esnek düşünme şekli, sıkı çalışma ve güçlü istek ile hareket eden “Girişimcilik Ruhu”na işaret ediyor.

girisim-ana-renkleri

Düşünme Şekli: Belirsizliği Yönetmek

Bir startup’ta her şey baştan oluşturulmak zorundadır, hatta bazen içinde yer aldığınız sektör bile! Pragmatik, hızlı ve esnek düşünme şekliyle belirsizliğin sabit olduğu bir ortamda gelişebilirsiniz. Böyle bir ortamda mücadele etmek için belirsizliği kabullenmeli, karşınıza çıkabilecek sorunları çözmekten zevk almalı ve hep bir adım daha ileri gitme isteğiyle hareket etmelisiniz. Stratejiniz ne olursa olsun, işlerin gidişatı her zaman planladığınızdan farklı olacaktır. BlaBlaCar’da biz bu anlayışı hiçbir şeyin değiştirilemez olmadığını kabul ederek benimsiyoruz. Örneğin, sürekli gelişmekte olan bir ekip yapısında çalışanların oturma planları dahi sürekli olarak değişebilir.

Kural: Belirsizliği kabullenin, daima sizin tarafınızda yer alacaktır.

Pragmatik ve hızlı olun, gelişimin sabit olduğu bir ortamda yeni bir duruma nasıl ayak uyduracağınızı bilin. Belirsizliği kabul edin ve kontrol edebilecekleriniz için harekete geçin. Havayı kontrol edemezsiniz ancak bir şemsiye satın alabilirsiniz.

Başarız Olma Riskini Göze Alın...

Başarısızlığın, öğrenme sürecinin yalnızca bir parçası olduğunu anlamak son derece önemli. Şirketimizde iki ana değer bu düşünceyi yansıtıyor: “Fail. Learn. Succeed.” (Başarısız ol, öğren, Başar.) ve “We are passionate, We innovate.” (İstekliyiz, yenilik yapıyoruz.)

Sağlam bir iş modeli oluşturma sürecinde, yolculuk paylaşımı topluluğumuzdaki üyeler için değer yaratacak ve sürdürülebilir ekonomik bir yöntem oluşturmamıza imkan verecek modeli bulana kadar birçok model denedik. İşlem bazlı ücret alma modeline geçmeden önce; B2B (şirketler ve yerel belediyeler için), premium hizmet modeli, reklam alma, etkinlik takvimi, telefon ile iletişim, aylık üyelik olmak üzere 6 farklı modeli test ettik. Rezervasyon başına ücret alma şeffaf ve adil bir model, aynı zamanda üyeler arasındaki karşılıklı anlaşmayı da daha güvenilir hale getirerek, üyelerimiz için bir değer yaratmamıza olanak tanıyor.

Bu, aynı zamanda ücretlendirmenin işlem hacmiyle, dolayısıyla bu hizmeti sağlama bedeliyle de orantılı olduğu bir model, bu sayede bu modeli yaymak mümkün olabiliyor.

Kural: Başarısız olmayı göze al ve hatalarından gerçekten ders al.

Deneme ve yanılmalar sizin en iyi arkadaşınız olmalı. Başarılı bir şekilde yenilik yapmak için başarısız olmayı göze alın. Hatalarınızdan alacağınız dersler gelecekte karşılacağınız zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olacak. Thomas Edison’un dediği gibi, “Ben başarısız olmadım. Sadece çalışmayan 10.000 yol buldum.”

...Ve Görevleri Devretmeyi Kabul Etmek

BlaBlaCar’ın ilk dönemlerinde, ben de kod yazardım aynı zamanda Photoshop ve diğer dizayn programlarını da kullanırdım. Şirketlere, yerel belediyelere ve festivallere yolculuk paylaşım platformu sattım. Ürünün dizaynında yer alması gerekenleri, tüm sözleşmeleri yazdım, tüm hesaplara baktım, tekliflere yanıt verdim, pazarlama kampanyaları yarattım ve optimize ettim, işe alım yaptım, yatırım buldum, bankalarla görüştüm, basın bültenlerini yazdım, konferans ve röportajlar verdim, yüzlerce üyeyi geri bildirimlerini almak için aradım ve ilk üyelerimizden gelen binlerce soruya yanıt verdim.

Yaptığımız işin hacmine ve çeşitliliğine baktığımızda, motive olunca her şeyin yapılabileceğini fark ettim. Bu nedenle, bu motivasyonu BlaBlaCar macerasına yeni katılanlara aktarmaya odaklandım. Herkes motive olduğunda, tek yapmanız gereken kimin neyi yapacağına karar vererek görev tanımlarını yapmak. Herkes yapılacak işin tüm yanlarıyla ilgili sorumluluk alabilir ve birbirini tamamlayabilir. Projenin öncüsü olarak, bir girişimci birçok talep alabilir ancak bunları uygun şekilde başkalarına devredebilmelidir.

Kural: Birlikte büyümek için paylaş ve görevleri devret

Bir sorunu kendinize saklamak stres toplamaya ve operasyonel darboğazlar oluşmasına neden olur. Ekibinize sorumluluk vermek, ilginç ve stratejik projeler için onları görevlendirmekten daha iyi bir yol yoktur. Böylece, diğerleri de sizin örneğinizi izleyecek ve herkesin sorumluluk sahibi olduğu, önyargılı olmaktan çok herkesin projesini gerçekleştirmeye odaklandığı ve sonuçta herkesin ortak amaçları gerçekleştirmek için birbirine yardımcı olduğu sağlıklı çalışan bir ortam yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz yapı böylece büyümeye hazır hale gelir.

Sıkı Çalışma: Maraton Koşuculuğu

BlaBlaCar’ı yarattığımızda, hiç kimse insanların yabancılarla seyahat etme kaygılarını aşarak şehirler arası yolculuklarını paylaşacaklarına inanmıyordu. Yayılmamızı sağlayacak, likidite sağlayacak seviyede bir topluluk oluşturmamız beş yıl sürdü. Tekrar eden süreçler sonrası çok şey öğrendik, uygun olabileceğini düşündüğümüz fikirleri test etmekten çekinmedik ve sürekli olarak üyelerimizle fikir alışverişi halindeydik. Her gün, yolculuk paylaşımının güvenilirliğini artırmak ve kullanımını daha demokratik hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz.

Kural: Bir maraton koşucusu olduğunuzu unutmayın. Hedefinize ulaşacağınıza önce kendiniz inanmazsanız kimse inanmaz.

İstekli, çalışkan ve ısrarcı olun. Gerçek bir etkiniz olmasını istiyorsanız, hızlı kazanımlara değil ama uzun vadeli kazanımlara odaklanın. Bu bir kısa mesafe koşusu değil; dağlarda çok az oksijenle kalacağınız bir maraton. Yalnızca enerjinize ve onu nasıl verimli kullandığınıza güvenebilirsiniz. Başarınızın yarısı onu elde etmek için gösterdiğiniz istekte saklı. Diğer yarısı ise sıkı çalışmada.

İstek: En Yüksek Motivasyon Kaynağı

Hedefiniz için gerçekten istekli olmanız projeniz için saatlerce çalışırken ya da işler zorlaştığında umudunuzu korumanız için yardımcı olacaktır. Mümkün olanın sınırlarını zorlamanız için size gereken enerjiyi verecektir. Diğerlerine size katılmak için ilham verecektir.

Hedefinizi sevmek ve ona inanmak, sizin ve diğerlerinin çabalarına anlam verirken, karşılığında muazzam şekilde tatmin olmanızı sağlar. Talepkar bir yaşam tarzını yönetmeye ve sürekli zorluklarla yüzleşmeye hazır olun. Girişimcilik yolculuğu tam olarak da bu demek! Ancak dikkatli olun, girişimcilik bağımlılık yaratabilir. Her aştığınız engel sonrası, her yeni başarı sonrası ne kadar küçük olursa olsun bir sonrakini hayal etmeye başlarsınız... Walt Disney’in dediği gibi: “Hayal edebildiğin bir şeyse, yapabilirsin!”

----

Bir startup’ın ana renkleri serisine göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkürler. Umuyorum ki siz girişimcilik yolculuğuna çıktıkça, yollarımız tekrar kesişir. İyi yolculuklar!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.