x

D&R, Kobo anlaşmasıyla yıllık e-kitap satış hedefini beşe katladı

kobo dr

D&R ve Rakuten’in e-kitap şirketi Kobo, Türkiye e-kitap pazarını yakından ilgilendiren bir anlaşmayla güçlerini birleştirdi. Kısa bir süre önce paylaştığımız bu haberden sonra iki şirket, iş birliğiyle ilgili resmi açıklamayı 27 Nisan’da düzenlenen bir basın toplantısıyla yaptı.

D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu ve Rakuten Kobo Başkanı ve CEO’su Michael Tamblyn’in katıldığı toplantıda öne çıkan notlardan ilki anlaşmanın D&R’ın e-kitap satışlarını ciddi ölçüde arttıracağı. Öyle ki yıllık ortalama 90 bin adet e-kitap satan D&R Kobo ile birlikte bu sayıyı beşe katlamayı ve 450 bine çıkarmayı planlıyor. 

D&R’ın hedef yükseltmesinde Kobo’nun 4 milyon adet e-kitaptan oluşan devasa arşivinin Türkiye’ye açılması önemli bir faktör. Bu kitapların bir milyonu ücretsiz olarak kullanıcılarla buluşuyor. Buna ek olarak D&R, Türkçe e-kitap içeriğini de güçlendiriyor. Bugün okurlarının 15 bin adet Türkçe e-kitaba erişmesini sağlayan D&R, bu sayıyı yıl sonuna kadar 30 bine çıkarmayı planlıyor. Anlaşma D&R’ın bu içeriğini Kobo’nun Türkiye dışında faaliyet gösterdiği ülkelere götürmesinin de önünü açıyor. D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu bu fırsatı kullanacaklarını belirtiyordu.

Kobo’nun en önemli avantajlarından biri kendi e-okuyucularıyla birlikte, mobil ve masaüstü uygulamaları yoluyla sürekli okumaya imkan sağlaması. Daha önce açıkladığımız gibi Kobo’nun üç farklı e-okuyucu modeli de D&R erişimiyle satışa sunulmuş durumda. Yılda 10 milyon adet e-kitap satana Kobo’nun CEO’su Michael Tamblyn iş birliğiyle ilgili olarak faaliyet gösterdikleri 19 ülkenin hepsinde D&R benzeri iş birlikleriyle hareket ettiklerini de söyledi.

D&R’ın e-kitaplar alanında güçlü bir iş ortağıyla çalışmaya başlaması Türkiye e-kitap pazarıyla ilgili önemli bir haber zira ortaklık pazarı da büyütebilecek nitelikte. Ancak şirketin offline kitap satışlarını online’a kaydırmak gibi bir amacı en azından şu aşamada yok. Bu soruma kesin bir “Hayır” yanıtını veren Kürşat Demircioğlu, D&R’ın e-kitaplardan 2015’te 1.3 milyon TL gelir elde ettiğini ve bu yıl bu hedefi 5 milyon TL’ye çıkardıklarını da paylaştı.

Merak edenler için D&R 2015 yılını 680 milyon TL ciroyla kapattı ve bunun içinde kitabın payı yüzde 45 yani 320 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 25 milyon adet kitap satan şirketin bu satışlarının her yıl yüzde 20 oranında büyüyor.

Yorumlar (2)

 1. Teknik kitaplar dışında e-kitap okumanın düşüncesi bile mide bulandırıcı bence. Tablet denilen bir şey varken e-kitap okuyucu adıyla satılan şeyinse direk toplatılıp geri dönüşüme falan gönderilmesi gerek. Lakin bilgisayarıma indirdiğim e-kitapların hiçbirinden de doğru düzgün randuman alabilmiş değilim. Bir back-up alıyorsun e-kitaba ulaş ulaşabilirsen bir daha. Bence e-kitap olayında asıl problem masaüstünde.

  Cevapla
  • bence iyice araştırmadan yazmışsın.d&R larda inceleyip baksaydın. e-readerlerin tabletten çok daha farklı olduğunu anlardın.
   ikisinide test eden birisi olarak.tablette 2 sayfa kitap okudğumda bile gözlerim haşat oluyorken. e-readerlarla yaptığım testte dakikalarca okumama rağmen gözümde en ufak bir yorulma dahi olmadı.bu yazıyı e-readerleri iyice incelemeden tamamen önyargıyla yazdığın belli.e-readerlar tamamen kitap okuma üzerine yapılmış cihazlar ve bu konuda tabletlerden kıyaslanamayacak kadar çok üstün

   Cevapla

Bir Cevap Yazın