iPhone satışları tarihindeki ilk düşüşü bu çeyrekte yaşayabilir
Mobil

iPhone satışları tarihindeki ilk düşüşü bu çeyrekte yaşayabilir

apple-iphoneApple geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Çin merkezli parça tedarikçilerine 2016 yılında iPhone satışlarının yavaşlamasını beklendiğini ve buna hazır olmalarını söylemişti. Analistlere göre beklenen çeyrek geldi ve iPhone tarihinde ilk kez satışlarda bir önceki çeyreğe göre küçülme yaşayacak.

2015 ilk çeyreğinde 61,1 milyon adet iPhone satan şirketin 2016 ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20'lik bir düşüş yaşaması bekleniyor. Analistler şirketin 2016 ilk çeyreğinde yaklaşık 51 milyon adet iPhone sattığını tahmin ediyorlar. Toplam gelirinin üçte ikisini iPhone'dan elde eden Apple için bu oldukça kötü bir durum. Çünkü yıl sonundaki finansal tabloda şirketin geliri 2015'e göre yüzde 3 küçülme yaşayabilir.

Analistler ise iPhone satışlarının düşmesini değişen kullanıcı alışkanlıklarına bağlıyor. İlk versiyonu müşterilere sunmasının üzerinden 8 yıl geçen Apple'ın yeni modellerinde yeterince müşterileri heyecanlandıramadığı belirtiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar her yıl yeni bir telefon alma alışkanlığını 2 yılda bir telefon alma gibi bir durumla değiştirmiş gibi görünüyor. Apple'ın satışlarını arttırması için iPhone 7'ye ciddi yeni özellikler eklemesi gerektiği analistlerin şirkete yaptığı tavsiyeler arasında.

Tüm bu karamsar senaryoların yanında UBS'de analist olarak görev yapan Steven Milunovich'a göre iPhone satışlarında henüz ''tepe'' noktasını görmedil. 2016 yılı şirket için çalkantılı geçicek gibi görünse de Milunovich'e göre iPhone sevkiyatı 2017 yılında yüzde 5  ile 10 arasında artış gösterecek. Milunovich'in analizinin tartışmalara açık olduğunu düşünsek de 2016 yılının iPhone için pek tatminkar geçmeyeceği aşikar.

Görsel Kaynak: Twin Design / Shutterstock.com

Yorumlar (7)
 1. Volkan Volkan

  Site tasarımınız giderk hurriyet.com.tr benzemeye başladı.

 2. Dişi Karga Dişi Karga

  6S çok saçma 6'dan incelemeden ayırt etmek çok zor. 7'nin acilen gelmesi gerekiyor.

 3. Samsung s6 - s7 edge telefonlar varken iphone almak ne kadar mantıklı. Tartışmasız bir kalite farkı var aralarında. Buna ragmen yuksek fiyattan 3 ayda 50-60 milyon cihaz satabiliyor. Aslında 50 bin den fazla satamaması lazım bu kalite/fiyat oranıyla. 3000 tl degilde 1900 tl civari satılsa tamam guzel ve altarnatif bir cihaz olabilir diyecegim ama su durumda yazık.

  Buradan Iphone severler sesleniyorum. Bi sure almayın, bakın o zaman daha iyi bir cihaz cıkaracak apple. Mevcut bir sürü teknoloji var , ama apple kullanmiyor. Niye? cunku her turlu satiyor adamlar neden masraf etsin ki. Samsung s ve note serilerinin uretim maliyeti herzaman iphone lara gore daha yuksek. Hemde Samsung kendi parcalarini kullanip , kendi fabrikalarinda montaj yapmasina ragmen. Madem paramiz yurt disina gidiyor. Bari kaliteli malzeme ithal edelim.

 4. Wolkanca (@wolkanca) Wolkanca (@wolkanca)

  açıkçası bu şartlarda çok bile satıyor.

 5. TrendForce 2016 1. çeyrekte akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. Apple geçen çeyrekte %20.90 pazar payına sahipken bu çeyrek 14.40'a geriledi. Haberin detayları : http://teloji.com/2016-1-ceyrek-akilli-telefon-satis-rakamlari-aciklandi/

 6. yerleşik kalemli bir model veya versiyon güncellemeleriyle cihaz ömürlerinin uzatılması her sene iphone değiştirmeye zorlanmaması, fiyatlar vs apple ın ele alacağı konular olacaktır.

 7. Samsung S4 olamıştım. Android 4 OS ile gelmişti. Android 5 i afedersiniz kanırta kanırta verdiler. Sonrası o kadar. Tabi ikinci terciğim iPhone 6S den yana oldu. en azından 4-5 yıl güncelleme alabileceğimi biliyorum.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri