Bangladeş Merkez Bankası hack'lenmesine 10 dolarlık router'ların sebep olduğu açıklandı
Teknoloji

Bangladeş Merkez Bankası hack'lenmesine 10 dolarlık router'ların sebep olduğu açıklandı

Bangladeş'in büyük yankı uyandıran hack'lenme vakasının özrü kabahatini aştı. Hacker'ların Bangladeş Merkez Bankası'ndan 80 milyon dolar çalabilmesinin sebebinin, becerilerinden çok Banka'nın herhangi bir güvenlik duvarı olmayan 10 dolarlık router'lar üzerinden SWIFT ödeme ağına bağlanması olduğu iddia edildi.

Bangladeş polis departmanına bağlı adli eğitim enstitüsünden Mohammad Shah Alam'ın Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, Banka'nın bu ikinci el router'ları kullanmaları hack'lenmenin oldukça kolay bir şekilde yapılabilmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz Şubat'ta Bangladeş Merkez Bankası'ndan yaklaşık 1 milyar doları hesaplarına transfer etmeye çalışan hacker'lar "foundation" kelimesini yanlışlıkla "fandation" şeklinde yazınca, operasyonları Deutsche Bank tarafından durdurulmuş ve ekip yalnızca 81 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirebilmişti.

Bankanın yeterli güvenlik donanımına sahip olmaması görünüşe göre suçluların takip edilmesini de zorlaştırıyor. Bugüne kadar çalınan para, hesaplarına aktarılan 20 kişiyi tespit eden yetkililer hacker'ları henüz tespit edemedi.

Yorumlar (3)
 1. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Bangladeş gariban bi ülke... Niye soydular paralarını aldılar gariplerin?

  1. Mahmutgundogdu Mahmutgundogdu

   Zaten hep olan garibana olmuyor mu? :( Hüzünlendim şimdi

 2. Ahmetuygun Ahmetuygun

  hiç bir suç yok ki arkasında iz bırakmasın. sistemler için illa ki bir güvenlik açığı mutlaka vardır deniliyorsa aynı şekilde bu hırsızların da mutlaka bir açıkları bulunur. bu nedenle hiçbir suç cezasız kalmaz.