Schneider Electric, enerji sektörünün Apple'ı olmak istiyor

Schneider Electric, enerji sektörünün Apple'ı olmak istiyor

Schneider Electric'in 4. "Power to the Cloud" konferans ve fuarı Dubai'de düzenlendi. Webrazzi olarak izlediğimiz, Schneider Electric'in global ve Ortadoğu yönetimlerinin en üst seviyede katılım gösterdiği etkinlikte, Dubai devlet yönetiminden de önemli katılımlar oldu. Etkinliğin açılışını yapan Dubai Elektrik ve Su İdaresi CEO’su Seyit Muhammet El Tahir, gelecekteki akıllı şehirlerin önemini kavradıklarını vurgulayarak, verimli ve saydam hükümet hizmetlerini gece gündüz sağlamakla beraber son teknoloji altyapının imkanlarıyla BAE vatandaşlarının ve sakinlerinin beklentilerini aşacak biçimde hayat kalitelerinin artacağını söyledi. Bu kapsamda Schneider Electric'in çözümlerini de önümüzdeki dönemde daha etkin kullanmaya devam edeceklerini söyleyen El Tahir, "Dubai için artık yeni petrol veri olacak" sözleriyle, önümüzdeki dönemde bilgi teknolojilerine verecekleri önceliği de vurgulamış oldu.

schneider-electric

Dünyanın en mutlu ve akıllı şehri

Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammet bin Raşit El Maktum, Dubai’yi dünyanın en mutlu ve en akıllı yeri yapmak için "Akıllı Dubai" inisiyatifini başlattı. Akıllı Dubai inisiyatifini desteklemek üzere üç ayrı akıllı inisiyatif daha başlatıldı. Bunlardan birincisi, evlerde ve binalarda güneş enerjisi bağlantılarını yapmak ve bina sahiplerini güneş enerjisi panelleri kurmaya ve elektrik üretmeye teşvik etmek. Evlerde üretilen elektrik daha sonra bir şebekeye bağlanacak. Tüketiciler arasındaki enerji paylaşımı sağlanarak yenilenebilir enerjinin teşvik edilecek. İkinci inisiyatif, akıllı sayaçlar kullanarak akıllı tüketimi tavsiye edecek akıllı uygulamaların kullanımı üzerinde yoğunlaşıyor. Üçüncüsü ise altyapı kurulumu ve elektrikli arabalar için şarj istasyonları yapımını kapsıyor.

Bu üç akıllı inisiyatif, BAE’nin 2021 Vizyonu, "Dubai Planı 2021" ve uzun vadeli "Sürdürülebilir Gelişim İçin Yeşil Ekonomi" isimli ulusal proje ile koordineli ilerletiliyor. Bunlar ayrıca DESİ’nin (Dubai Elektrik ve Su İdaresi) Dubai Temiz Enerji Stratejisi 2050 hedefine ulaşmada katkı sağlıyorlar. Bu strateji sayesinde 2050’ye kadar emirliklerin toplam enerji üretiminin yüzde 75’ini temiz enerjiden elde etmesi planlanıyor.

Power to the Cloud

Schneider Electric'in yeni sloganı: "Life is ON"

İki günlük etkinlik içinde Schneider Electric uzmanları ile enerji verimliliği ve son teknoloji trendleri üzerine düşünce oturumları yapıldı. Ayrıca önde gelen endüstri uzmanları ve Etisalat, DEWA, Starwood Otelleri ve Abu Dabi Havaalanları gibi müşteriler arasında tartışma panelleri düzenlendi ve Schneider Electric’in çalışmalarına kattığı değer gösterildi.

Etkinlikte ayrıca Schneider Electric’in son geliştirilen IoT (Internet of Things/Nesnelerin İnterneti) ile güçlendirilmiş akıllı çözümleri 5 bin metrekarelik deneme alanında etkileyici simülasyonlarla sergilenerek tanıtıldı. Sergilenen çözümler arasında evler, oteller, hastaneler ve okullar gibi binalar için çeşitli akıllı şehir uygulamaları vardı. Bunlara ilaveten, Schneider Electric’in yeni "Life is ON" marka stratejisi ve bağlanabilirlik, sürdürülebilirlik, verimlilik, güvenilirlik ve güvenlik gibi elementlerle desteklenen enerji yönetimi yaklaşımının önemi de tartışıldı.

Schneider Electric’in Enerji İşleri Başkan Yardımcısı Frederic Abbal, yaptığı konuşmada “Dijital bağlantı, otomasyon ve hayatı kolaylaştıracak teknolojiler aracılığıyla zenginleştirilmiş yaşam alanları oluşturmak çok önemli. Ortak bir şekilde bir araya gelerek şehirleri oluşturan insanlar, hızla artan popülasyon ve sürekli dönüşen beklentilerini destekleyebilecek bir altyapıya ihtiyaç duyuyorlar. Artık dördüncü yaşında olan Power to the Cloud, 2012’deki başlangıcından bu yana büyük bir gelişim gösterdi ve Dubai’nin akıllı bir şehre dönüşme evrimindeki sürecini dünyaya tanıttı. Bu eğitici platform sayesinde, yaşam alanlarımız ve çevremiz üzerinde pozitif etki yaratacak teknolojilere ışık tutmayı umut ediyoruz." dedi.

Bora Tuncer
Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer, "Geleceğin ana sektörlerinden biri enerji olacak ve biz de enerjinin Apple'ı olmak istiyoruz" dedi.

Enerji altyapısı, dağıtımı ve kullanımı verimli olmalı

Schneider Electric'in Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer'le de bir araya geldik ve kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir video röportaj olarak da Webrazzi'de sizlere sunacağımız bu görüşmemizde Bora Tuncer, Schneider Electric'in yeni dönem strateji ve hedeflerine dair önemli bilgiler verdi. "Enerjinin verimli bir şekilde dizayn edilmesinin Schneider Electric'in temel hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Tuncer, "Telekomünikasyon gibi ana sektörlerden biri, yakın gelecekte enerji olacak. Schneider Electric olarak biz de enerjinin Apple'ı olmak istiyoruz ve stratejimizi buna göre uyguluyoruz" sözleriyle genel resmi iyi biçimde özetlemiş oldu.

"Nesnelerin İnterneti bu noktada bizim için de ana gündem maddelerinden biri" diyen Schneider Türkiye Ülke Başkanı Bura Tuncer sözlerine şöyle devam etti: "Enerjiye ulaşmak dünyada herkesin hakkı. Kaliteli ve devamlı olması da çok önemli. Dünyada 1,2 milyar insanın şu anda kaliteli ve sürekli enerjiye erişimi yok. Çevre kirliliği ve karbon salınımı da bir başka önemli konu. Bunların hepsinin birlikte düşünülmesi gerekiyor. Önümüzdeki dönemde enerji ihtiyacının ne kadar artacağı ve bunun karbon salınımına etkileleri belli. Enerjinin verimli biçimde kullanılması bu anlamda çok önemli. Biz diyoruz ki, bunun çözümü enerjinin dağıtımı, altyapısı ve kullanıldığı alanların verimli bir dizaynıyla mümkün olabilir. Biz de bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. Hem Türkiye'de, hem de diğer bölgelerde önümüzdeki dönemde etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz."

Power to the Cloud-4

Ortadoğu'nun enerji gündemi tartışıldı

İşletme teknolojisi ve bilgi teknolojisini birleştiren Nesnelerin İnterneti ile güçlendirilmiş akıllı şehirler; enerji tasarrufu, analitikler aracılığıyla kamu hizmetlerini iyileştirme, gerçek zamanlı veri yönetimi ve haber alma yetenekleri gibi olanaklar sağlıyor. Bu konsept üzerinde kurulan Schneider Electric’in 4. "Power to the Cloud" etkinliği, bölgesel olarak akıllı şehirler üzerine yoğunlaşan türünün en büyük etkinliği olma özelliğiyle geçtiğimiz hafta sonu Dubai Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleşti.

Etkinliğin en son ayağı, 2000'den fazla endüstri profesyoneli ve Ortadoğu, Avrupa ve Afrika bölgelerinden gelen yaklaşık 200 üst düzey yöneticiyi bir araya getirdi. Konuşmacılardan biri olan Akıllı Dubai İdaresi CEO’su Wesam Lootah, konuşmasında şunları söyledi: “Bu yılki Power to the Cloud etkinliği, süratli altyapı dönüşümü ve ekonomik değişim dönemine denk geldi. Her zamankinden daha zeki ve daha çok bağlı olmayı arzuladığımız bu günlerde, bir yandan da çevre dostu teknolojileri avantaja dönüştürmeyi öğrenmeye çalışıyoruz. Bugün, Bilgi Teknolojisi ve İşletme Teknolojisi, süreç verimliliğini artırmaya ve az bulunan kaynakları tasarruflu kullanmaya imkan veriyor. Elde edilecek bu imkanlar ile BAE Yönetiminin 2021 Vizyonu birbiriyle örtüşüyor.”

Power to the Cloud-1

Akıllı elektrik şebekesi yaygınlaşıyor

Akıllı elektrik şebekesi projesi, kısa, orta ve uzun vadeli olarak sınıflandırılan 11 programdan oluşuyor. Bu programlar: İleri Elektrik Ölçümü Altyapısı, İleri Su Ölçümü Altyapısı, Malvarlığı Yönetimi, Talep Karşılama, Dağıtım Otomasyonu, Bilgi Teknolojisi Altyapısı, Yeraltı İstasyonu Otomasyonu, Trafo Otomasyonu, Sistem Bütünleşme, Telekomünikasyon, Büyük Veri/Analitikler ve Güvenlik. Akıllı sayaçlar ile elde edilen büyük veri kullanılarak yönetim verimliliği analiz ediliyor ve hizmetlerin ulaşılabilirliği, verimliliği ve güvenilirliği iyileştirilebiliyor. Büyük veri ile sadece elektrik ve su tüketimi hakkında dakikası dakikasına bilgi sahibi olmuyor, aynı zamanda geleceğin akıllı şehirlerinde kilit önem taşıyan "nesnelerin interneti"nin yolunu da açacak.

DESİ, akıllı dönüşüm projesini 2009’da başlattıktan sadece bir sene sonra yüzde 100 akıllı dönüşümü gerçekleştiren dünyanın ilk devlet dairesi oldu. Akıllı servislerin benimsenme oranı ise yüzde 65,8 oldu. DESİ’nin 2010’da çıkardığı akıllı şehir mobil uygulaması, herkes için hayatı kolaylaştıracak 150 farklı hizmet ve özellik sağlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.