Büyük otel zincirleri, Airbnb'yi paylaşımlı ev modeliyle mi vuracak?

Büyük otel zincirleri, Airbnb'yi paylaşımlı ev modeliyle mi vuracak?

Airbnb'nin 24 milyar dolar seviyesine yükselen değeri otelcilik sektöründe yeni arayışları tetikliyor. Son dönemde yükselişe geçen kavram, paylaşımlı ev modeli.

Geçtiğimiz günlerde Wework'ün de Welive adıyla giriş yaptığı paylaşımlı ev modeli, bir evin farklı kişiler arasında paylaştırılmasını esas alıyor. Örneğin Welive, eşyalı evleri esnek koşullarla kiracılara açıyor ve WeLive üyeleri (kiracıları) herhangi bir ev işiyle ilgilenmeden esnek bir konaklama imkanına kavuşuyor.

Bu modele el atan otel zincirlerinin sayısı dikkat çekici ve önümüzdeki dönemde daha da artması bekleniyor. Son dönemdeki gelişmeleri hızlıca sayacak olursak;

  • Sofitel, Mercure ve Novotel gibi markaların sahibi olan Fransız oteller zinciri Accor, Şubat ayında Oasis adlı ABD'li girişimin yüzde 30'unu aldı.
  • Avrupa'nın en büyük oteller zinciri Accor, bu hafta paylaşımlı ev alanında lüks segmente oynayan Onefinestay'i 117 milyon sterline satın aldı.
  • Onefinestay, daha önce Hyatt oteller zincirinden yatırım almış olsa da son vuruşu yapan Accor oldu.
  • ABD'li Wyndham Hotels & Resorts ise Home Swap adlı girişime 7,5 milyon sterlin yatırım yaptı.

21. yüzyılın en önemli özelliklerinden biri hiç şüphesiz hızlı ulaşım olanaklarına kavuşmamız oldu. Ülkeler ve şehirler arası ticari ve sosyal seyahatler arttıkça kısa süreli konaklama ihtiyacı da giderek artıyor.

Şimdiye kadar bu pastadan en büyük payı alan otel zincirleri, Airbnb'den sert bir yumruk yedi ama görünen o ki Airbnb gibi yeni bir treni daha kaçırmak istemiyorlar. Bu dikeyde Türkiye'de bir gelişme olup olmayacağını da merakla bekliyoruz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.