Popüler Arapça haber uygulaması Nabd (Nabız) şimdi Türkiye’de
Arama

Popüler Arapça haber uygulaması Nabd (Nabız) şimdi Türkiye’de

Nabiz-indir

Arap dünyasının popüler haber uygulaması Nabd (نبض , Türkçesi nabız), ilk yurtdışı açılımını Türkiye’ye yaptı. Dubai merkezli girişim, Türkiye’de Nabız adıyla pazardan pay almaya çalışacak.

Kısa bir bilgi verecek olursak, Nabd, bin 500 Arapça haber kaynağından derleme yapan bir uygulama. Tam 37 farklı ülkede haber kategorisinde 1 numarada ve 13 ülkede genel uygulama kategorisi içinde ilk 10’da yer alıyor. Üye sayısı ise 9 milyonu buluyor.

Türkiye’ye Nabız adını kullanarak giriş yapan Nabd’ın hem iOS hem de Android uygulaması bulunuyor. Türkçe yayın yapan 300’ün üzerinde haber kaynağını takip ediyor. Teknolojiden sağlığa, otomobilden tatile bir çok konuda içerik derliyor.

Nabiz-Nabd-haber-uygulamasi

Venturebeat‘e konuşan girişimin CEO’su ve kurucu ortağı Abdur-Rahman El-Sayed, Türkiye’nin Araplarla haber tüketim alışkanlıklarının benzer olduğuna ve ülkemizde 30 milyon akıllı telefon kullanıcısı olduğunu ifade ediyor. Kurucu ortaklardan Abdullah El-Sayed ise Nabd’ın başarısını demografik profilleri ve haber tüketim alışlanlıklarını iyi anlamaya borçlu olduklarını söylüyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika yani MENA bölgesine odaklandıklarını ifade eden Nabd’ın kurucuları, Nabd kullanıcılarının sosyal ağlarda her ay milyonlarca paylaşım yaptığını paylaşıyor. Uygulama mağazası optimizasyonu ve kullanıcı kazanım kampanyalarında da başarılı olduklarını söylüyor.

Açıkçası Nabd’ın Arap dünyasında nasıl bir ortamda rekabet ettiğini ve Arapça uygulama mağazalarının rekabet durumunu bilmiyoruz ancak Nabd’ın Türkiye’de haber dikeyinde işinin çok kolay olmayacağını söyleyebiliriz.

Bakalım Nabd, Nabız adıyla Türkiye’nin nabzını ne kadar iyi tutabilecek…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. Hasan dedi ki:

  Keşke link koysaydiniz indirebilmemiz için

 2. notdefteri dedi ki:

  arayüzünü ve marka adını beğendim başarılar..

 3. Vixson dedi ki:

  Ülkemizdeki Arap nüfusunun artışını göz önüne aldığımızda, çok fazla indirilen bir uygulama olacağı kesin.

 4. Uygun dedi ki:

  Uygulama rss üzerinden çekiyor ve son dakika dediği şeyler 50-60 dk öncesine ait oluyor. Türkiye gibi bir ülkede 1 saat öncesi bir anlam ifade etmiyor

 5. Sabri Ünal dedi ki:

  @uygun uygulama haberleri rss’den çekmiyor… Son dakika dediği haberler de tamam söylemim siz çözün 🙂

 6. paugrup10hmet dedi ki:

  Güncel Haber’i İndirin Rss tipi tüm kaynaklar var, kullanışlı bi haber uygulaması.

 7. giyimx dedi ki:

  güzel bir yatırım yapmışlar. son zamanlarda internet gazeteciliğinde uygulama üzerinden haber yayını eğilimi dikkatimi çekiyor. anlamadığım şey şu; internet yayınında adsense ile para kazanan yayıncılar, uygulama üzerinden nasıl paralar kazanıyorlar?

Bir Yorum Yazın