İnternette vesikalık fotoğraf çektirmek isteyenler için: ŞipŞak Vesikalık
Girişim

İnternette vesikalık fotoğraf çektirmek isteyenler için: ŞipŞak Vesikalık

Çeşit çeşit vize, yenilenecek kimlik, ehliyet ve pasaport derken yıllar geçse de vesikalık ve biyometrik fotoğraf çektirmek hayatlarımızdan çıkmayan bir ritüel olmaya devam ediyor.

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan ŞipŞak Vesikalık girişimi de bu ritüeli online platformlara taşımak için kurulmuş. 'Vesikalık fotoğraf çektirmek için dışarı çıkmaya son!' sloganına sahip olan girişim, şu an yalnızca web sitesi üzerinde kullanıcılarına hizmet veriyor. Kurucu ortaklardan öğrendiğimize göre ŞipŞak Vesikalık'ın mobil uygulamaları hazırlık aşamasında.

Girişimin çalışma mantığı ise şu şekilde. Kullanıcılar, ellerindeki akıllı telefonlar da dahil olmak üzere, minimum 2 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera ile fotoğraflarını çekip ŞipŞak Vesikalık'a yüklüyor. Kullanıcılar sonrasında fotoğrafın kullanım amacına (vize, pasaport gibi) göre değişen ölçülerde online olarak bir ayarlama yapıyor ve fotoğraf baskıya hazır hale geliyor. Son adımda ise kişisel bilgiler ve ödeme formu geliyor.

Şimdilik aynı gün teslimat seçeneği bulunmayan ŞipŞak Vesikalık'ta kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz, fotoğrafınız ise en geç 24 saat içinde kargoya veriliyor. Ücretlere gelecek olursak 4 adet vesikalık fotoğraf kargo dahil 12TL değerinde bir etikete sahip.

sipsak-vesikalik-gorsel
ŞipŞak Vesikalık'ın mobil uygulamaları hazırlık aşamasında

Geçmişte farklı girişimlerden hatırlayacağımız Furkan Kaytancı ve ağabeyi Mustafa Kaytancı tarafından kurulan girişim; gerçek bir ihtiyaca çözüm sunmak istiyor. Kullanıcılar için zahmetli bir şekilde halledilebilen vesikalık/biyometrik fotoğraf bastırma meselesi yazının başında da vurguladığımız gibi herkesin hayatının büyük ya da küçük bir parçası.

ŞipŞak Vesikalık girişimi de kullanıcılar için bugüne kadar hem zor hem de görece olarak pahalı bir iş olan fotoğraf bastırma meselesini online platformlara taşıyarak bu pazarda kendine bir yer açma niyetinde. Bu arada ŞipŞak Vesikalık'ta ücretler, kargo ve KDV dahil, 4 adet fotoğraf için 12, 8 adet için 15, 12 adet içinse 20 TL şeklinde değişiyor. Dilerseniz ücretlendirmeye detaylıca göz atabilirsiniz.

İlerleyen günlerde Android ve iOS için birer mobil uygulama yayınlamayı planlayan girişim; aynı zamanda aynı gün kargo operasyonunu başlatma ve ödeme seçeneklerini arttırmak istiyor. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak isteyen ŞipŞak Vesikalık, özellikle mobil uygulamalarını yayınladıktan sonra bir ivme yakalayabilir. Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Çok akıllıca bir iş, kullanırım ben bunu, tebrikler.

 2. Ben iddia ediyorum internet ve gelişen teknolojiyle birlikte bir çok meslek zor durumda kalacak. Ama buna rağmen kullanışlı . Paylaşım için teşekkürler webrazzi

 3. Bir sorunu olduğundan daha problemli bir şekilde halletmek nasıl bir çözüm yahu ! Fotoğrafçıda 5 dkda çektirip 10 dakikada aldığım bir şey için neden en az 24 saat kaybedeyim.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   24 saati sanki koltukta oturup bekliyormuşsunuz gibi yazmışsınız. Fotoğrafçıya gitmek bile bir sorun bizim için. Yol + sıra bekle, photoshoptan geçmesini bekle + dönüş yolu.. Eğer vize işlemlerinde bu fotoyu kabul ediyorlarsa çok başarılı olabilir. Sonuçta vizeye en az 1 ay önceden başvuruyoruz. 24 saat beklemek çok değil bence

   1. Fathkrt Fathkrt

    Stüdyo deneyimlerime dayanarak söylüyorum insanlar devlet dairelerine işlerini halletmeye çıktıklarında öğrenirler vesikalık ihtiyacını genelde... Hemen hızlı bir şekilde 1-2 saat içinde vesikalığı çektirip işlerini halletmek isterler..Genelde devlet dairelerinin yakınlarında stüdyo vardır hemen hızlıca işlerini hallederler...Sizin yol+ sıra+photoshop+dönüş yolu diye adlandırdığınız süre 30 dakikayı geçmez..Vesikalık ücretleride şuan ısparta için söyleyeyim 8 adet 10 tl 16 adet 15 tl yani gayet makul....beğenmediğiniz taktirde yenisini istediğinizde hemen tekrarlanır...Ben burda bir sorun çözme görmüyorum...Ben genelde dışarıda olan birisiyim kargo eve geldiğinde beni bulamadığı zaman kargoya gidip almam gerekiyor vesikalığı.. şimdi burdan bir hesap yaparsak 24 saat bekle + kargoya git + sıra bekle + dönüş yolu

   2. Onur Celikgun Onur Celikgun

    vize fotosu photoshop olmadan yapiliyor yani sadece ölcülerini uyduruyorsun aksi taktirde yok yüzdeki lekeyi alayim saci basi düzelteyim olayi olmuyor... kaldiki arkadasin dedigi gibi genelde vesikalik foto lazim olan yerlerin en fazla 300 400m uzaginda bi fotocu olur sira falanda olmaz 10dakika maksimum 20dakikada isinizi halledersiniz. Almanyada cok daha güzel bir sistem var foto kabinleri var yönergeleri takip ediyorsun ve fotonu cekip aninda veriyor.

   3. İbrahim Usta İbrahim Usta

    Arkadaş doğru söylüyor 5 dakikalık iş için bu kadar zart zurta hiç gerek yok. Fotoğrafçıya gitmek de ne zormuş! Hiç evden çıkmıyor musunuz! Hep kendi menfaatlerinize göre konuşuyorsunuz. Ama bir aile için toptan çekimler olacaksa, toptan ailenin fotoğrafçıya gitmesi yerine işte bu online durumlar tercih edilebilir. Yoksa bir kişi için hikaye!

 4. Cuneyt Cuneyt

  Valla ben kullanirim bunu, ne ugrasicam fotografcilarin fahis fiyatlarindan!

  1. Cüneyt düğün fotoğrafçına verdiği parayı hatırlamış :)

 5. Ercanpinar Ercanpinar

  Güzel düşünülmüş fakat vesikalık gereken yerlerde artık vesikalık çeken makinalar mevcut. Anında alıyorsunuz bu daha zahmetsiz gibi geldi bana.Fiyatlar da aşırı farklılık göstermiyor.

 6. çok yakında görürsünüz vesikalık fiyatlarını siz bunlarla avunun vsk 40 tl olsunda aklınız başınıza gelsin . bu sitede kapanacak yakında hadi selametle :)))

 7. yorum siliniyor .

 8. Eyup (Izmir) Eyup (Izmir)

  arkadaşlar ben denedim fotoğrafım gelmedi , adamlara ulaşamıyorsun msjlara maile cevap vermiyorlar. ne telefon numaraları var ne adresleri.