Google Cardboard, web siteleri için VR View özelliğini ve iOS SDK'sını yayınladı

Google Cardboard, web siteleri için VR View özelliğini ve iOS SDK'sını yayınladı

Cardboard ile sanal gerçeklik başlığını çok ucuz bir formata taşıyan Google, bu kez web sitelerini sanal gerçeklik deneyimiyle tanıştırmak istiyor.

Sanal gerçeklik deneyiminin günlük hayatın içine girmesi için çalışan şirketlerin başında Google geliyor. Bu sebeple Youtube'da 360 videoları Cardboard uyumlu hale getiren şirket, VR View (Github) yeniliğiyle web sitelerini sanal gerçeklikle zenginleştirecek.

Google Ürün Müdürü Nathan Martz, sanal gerçekliğin eğlenceli ve dönüştürücü etkisinin yanında faydalı olması gerektiğini de ifade ediyor. Bir çok şirketin sanal gerçeklik konusunda AR-GE yapan bir ekibinin olmadığını ve özel bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirmediğini ekliyor.

vrviewYapılan Cardboard SDK güncellemesiyle artık geliştiriciler bir kaç satır kodlaweb sitelerinde sanal gerçeklik deneyimi sunabilecek. Dolayısıyla en çok temasta olduğumuz dijital içerikler kolayca sanal gerçeklik formatına uyumlu halde sunulabilecek. Bu formatı elbette görsel ağırlıklı sitelerde daha önemli bir tecrübe yaşatacak.

Cardboard SDK'sı yayınlandı

Diğer yandan Cardboard SDK'dan artık iOS geliştiricileri de faydalanabilecek ve Android tarafındaki tüm özellikleri iOS geliştiricilerine de sunacak. Martz, Unity tarafında iOS desteği olduğunu söylüyor ama artık doğal iOS uygulamaları geliştirenler de bu imkandan faydalanabilecek.

Paylaşılan rakamlara göre dünyada 5 milyon Cardboard kullanıcısı var ki biz de Webrazzi Store'da da bir Cardboard örneği satışa sunuyoruz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.