Petle hayvan severlerin favori uygulamalarından biri olmaya aday

Petle hayvan severlerin favori uygulamalarından biri olmaya aday

Hızlı kentleşmenin en olumsuz etkilerinden biri de artan sayıda hayvanın yaşam alanını yok ediyor olması. Sorumluluk hepimize düşse de, neyse ki eyleme geçmek için beklemeyenlerimiz de var. Hayvan severlik muamma bir kavram olsa da daha iyi bir tanımlama bulununcaya kadar bununla yetinip, tüm hayvan severleri mutlu edebilecek bir habere geçebiliriz.

Türkiye'de hayvan severler için internet henüz 90'ları yaşıyor

Hayvan severlerin birbiriyle iletişime geçmek için kullandığı çok sayıda platform var. Birçoğu web tabanlı bu platformların en önemli sorunu ise dağınık olması. Türkiye'de hayvan severler için internet henüz 90'ları yaşıyor. Bu sorunu adresleyen Petle adlı mobil uyguma, günün standartlarını kullanarak farklılaşıyor.

H. Onar Sözüer, Doruk Kıcıkoğlu ve Can Oğan tarafından yaklaşık altı ayda geliştirilen Petle uygulaması ilk geç geçtiğimiz Aralık ayında yayınlandı. Bugüne kadar yalnızca iOS tabanlı cihazlar için sunulan uygulamanın yapımcıları bizimle, kısa sürede 15 bin kullanıcıya ulaştıklarını paylaşıyorlar. İngilizce versiyonuyla yurt dışından kullanıcıları da hedefleyen Petle'nin kullanıcıların çoğu Türkiye'den.

petle

Petle eylem odaklı bir sosyal ağ

Petle için en iyi tanım hayvan severler için eylem odaklı bir sosyal ağ olabilir. Zira Petle'yi yalnızca bir profil oluşturup evcil hayvanınızla birlikte paylaşımlarda bulunmak, sizin gibi diğerlerinin neler paylaştığını takip etmek için de kullanabilirsiniz. Paylaşımları pati sembolüyle beğenmeniz, bunlara yorum yapmanız ve bunları kendi ağınızda tekrar paylaşmanız mümkün.

Petle'yi eylem odaklı hale getirense ev arayan ve kaybolan hayvanların ilanlarının göründüğü bir haber akışının olması. Konum bazlı olarak çalışan özellik, yakınlarınızda paylaşılan ilanlara/duyurulara öncelik veriyor ve bu sayede sizin eyleme geçmeniz epey bir kolaylaşmış oluyor. Petle'nin bizimle paylaştığı verilere göre, kullanıcıları sosyal ağ üzerinden 25 binden fazla paylaşım yaptı. Türkiye’nin farklı şehirlerinde kayıp veya yuva arayan hayvanlarla ilgili binin üzerinde duyuru da yine Petle'de yayınlandı.

Önceliği büyümek olarak belirleyen Petle bugün yayınlanan Android uygulamasıyla kısa sürede kullanıcı sayısını üç katına çıkarmayı hedefliyor. Uygulamanın kalıcı bir kitleye ulaşmasıyla birlikte, mobil ticaretten nesnelerin internetine farklı gelir modelleri kurgulaması mümkün olabilir.

İncelemek için iOS uygulaması ve Android uygulamasını incelemek için bağlantıları tıklayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.